eur:
409.4
usd:
375.88
bux:
74495.66
2024. november 5. kedd Imre
Szalai Ádám, a magyar válogatott játékosa a Magyarország - Írország barátságos labdarúgó-mérkőzés előtt Budapesten, a Szusza Ferenc Stadionban 2021. június 8-án.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Orbán Viktor: a térdelősdivel a legkevésbé sem szimpatizálok

"Ha belegondolnak, hogy milyen nehéz együtt élnie egy országnak a saját rabszolgatartó múltjával, láthatjuk, hogy ez egy komoly morális teher" - fogalmazott a miniszterelnök a Kormányinfón, újságírói kérdésre válaszolva.

Kihasználták az újságírók, hogy az egykor igazolt labdarúgó, a futball ügyében gyakran megnyilvánuló miniszterelnök váratlanul megjelent a csütörtöki Kormányinfón, így Orbán Viktor a magyar-ír felkészülési mérkőzés elején történtekről is kapott kérdéseket.

Ismert, a rasszizmus elleni tiltakozás jegyében több válogatott is féltérdre ereszkedve kezdi manapság a mérkőzéseit, ám a magyar labdarúgó-válogatott Írország ellen kedden nem tett így, egységesen a mezeken kötelezően megjelenő UEFA-jelölésre mutatott Marco Rossi legénysége, amelyen a "mondj nemet a rasszizmusra" felirat szerepelt. Az ír csapat térdre ereszkedésére viszont a magyar drukkerek kifütyüléssel reagált, amelynek "utóélete" lett külföldön.

"Határozott véleményem van" - kezdte Orbán Viktor. "Ezzel a térdelősdivel a legkevésbé sem szimpatizálok. Szerintem

semmi helye az ilyesminek a sportpályákon,

a sport másról szól. Egyébként is az ilyen gesztusoknak az értelme kultúrafüggő."

Úgy érzi, valószínűleg a magyarok egészen másként gondolkodnak az efféle kulturális gesztusokról, "mint ezek szerint a britek vagy az írek". Szerinte a magyar kulturális hagyományban három összefüggésben engedhető meg a térdre ereszkedés:

  • az Isten előtt,
  • a haza előtt,
  • a szerelme előtt a szerelme keze megkérésekor.

A sportolóktól a kormányfő álláspontja szerint csak az elvárható, hogy harcoljanak, győzzenek, és "állva haljanak meg".

Azt is igaznak tartja ugyanakkor, hogy "nem véletlenül terjed ez a gesztusrendszer ilyen gyorsan".

"Történelmi megfontolás van mögötte. Ha megnézzük, hogy kik találták ezt ki, akkor azt látjuk, hogy volt rabszolgatartók.

Mi alapvetően nem látjuk ennek a súlyát vagy a terhét, mert Magyarország sosem volt rabszolgatartó ország.

De ha belegondolnak, hogy milyen nehéz együtt élnie egy országnak a saját rabszolgatartó múltjával, láthatjuk, hogy ez egy komoly morális teher" - fejtegette.

Ennek a tehernek az elhordozásában azonban Magyarország - mint fogalmazott - "nem tud segíteni, hiába hozzák fel ezt a terhet a futballpályára".

Későbbi kérdésre reagálva Orbán Viktor

provokációnak

nevezte a féltérdre ereszkedést, a vendég országnak ugyanis tiszteletben kellene tartania az "otthon lévők" hagyományait. A szurkolói kifütyülésről pedig azt mondta, "a szurkolók nem mindig a legelegánsabb formát választják" a tiltakozáshoz, de "meg kell értenünk az okát".

Orbán Viktor még azt is megjegyezte, "sok sikert" kíván a rasszizmus ellen a féltérdre ereszkedéssel küzdőknek.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×