eur:
394.11
usd:
364
bux:
74051.15
2024. augusztus 1. csütörtök Boglárka
Donald Tusk lengyel miniszterelnök és felesége, Malgorzata Tusk szavazni érkezik a helyhatósági választások első fordulójában Sopotban 2024. április 7-én. A 29 millió szavazásra jogosult állampolgár a mintegy 2,5 ezer polgármester mellett az önkormányzati szervek 46,6 ezer képviselőjéről dönt. Április 21-én második fordulót tartanak azokban a körzetekben, amelyekben a polgármesterjelöltek egyike sem szerzi meg a szavazatok több mint 50 százalékát.
Nyitókép: MTI/EPA/PAP/Adam Warzawa

Álhír a lengyel mozgósításról, Ukrajnába küldött katonákról

A lengyel belbiztonsági ügynökség (ABW) és a digitalizációügyi tárca vizsgálja a PAP hírügynökséget pénteken ért, feltevések szerint orosz kibertámadást - közölték illetékes lengyel tisztségviselők.

Az ABW és a digitalizációügyi minisztérium "azonnali intézkedéseket kezdeményezett a PAP ellen irányuló, feltehetőleg orosz kibertámadás, az állítólagos lengyelországi mozgósításról szóló dezinformációs hír közlése miatt" - írta az X-en Jacek Dobrzynski, a titkosszolgálatokat felügyelő miniszter szóvivője.

"Az ügy sürgős vizsgálatáról" írt az X-en Krzysztof Gawkowski kormányfőhelyettes, digitalizációért felelős miniszter is. "Minden kibertámadásra, valamint kitervelt dezinformációra vall" - olvasható Gawkowski bejegyzésében.

A miniszter hamisnak nevezte a PAP kiadásában péntek délután kétszer is megjelent, majd törölt hírt, melyben Donald Tusk kormányfőre hivatkozva július 1-jén kezdődő részleges mozgósításról írtak Lengyelországban. A mozgósított lengyel állampolgárokat az álhír szerint Ukrajnába vezényelték volna.

Gawkowski később a Polsat News kereskedelmi hírtelevíziónak elmondta: az ügyről azonnal tájékoztatták Donald Tuskot. A miniszter úgy ítélte meg: a vizsgált kibertámadás célja dezinformáció terjesztése, valamint "a társadalom megbénítása" volt a jövő heti európai parlamenti (EP) választások előtt.

A hír tartalmát maga a PAP is hamisnak nevezte egy későbbi anyagában. A hírügynökség tisztázza a hír keletkezésének körülményeit - írták.

"Az újabb, nagyon veszélyes hackertámadás jól szemlélteti az orosz destabilizációs stratégiát az EP-választások előestjén" - írta Tusk az X-en.

Jaroslaw Kaczynski volt kormányfő, a fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) elnöke pénteki sajtóértekezletén nagyon nyugtalanítónak nevezte az incidenst. Nagyon valószínűtlennek, egyúttal viszont a PAP által ellenőrizendőnek nevezte a lengyel állampolgárok ukrajnai bevetéséről szóló információt.

Kaczynski lehetségesnek tartotta, hogy a Lengyelországgal szemben ellenséges orosz vagy fehérorosz csoportok által fabrikált álhírről van szó. A PiS vezetője bírálta, hogy Tusk kormánya korábban "felelőtlen és teljesen jogtalan módon szétverte a közszolgálati médiaintézményeket". Kaczynski ezzel a közmédia, ezen belül a PAP vezetésének leváltására utalt a tavalyi, kormányváltást eredményező parlamenti választások után.

Jacek Siewiera, az elnöki hivatal keretében működő nemzetbiztonsági iroda (BBN) főnöke az X-en azt írta: a mozgósításról szóló hír feltehetőleg szándékos dezinformáció volt. Rámutatott, hogy a hír szerzői a mozgósítás elrendelését hibásan Tusknak tulajdonították, miközben a lengyel alkotmány értelmében azt az államfő hirdetheti meg. Siewiera közölte: az ügy miatt kapcsolatban van a kormánnyal. "Rossz hír Oroszországnak: ilyen témákban nem lehet egymás ellen fordítani a lengyeleket" - fogalmazott.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.01. csütörtök, 18:00
Kárpáti Róbert
sportpszichiáter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×