eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Egyiptológusok magyarázzak a titokzatos halált

Neves egyiptológusok tartanak különleges tárlatvezetést hetente két alkalommal a budapesti Tutanhamon kincse kiállításon, segítségükkel a látogatók még többet megtudhatnak a fiatalon elhunyt fáraó életéről és titokzatos haláláról.

Tutanhamon, az elfedett fáraó, az egyiptomi történelem egyik legrejtélyesebb alakja. A XVIII. dinasztiából származik, amely megalapította az Újbirodalmat, és amellyel egy új, kulturális virágkor köszöntött be a Nílus-menti birodalomba. Az "eretnek" Ehnaton fáraó fia gyermekként került a trónra, és korán, mindössze 19 évesen hunyt el tisztázatlan körülmények között. Utódai minden emlékműről kitörölték a nevét, így egyetlen királylistán sem szerepelt. Mindenki által elfeledetten nyugodott majdnem 3500 éven át a Királyok Völgyében, míg 1922 novemberében Howard Carter rá nem bukkant a sírjára.

A kiállítás két neves egyiptológus, Wolfgang Wettengel és Martin von Falck szakmai támogatásával jött létre. "Az életnagyságban rekonstruált tárgyaknak köszönhetően a látogatók valósághű benyomást nyerhetnek az ajándékok lenyűgöző gazdagságáról, amelyek a királyt voltak hivatottak szolgálni túlvilági utazása során. Az ókori egyiptomiak kultúrájával és hitvilágával, halotti kultuszával, az uralkodói családokkal és a titokzatos hieroglifáikkal kapcsolatos információkat látványosan, és mindenki számára érthetően, a legmodernebb médiatechnikával dolgozták fel és tárják az érdeklődök elé, akik a tárgyakat abban a formában pillanthatják meg, ahogy 1922. november 4-én Howard Carter brit régész egy gyertya pislákoló fényénél látta meg először a sír fantasztikus kincseit" - olvasható a szervezők közleményében, amelyet kedden juttattak el az MTI-hez.

A kiállításhoz 18 részes előadássorozat is kapcsolódik, hiszen kevesen tudják, hogy az óegyiptomiak ismerték a 365 napos kalendáriumot, rájöttek arra, hogy a nyers hús leviszi a gyulladást, és tökéletesen feltárták az emberi szervezet érrendszerét is. Ilyen és hasonló érdekességeket tudhatnak meg az érdeklődők az egykor virágzó kultúráról szombat délutánonként neves hazai egyiptológusok előadásain.

Januárban különleges tárlatvezetésekkel gazdagodott a kínálat. Hetente kétszer, hétfőn és szerdán 17.00 és 18.30, valamint 17.30 és 19.00 között a kiállítás neves egyiptológusok kíséretében tekinthető meg, akiknek köszönhetően az érdeklődők azonnal választ kaphatnak a szakértőktől felmerülő kérdéseikre.

A tárlat április 25-ig látható a VAM Design Centerben (VI. Király u. 26.).

Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×