eur:
389.51
usd:
362.86
bux:
0
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Az eddigi legnagyobb mintagyűjtésre készülnek a világ tengerbiológusai

A világ 160 pontjáról vesznek mintát a tengerekből a szakemberek a mikroorganizmusok kutatása céljából június 21-én, a tengeri mintagyűjtés napján (Ocean Sampling Day).

"Minden csepp tengervízben egymillió mikroorganizmus él. A tengerben való fürdőzéskor mikroorganizmusok tömkelegében úszunk" - hangoztatta Frank Oliver Glöckner, a Jacobs University és brémai Max Planck Tengerbiológiai Intézet munkatársa.

Glöckner, az Európai Unió által támogatott Micro B3 nevű projekt vezetője szerint ezekről a szabad szemmel nem látható, apró részecskékről a tudósok nagyon hézagos ismeretekkel rendelkeznek. A projekt keretében rendezik meg a mintagyűjtési világnapot a világ 160 állomásán.

A mikroorganizmusok jelentősen hozzájárultak a Föld élettereinek kialakulásához és az emberek túléléséhez. A projekt célja, hogy a kutatók megtudják: hol van a legkevesebb, hol a legtöbb, és milyen feladatot látnak el a különböző organizmusok. A világ különböző pontjairól vett mintákat Brémában elemzik. "Ez lesz a legnagyobb tengeri adatbank, amelynek információi egyetlen napról származnak" - hangsúlyozta a kutató.

"Nagyszerű dolog, hogy ilyen sokan járulnak hozzá a gyűjtéshez. Számos más tudós is szívesen vett volna részt a projektben, politikai akadályok azonban meggátolták ebben" - mondta a szakértő. Nem küld mintát például Kína, India és Oroszország.

A mikroorganizmusok minden élet alapjai. Az algák és a cianobaktériumok napfény és széndioxid segítségével biomasszát és oxigént termelnek. "A számunkra szükséges oxigén 70 százalékát ezek termelik, a szén-dioxid 50 százalékát pedig felfalják. Így minden holt biológiai anyagot lebontanak és visszaforgatják az anyag- és energia-körforgásba. Élete végén még a legszebb delfint is újrahasznosítják a mikroorganizmusok" - fejtette ki Glöckner.

Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Orbán Viktor: "Ha béke lenne, a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne"

Orbán Viktor: "Ha béke lenne, a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne"

Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" c. műsorában adott élő interjút, a kormányfő arról beszélt, ha béke lenne, akkor a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne.  A német gazdaságot hazavágta a háború, és Magyarországnak nagyon fontos, hogy hozzáférjünk a nyugati piacokhoz. Ha ők döcögnek, akkor ez ránk is hat. Ha 2025-ben is háborúval kell számolni, akkor meg kell emelni a háborús kiadásokat is. Az EU-tagságról leszögezte,  hogy bent jobb, mint kívül.  Azt is kijelentette, hogy a kormány szerint fontos, hogy a magyar emberek ugyanolyan áron jussanak hozzá az üzemenyaghoz, ahogyan a szomszédaink.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×