eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Ismerjük a hosszú élet csodaszerét - csak nem tudtunk róla?

Harmadával megnöveli egy forgalomban lévő antidepresszáns az élettartamot - legalábbis a hengeresférgeknél. Amerikai kutatók azonban azt remélik, hogy a gyógyszer az emberek számára is lehetővé teszi, hogy tovább éljenek.

A Nature című folyóiratban számoltak be kutatási eredményeikről a seattle-i tudósok, akik megállapították, hogy a gyógyszer "átveri" az agyat, amely azt hiszi, hogy az állat éhezik.

Nem tudni miért, de ha a szervezetnek csupán a létfenntartáshoz minimálisan szükséges kalóriát biztosítják, akkor nő az élettartam - legalábbis az állatoknál. A legtöbb emberre azonban ez nem igaz, a kutatók azonban azt remélik, hogy esetleg megtalálhatják azokat az emberi géneket, amelyeknek a stimulálásával hasonló hatás érhető el.

Bár a kutatásban használt hengeresférgekben és az emberben első látásra kevés a közös, a központi idegrendszer működése és a szexuális reprodukció hasonló. A férgek élettartamának változását viszont könnyebb vizsgálni, hiszen mindössze néhány hétig élnek.

A kutatók egyelőre nem tudják megmagyarázni, hogyan képes a gyógyszer "elhitetni" a férgek agyával, hogy az állat éhezik. "Egyelőre csak annyit tudunk, hogy ha alacsony kalóriájú diétán tartott állatoknak adjuk a gyógyszer, azoknak az élettartamát nem növeli. Ebből az következik, hogy a két módszer ugyanahhoz az eredményhez vezet" - hangsúlyozta egyikük, Linda Buck.

Címlapról ajánljuk

Árokszállási Zoltán: hamarosan felpöröghet a magyar gazdaság

Az MBH Bank elemzői szerint 2024 második felében felpöröghet a magyar gazdaság, bővülhet a fogyasztás, így részben ennek köszönhetően a GPD növekedése éves átlagban elérheti a 2,7 százalékot - mondta az InfoRádiónak az MBH Elemzési Centrum vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×