eur:
411.24
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Interior of cozy restaurant. Contemporary design in loft style, modern dining place and bar counter, copy space
Nyitókép: Prostock-Studio/Getty Images

Kovács László: a vendéglátóhelyeken 15-20 százalékkal kellett volna idén emelni az árakat

Döcögősen indult az idei nyári szezon a vendéglátásban, jelenleg pedig a fővárosban és a Balatonon igazán jó a forgalom – mondta az InfoRádióban a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Kovács László úgy látja: a magyar vendégek óvatosan költenek, az őszre azonban jók a kilátások.

Egy kicsit óvatosabban indult ez a szezon, a tavasz vége, a nyár eleje gyengébb volt, mint amilyen lehetett volna. Valószínűleg óvatosabban költenek az emberek – mondta Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Visszaesést tapasztalt a a rendezvénypiacon, például az esküvők terén is, ezt részben a csok-támogatások átalakításával magyarázza.

A céges költésekből is az derül ki az elnök szerint, hogy kivárásra játszanak. Szerinte óriási segítséget jelentene, ha megváltozna a vendéglátásra fordított összeget terhelő "repiadó" szabályozása, az ipartestület azt javasolja, hogy bizonyos keretek között a vállalkozások számolhassák el az étkezésre, vendéglátásra költött pénzeket. "Tettünk javaslatot arra, hogy a forgalom bizonyos százalékáig lehessen külön adó nélkül vendégül látni partnereket vagy akár a saját dolgozókat" – mondta Kovács László.

Az éttermek esetében az elnök úgy látja, hogy a vendégek rendkívül árérzékenyek. "Senki sem gondolhatja azt, hogy a vendéglátó üzletek ajtajában megáll az infláció, ránk is ugyanúgy vonatkoznak az alapanyagárak, a munkabérek emelkedése miatti kényszerhatások, de nagyon sok vendéglátós ebben az évben rendkívül mértéktartóan emelt árakat, sőt volt olyan, aki nem emelt" – mondta az elnök, és hozzátette, a reális emelés akár 15-20 százalék is lehetett volna, de a többség 10 százalék alatt maradt, de jó néhányan inkább meg akarták tartani a törzsvendégeiket, ezért az állandó életlapon nem emeltek árat.

A Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke úgy látja, Budapesten a külföldiek nagyon jótékony hatással vannak a vendéglátó üzletekre, viszont azok a magyar vendégek, akik megtehetik azt is, hogy rendszeresen étterembe járjanak, azok túlnyomórészt most éppen külföldön nyaralnak, így kiesnek a hazai forgalomból, ennek ellenére az ipartestületnél kiegyensúlyozott, jó forgalmat várnak a nyaralóhelyeken, bár ez nagyban az időjárástól függ, ami viszont eddig kedvezett. Kovács László úgy véli, Budapest pedig továbbra is nagyon jól prosperálhat a turistákból.

"Az őszre szép céges és privát foglalások is vannak már, ezért szép őszre számítunk, és nem csak Budapesten, hanem vidéken is" – mondta a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×