eur:
412.08
usd:
394.17
bux:
79942.94
2024. november 25. hétfő Katalin
Gózon Francisco operatőr Deák Kristóf Foglyok című tévéfilmjének forgatásán Budapesten, a Hello Baby Bárban 2018. szeptember 12-én. A filmet 2019-ben mutatják be a Duna televízióban.
Nyitókép: MTI Fotó: Balogh Zoltán

Koronavírus – a Filmintézet keményen dolgozik a veszteségek mérséklésén

Leállt a mintegy 20 ezer magyar szakembert foglalkoztató hazai filmgyártás is a koronavírus jelentette veszélyhelyzet miatt. A Nemzeti Filmintézet most a rendkívüli jogrend feloldása utáni időkre készül, hogy minél hamarabb, minél több hazai produkció startolni tudjon, munkát adva mihamarább az ágazat szereplőinek.

A koronavírus miatt a hazai filmgyártásnak is komoly nehézségekkel kell szembenéznie, melyek a magyar filmipar minden szereplőjét érintik.

Több nemzetközi produkció elhalasztott, illetve lemondott magyarországi forgatásokat,

ez kihatással van a műtermi és a közterületi forgatásokra is. Az eddig teljes kapacitással működő filmgyártó vállalatok folyamatos munkát biztosítottak a magyar szakembereknek és a szolgáltatóknak, a koronavírus miatt ezen a területen is jelentős lesz a visszaesés – fogalmazott Káel Csaba.

A Nemzeti Filmintézet (NFI) a magyar mozgóképszakma teljes egészéért felelős intézményeként több döntést is hozott annak érdekében, hogy a kialakult és a közeljövőben várható nehézségek miatt a hazai filmipart a lehető legkisebb veszteség érje és folyamatos munkát biztosítson a filmiparban dolgozóknak – erősítette meg az InfoRádiónak a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos.

Káel Csaba kiemelte, nagyon nehéz forgatni, miután egy-egy stáb nagyobb, mint a törvény által engedélyezett tömeg. Ezért próbálják gyorsított eljárások keretében a különböző produkciókat úgy felkészíteni, hogy ha elmúlik a vírusveszély, akkor a gyártók minél hamarabb belevághassanak a filmkészítésbe. Ebben az időszakban előkészíthetik a forgatásokat, így munkát biztosíthatnak számos szakembernek is. Az NFI is előrébb hoz jó néhány későbbre betervezett döntést forgatókönyvgyártás elfogadásával kapcsolatban, hiszen, jegyezte meg a kormánybiztos,

a vírushelyzet elmúltával nem egyből fognak visszatalálni a nemzetközi produkciók.

A Nemzeti Filmintézet, Káel Csaba kezdeményezésére, a fenntartó minisztériummal is tárgyalásba kezdett, hogy további olyan megoldások szülessenek, melyek segítik a szektort, hogy azt a lehető legkisebb veszteség érje a közeljövőben.

A szakember arról is beszélt, hogy az NFI nemrégiben írt ki jó pár pályázatot a televíziós, vagy letölthető tartalmak piaca számára, ami önmagában is okozott volna egy kis tömörülést a produkciók esetében, most azonban ezeket jobban el lehet osztani és a határidők átütemezése is tervben van.

Sok, a filmgyártásban dolgozó szakemberek, akik a forgatási napok után kapják a fizetésüket, tehát

nincs alapbérük, most teljesen jövedelem nélkül maradtak,

miután egy tipikusan projektalapú szakmáról van szó, hívta föl a figyelmet az InfoRádiónak a kormánybiztos. Vagyis produkciókra szerződnek az emberek, illetve a filmgyártásban cégek. „Nekik kell segítenünk, ezért kezdeményeztünk tárgyalásokat a minisztériummal” – tette hozzá Káel Csaba.

Az Orbán Viktor kormányfő által szerdán bejelentett intézkedések között szerepel az is, hogy a filmiparban is mentesülnek a munkáltatók a munkabér utáni közterhek megfizetése alól, míg a munkavállaló munkabérét terhelő járulékok közül kizárólag a természetbeni egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség áll fenn.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a béregyezségről: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a béregyezségről: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

A CÉH zRt. már 35 éve az ország egyik vezető mérnökirodája. Az elmúlt években olyan projektek fűződnek a nevükhöz, mint a Mol Campus, a debreceni BMW gyár vagy a Bosch Campus komplex beruházása. A tervezés mellett projektmenedzsmenttel és hídtervezéssel foglalkoznak, számos ikonikus, az épített környezetet meghatározó épület vagy híd fűződik a nevükhöz. Az évek alatt azt is meg kellett tanulniuk, hogy hogyan lehet együttműködni egy olyan megbízóval, amelyik a vállalati működését az indiai vastu vallás elvei mentén határozza meg, de különleges kihívást jelentett három hazai kórházi projekt is, amellyel egyedülálló tapasztalatokat szereztek az egészségügyi szektorban. A Portfolio háromrészes videósorozatának első epizódjában Borbély Attila, a vállalat vezérigazgató-helyettese, tervezési igazgatója mutatja be a legnagyobb projekteket, a legérdekesebb megbízásokat és azt, hogy milyen irányba halad a globális mérnökszakma.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×