eur:
402.57
usd:
349.25
bux:
95317.22
2025. június 16. hétfő Jusztin
Boeing Starliner. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Továbbra sincs válasza a Boeingnek egy égető kérdésre

A NASA és a Boeing mérnökei közösen dolgoznak azon, hogy kiderítsék, milyen állapotban van a Starliner űrhajó. A célhoz egy lépéssel már közelebb kerültek.

Június elején érkezett meg a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a Boeing űrhajója, a Starliner, ami a szokásos rakomány mellett a NASA két űrhajósát, Sunita Williamst és Butch Wilmore-t vitte fel az űrbe.

Már az indulás sem volt sima, kiderült ugyanis, hogy az űrhajóból szivárog a hélium. Az odaérkezésük során több probléma is felmerült, amit azóta sem sikerült orvosolni. A NASA mérnökei emiatt többször elhalasztották a két asztronauta hazatérését, végül pedig bizonytalan időre el is tolták azt.

A jelen állás szerint leghamarabb augusztus közepén térhet vissza a NASA két űrhajósa, ami azt is jelenti, hogy a mérnökök a Földön gőzerővel dolgoznak a hiba elhárításán.

A Starlinernek van egy pontos másolata a NASA-nál, ezért a szakemberek nem csak modellezni tudják, hogy mi történik az eredetivel, de azt is kideríthetik, hogy a Nemzetközi Űrállomás adta lehetőségek között miként lehet a problémát mérsékelni.

A Boeing most azt közölte, a NASA-val közösen sikerült pontosan rekonstruálni a tolóerő-csökkenést, így most megvizsgálják a kapott adatokat. Ezek alapján úgy tűnik, közel lehet a megoldás, ám azt továbbra sem közölte sem a cég, sem a szervezet, hogy mikor térhetnek vissza az űrhajósok a Földre. A szakemberek csupán annyit mondtak, hogy erre a következő hetekben sor kerül – számolt be a hvg.hu.

A teszteket az új-mexikói White Sands tesztüzemben végezték el, ahol nemcsak az indulás körülményeit szimulálták, hanem a lehetséges visszatérését is. A NASA hamarosan azt is rekonstruálja, elég jó állapotban van-e a Starliner ahhoz, hogy a két űrhajós visszatérjen vele a Földre. Az eredményeket napokon belül közölni fogják a mérnökök.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: Izrael, Irán és az újabb brüsszeli hülyeség

"A közel-keleti háború teljesen új helyzetet teremtett, Magyarország ezért hivatalosan kezdeményezi, hogy az új helyzetre tekintettel Brüsszel vegye le a napirendről az orosz energiahordozók végleges kivezetésére vonatkozó javaslatát, és haladéktalanul készítsen hatástanulmányt a közel-keleti háború következményeiről és a veszély elhárításának összeurópai módozatairól" - írta Orbán Viktor a Facebook-oldalán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Magyar magánegészségügy: üzlet, de másképp

Magyar magánegészségügy: üzlet, de másképp

Az állami egészségügyből egyre jobban kiszoruló tömegek egyre inkább a magánegészségügyben találnak valós alternatívát. A privát szektor bővülése ugyanis 2024-ben sem állt meg, a legnagyobb intézmények árbevétele átlagosan 18%-kal növekedett tavaly - derül ki a Portfolio átfogó körképéből, melynek keretében a legnagyobb 30 magánegészségügyi szolgáltató tavalyi beszámolóját vizsgálta meg. A hálapénz magánosodása, vagy inkább "magánosítása" tehát aktívan zajlik Magyarországon, ez a kereslet pedig húzza magával a teljes szektort és a nagyívú fejlesztéseket. A nyereségesség tekintetében viszont teljesen szétszakadt a mezőny, de ezeket a szempontokat cikksorozatunk második részében elemezzük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×