eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Bátor lépést tett Nicolas Sarkozy

Háborgás minden fronton - tömören összegezve így lehetne jellemezni a franciaországi hangulatot a hétfői megszorítások bejelentése után. Az elemzők annyit azért elismernek, hogy Nicolas Sarkozy döntése kifejezetten bátor lépésnek számít néhány hónappal az elnökválasztások előtt.

A politikai ellenzék számára a hétfőn bejelentett intézkedések "összefüggéstelenek és igazságtalanok", ami tekintettel arra, hogy ki nem mondott formában ugyan, de a választási kampány gyakorlatilag már legalább egy hónapja megkezdődött, teljesen érthető.

A megszorítások ellen leginkább a vendéglátó szakma, ezen belül is az étteremtulajdonosok berzenkednek, két évvel ezelőtt ugyanis hosszas, évekig tartó lobbizás után sikerült elérniük, hogy az ágazat áfáját az általános 19,6 százalékról 5,5-re csökkentse a kormány. Cserébe alacsonyabb árakat és több ezer munkahely létrehozását ígérték, ám most azt mondják, vállalásaik érvénytelenek a csökkentett áfa 7 százalékra történt felemelése után.

Az építőipar a másik olyan ágazat, amelyik a nagy vesztesek közé sorolja magát, több cégvezető úgy véli, hogy a lakásfelújítások áfájának 7 százalékra emelése munkahelyek ezreinek a megszűnését fogja eredményezni. A szakszervezetek és egy sor egyesület a szociális juttatások újfajta indexálását bírálja, mert azok ezentúl nem az inflációt, hanem a gazdasági növekedést követve fognak emelkedni.

A kormány ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozza, hogy az új számítási mód a legrászorultabbakat nem érinti, így a nyugdíjak, a fogyatékosoknak járó támogatások és a munkanélküli segély megszűnése után járó minimális juttatások ezentúl is az inflációval egy ütemben emelkednek.

A legtöbb elemző egyébként úgy véli, hogy a megszorítások bevállalásával Nicolas Sarkozy megadta az alaphangot a jövő évi elnökválasztási kampányhoz, amely a kormánypárt által is hangoztatott érvrendszer szerint a bátor és a jövőt építők - azaz a kormány, illetve a maradiak, a változtatni nem akarók - vagyis a baloldali ellenzék - közötti küzdelemről fog szólni.

François Fillon miniszterelnök hétfőn mindenesetre arra figyelmeztetett, hogy a 2008 és 2011 között lezajlott gazdasági folyamatok következményeként Nyugat-Európa elveszítette a világban eddig betöltött vezető szerepét, márpedig ehhez az új helyzethez szerinte alkalmazkodni kell, oly módon, hogy az ország csökkenti sebezhetőségét, azaz eladósodottságát.

A miniszterelnök hangsúlyozta: néhány hónappal az elnökválasztások előtt dönthettek volna úgy is, hogy a népszerűségvesztés elkerülése érdekében nem tesznek semmit. "De a franciák azzal bíztak meg bennünket, hogy kihozzuk az országot a válságból, így sem az államfő, sem a kormány keze nem reszket ez ügyben" - fogalmazott François Fillon.

A megszorítások társadalmi megítélését a közvélemény-kutatások néhány hét múlva minden bizonnyal szállítják majd, egyelőre annyi bizonyos, hogy a franciák elégedettek azzal, ahogyan Nicolas Sarkozy részt vállalt a görög válság kezelésében. Egy november elején végzett felmérés szerint az államfő népszerűsége öt százalékot emelkedett októberhez képest, amire hónapok óta nem volt példa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×