eur:
412.97
usd:
390.23
bux:
77936.21
2024. november 29. péntek Taksony

A lábukkal is hallanak az elefántok

Azt gondolhatnánk, hogy egy olyan állatnak, amelynek csaknem kétméteresek a fülei, nem lehet gondja a hallással. Kiderült azonban, hogy az afrikai elefántok nemcsak a fülükkel, hanem a lábukkal is "hallanak".

A Stanford Egyetem munkatársa a '90-es években figyelt fel arra, hogy az afrikai elefántok néha különös módon viselkednek: egy-egy csorda tagjai időnként megmerevednek és előredőlnek, hogy súlyukat a mellső lábaikra helyezzék.

"Néha felemelték az egyik lábukat. Mindannyijuk egyszerre tett így, túlságosan összehangolt volt a dolog ahhoz, hogy véletlen legyen" - mondta a Caitlin O'Connell-Rodwell.

Kiderült, hogy az elefántok "hallgatóznak", lábaikkal ugyanis képesek megérezni a legfinomabb földmozgásokat is, és csordájuk tagjainak jelzéseit kilométerekről meg tudják különböztetni más ormányosokétól.

A tudósok korán rájöttek, hogy az elefántok a tőlük nagy távolságra lévő társaikkal alacsony frekvenciájú hangrezgések segítségével kommunikálnak, ezek a rezgések azonban nemcsak a levegőben, hanem a talajban is terjednek.

Caitlin O'Connell-Rodwell és csapata úgy bizonyította a feltételezést, hogy rögzítette néhány namíbiai elefántcsorda vészjelzéseit, amelyeket akkor adtak le az elefántok, amikor észrevették, hogy oroszlánok ólálkodnak körülöttük.

Később más namíbiai elefántcsordáknak visszajátszották a felvételeket: az ormányosok megdermedtek, majd mikor felocsúdtak, összebújva kört formáltak. A védekező alakzat középen a kicsinyek kaptak helyet.

Korábban azt gondolták, hogy az effajta szeizmikus kommunikáció csak a rágcsálókra és a rovarokra jellemző.

Az elefántoknak nemcsak a hallás miatt ekkora a fülük: az azt behálózó ereken keresztül adják le a felesleges hőt. Akkor is használják hatalmas hallószervüket, ha egy-egy ragadozó rájuk ijeszt: ilyenkor kiterjesztik a fülüket, hogy még nagyobbnak tűnjenek.

Címlapról ajánljuk

Olaf Scholz megelőző csapása: a liberálisoknak már kész forgatókönyvük volt a kilépésre

Csaknem egy hónapja, hogy megbukott a hárompárti német kormánykoalíció. Az ok a liberális pénzügyminiszter, Christian Lindner és vele együtt pártja, a szabad demokrata FDP menesztése volt, amiről maga a kancellár, Olaf Scholz döntött. A szabad demokraták azonban már készültek a koalíció felmondására, olyannyira, hogy ennek időpontját "D-napként" meg is határozták.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Bréking! Hitelminősítői figyelmeztetést kapott Magyarország

Bréking! Hitelminősítői figyelmeztetést kapott Magyarország

Benne volt a levegőben, de alapvetően kellemetlen meglepetésnek számít, hogy péntek esti döntésében a Moody’s Investors Service Magyarország adósbesorolásához tartozó eddigi stabil kilátást negatívra rontotta. Maga a besorolás nem változott, az továbbra is Baa2 kategóriában található. A döntés hátterében az akadozó EU-források állnak, valamint az, hogy a hitelminősítő várakozása szerint az idén év végéig Magyarország elbukhatja a neki járó források egy részét. Megállapítják azt is, hogy nem kedvez továbbá a magyar gazdaság megítélésének Németország szenvedése. Mindezek pedig együttesen gyengítik az ország költségvetési erejét.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×