eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Royal Air Force

Hiába a százmilliárd eurós csomag, Németország nem teljesíti NATO-kötelezettségét

Évekkel ezelőtt vállalták a NATO tagállamai, hogy 2024-re a bruttó hazai termék (GDP) legalább 2 százalékára növelik védelmi kiadásaikat. Brüsszeli értékelések szerint erre különösen szükség lenne az Ukrajna elleni orosz háború nyomán. Németország még évekig nem lesz képes erre.

Néhány nappal a háború kitörése után a német kormány 100 milliárd eurós rendkívüli támogatásról döntött a német hadsereg, a Bundeswehr fejlesztésére. Olaf Scholz kancellár azóta is sorozatos ígéreteket tesz a katonai kiadások növelésére.

Egy a Der Spiegel által ismertetett tanulmány szerint azonban a korábban tervezettnél jóval több pénzre van szükség a százalékos célkitűzés teljesítéséhez, ami évekkel is csúszhat. A kölni székhelyű Német Gazdasági Intézet (IW) elemzése szerint ez a célkitűzés 2026-ig aligha teljesül, különös tekintettel arra, hogy a meghirdetett rövid távú fejlesztési beszerzések is jelentős késedelmet szenvednek. Ezenkívül a növekvő árak, valamint a Bundeswehr még mindig fennálló költségvetési "alulfinanszírozottsága" is szerepet játszik a vállalt célkitűzés teljesítésében.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az elmúlt években a NATO-partnerek ismételten bírálták Berlint az általuk túl alacsonynak tartott német katonai kiadások miatt.

Az Ukrajnában zajló háború kitörése nyomán Scholz kancellár nem csupán a 100 milliárd eurós Bundeswehr-támogatásról döntött, de megerősítette a 2 százalékos védelmi költségvetési vállalás teljesítése melletti elkötelezettséget is. Az IW prognózisa szerint azonban

a katonai költségvetést éveken keresztül minden esztendőben legkevesebb 5 százalékkal kellene növelni annak érdekében, hogy a GDP-hez viszonyított 2 százalékos NATO-célt Németország elérje.

Mindezt megerősíti az az értesülés, amely szerint nehézségekbe ütközik, és jelentős késedelmet szenvedhet a Bundeswehrnek az a terve, amely szerint a legkorszerűbbnek számító amerikai F-35-ös vadászgépekkel váltanák fel a jelenlegi Tornado gépeket.

A német kormány nem sokkal a háború kitörése után határozta el az atomfegyverek hordozására is alkalmas F-35-ös amerikai harci gépek beszerzését. A terv a német hadsereg egyik legnagyobb beszerzési projektje, amely egy kiszivárgott védelmi minisztériumi dokumentum szerint egyidejűleg jelentős kockázatokat hordoz magában.

A védelmi tárca szerint az üzlet mintegy 10 milliárd eurós, ami a korábbi információkhoz képest tetemes többletköltséget jelent. A minisztérium szóvivője szerint a nyitott kérdésekről szoros egyeztetés folyik a parlament illetékes testületeivel.

Az amerikai gépek a Bundeswehr bücheli repülőterén állomásoznának, ehhez azonban a repülőtér költséges átalakításra van szükség. Ugyanakkor számításba kell venni az amerikaiak "biztonsági követeléseit", amelyek teljesítése ugyancsak költséges. Az aggodalmak ellenére a koalíció kitart az F-35-ösök beszerzése mellett.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×