Drámainak nevezte a romániai helyzetet Tar Györgyi. Hargita megye tisztifőorvosa arról beszélt, hogy soha nem gondolta volna, hogy választania kell a páciensek közül a kapacitás függvényében, hogy ki kerüljön lélegeztetőgépre és ki ne, kinek van nagyobb esélye a túlélésre.
"Ez nagyon fájdalmas. Amikor láttuk, hogy Olaszországban és Spanyolországban a kollégák kénytelenek ilyen döntéseket hozni, az rosszul esett, és reméltük, hogy nem fog ide eljutni a helyzet. De sajnos ide is eljutott" - fejtette ki.
Tar Gyöngyi
az alacsony átoltottsággal magyarázta a mostani drámai helyzetet.
Székelyföldön kevés koronavírusos eset volt az ország többi részével szemben, de ez a helyzet visszacsap, mert alacsony a védettség - mondta.
Volt olyan hely, ahol az oltók többen voltak, mint a beoltottak - érzékeltette a helyzetet. Tar Gyöngyi közölte, hogy a román átlag 33 százalék, ezzel szemben Székelyföldön 20-21 százalékos a beoltottság, ami szerinte fájdalmas.
Csalódtunk, mert az orvosokon, a személyzeten, az oltóközpontokon vagy a rendelkezésre álló oltóanyagok nem múlott - tette hozzá.
Hargita megye tisztifőorvosa arról is beszélt, hogy
a román egészségügy kapacitásának a határán áll.
A betegek magyar kórházakba szállítása csak a határ közelében élőkön tud segíteni. A székelyek számára a nagy távolság miatt ez nem megoldás - tette hozzá Tar Gyöngyi.
Magyarország 50 beteget vesz át Romániától intenzív ellátásra
Magyarország segít Romániának, és 50 koronavírusos beteget vesz át intenzív ellátásra - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A tárcavezető kiemelte: Romániában rendkívül komoly kihívásokkal küzdenek a járványhelyzet tekintetében, "nagyon sok a súlyos beteg, nagyon sok a napi esetszám". Az elmúlt napokban folyamatosan egyeztettek Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettessel és Cseke Attila egészségügyi miniszterrel abban a kérdésben, hogy Magyarország miként tudna segítséget nyújtani Romániának ebben a rendkívül nehéz helyzetben - közölte.
Elmondta: korábban lélegeztetőgépeket és favipiravir hatóanyagú gyógyszert is küldtek, azonban ennél egy nagyobb kérése is volt a romániai kormánynak. Ez arra vonatkozott, hogy Magyarország vegyen át súlyosan beteg koronavírusos fertőzötteket intenzív kezelésre, ugyanis "a romániai egészségügyi ellátórendszer leterheltsége sok esetben már a határon mozog" - mutatott rá.