eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Amy Coney Barrett chicagói szövetségi fellebbviteli bíró beszédet mond, miután Donald Trump amerikai elnök őt jelölte alkotmánybírónak a Ruth Bader Ginsburg bíró 2020. szeptember 18-án bekövetkezett halálával az amerikai legfelsőbb bíróságon megüresedett helyre a washingtoni Fehér Ház Rózsakertjében szeptember 26-án.
Nyitókép: Amy Coney Barrett chicagói szövetségi fellebbviteli bíró beszédet mond, miután Donald Trump amerikai elnök őt jelölte alkotmánybírónak. MTI/AP/Alex Brandon

Donald Trump a konzervatív Amy Coney Barrett bírót jelölte alkotmánybírónak

Az elnök a Fehér Ház Rózsakertjében tartott ünnepség keretében jelentette be a jelölést, amely megfelel az amerikai sajtó várakozásainak.

Az amerikai elnök a konzervatív Amy Coney Barrett szövetségi fellebbviteli bírót jelölte alkotmánybírónak szombaton.

Donald Trump "nagyszerű pillanatnak" nevezte a jelölést, és emlékeztetett arra, hogy Amy Coney Barrett a harmadik alkotmánybíró, akit elnöksége idején jelölt. Kiemelte, hogy Coney Barrett a néhai Antonin Scalia alkotmánybíró tanítványa volt, és hű ahhoz a hitvallásához, hogy a bírónak az írott törvények alapján kell döntéseket hoznia.

Az elnök briliáns bírónak nevezte jelöltjét. "Ön fantasztikus (alkotmánybíró) lesz" - fordult a bírónőhöz. Trump hangsúlyozta: nem lehet akadálya, hogy a szenátus megszavazza a jelöltet. Mint fogalmazott: gyors szenátusi folyamatra és szavazásra számít.

A 48 éves Amy Coney Barrett rövid beszédben köszönte meg a bizalmat. "Szeretem az Egyesült Államokat és szeretem az Egyesült Államok alkotmányát" - fogalmazott.

A vendégek között volt Mike Pence alelnök, Mark Meadows, a Fehér Ház kabinetfőnöke, William Barr igazságügyi miniszter, illetve a néhai Scalia özvegye és a fia, Eugene Scalia, aki jelenleg munkaügyi miniszter a Trump-kormányzatban. Jelen voltak az alkotmánybíró-jelölt családtagjai, köztük hét gyermeke is.

A jelölt tiszteletét fejezte ki a múlt héten elhunyt Ruth Bader Ginsburg alkotmánybíró iránt, akinek a helyére jelölték őt. Leszögezte: változatlanul azt vallja, hogy egy bírónak csakis az írott törvény szerint szabad döntéseket hoznia. "Egy bíró nem a politika alakítója, és távolságot kell tartania a politikától" - hangsúlyozta.

Joe Biden, a demokraták elnökjelöltje még a Fehér Ház ünnepsége alatt nyilatkozatot adott ki, amelyben arra szólította fel a szenátust, hogy az elnökválasztás előtt ne szavazza meg Coney Barrett jelöltségét. Coney Barrett még be sem fejezte hatperces beszédét, amikor Chuck Schumer, a szenátus kisebbségben lévő demokrata párti frakciójának vezetője szintén nyilatkozatot adott ki. Ebben azt állította, hogy a bírónő megszavazásával az Obamacare néven ismert egészségbiztosítási törvény felszámolására szavaznának a politikusok.

Mitch McConnell, a szenátusban többségben lévő republikánusok frakcióvezetője a bejelentés után úgy nyilatkozott Coney Barett jelöléséről: Donald Trump "nem is dönthetett volna jobban". Leszögezte: a szenátus az elkövetkező hetekben szavazni is fog az alkotmánybíró-jelöltről.

Amerikai lapértesülések szerint a bírójelölt meghallgatása október 12-én kezdődik a szenátusban.

Közben Washington belvárosában több ezren vettek részt azon a közös meneten, amelyet Donald Trump támogatására szervezett Franklin Graham, a néhai Billy Graham prédikátor fia.

A Capitolium épületétől a Lincoln-emlékműig teljesen megtelt a belváros. Az egybegyűltek nemcsak Donald Trumpot biztosították támogatásukról, hanem közösen imádkoztak az egyébként mélyen hívő katolikus Amy Coney Barrettért is. A tömeghez csatlakozott Mike Pence alelnök, aki a Lincoln-emlékmű talapzatánál elmondott rövid beszédében Trump "üdvözletét és háláját" tolmácsolta az egybegyűlteknek, egyúttal kérte őket arra is, hogy imádkozzanak az alkotmánybíró-jelöltért.

South Bend, 2020. szeptember 24.
A Notre Dame Egyetem Jogtudományi Kara által közreadott kép Amy Coney Barrett chicagói fellebbviteli bíróról. A Donald Trump amerikai elnök által megnevezett két lehetséges személy közül ő az egyik, akit az elnök jelölhet a Ruth Bader Ginsburg bíró 2020. szeptember 18-án bekövetkezett halálával az amerikai legfelsőbb bíróságon megüresedett helyre.
MTI/EPA/Notre Dame Egyetem Jogtudományi Kara/Julian Velasco
A Notre Dame Egyetem Jogtudományi Kara által közreadott kép Amy Coney Barrett chicagói fellebbviteli bíróról. MTI/EPA/Notre Dame Egyetem Jogtudományi Kara/Julian Velasco

Donald Trump amerikai elnök hétfőn azt közölte, hogy szombatig megnevezi jelöltjét az alkotmánybíróság feladatát ellátó szövetségi legfelsőbb bíróság megüresedett helyére.

Trump a Fox televíziónak adott interjújában leszögezte: mindenképp szeretné, hogy még a november 3-ai elnökválasztás előtt elfogadják a pénteken 87 éves korában elhunyt Ruth Bader Ginsburg bíró utódját. Mint mondta, még a héten előterjeszti jelöltjét, Ruth Bader Ginsburg búcsúztatása után.

Elmondta, hogy négy vagy öt bíró közül választja majd ki, akit a legalkalmasabbnak tart, és biztosan nő lesz az illető.

"Jogunk van hozzá, hogy ezt meglépjük, s rengeteg időnk van rá" - fogalmazott Trump.

Hozzáfűzte, hogy szerinte az új alkotmánybíróságról szóló szavazásnak még a választás előtt meg kellene történnie.

A republikánusoknak 53:47 arányú többségük van a szenátusban, és számíthatnak Mike Pence alelnök döntő voksára is. Ez a szakértők szerint azt jelenti, hogy akár három republikánus szenátor támogatása nélkül is megszavazhatják az elnök jelöltjét. Két törvényhozó - Susan Collins Maine-i és Lisa Murkowski alaszkai szenátor - már bejelentette, hogy az elnökválasztás előtt nem szavaz alkotmánybíró-jelöltről. Trump hétfőn élesen bírálta is a két szenátort e bejelentésükért.

Ugyan az elnök úgy nyilatkozott, hogy négy-öt jelölt közül választ majd, az amerikai sajtóban következetesen Amy Coney Barrett és Barbara Lagoa nevét emlegetik. Mindketten szövetségi fellebbviteli bírók, s mindkettőjüket konzervatívként tartják számon. Barbara Lagoa az első spanyolajkú nő, akit a floridai legfelsőbb bíróságra kineveztek, és elemzők szerint a jelölése a spanyolajkú szavazók erőteljesebb támogatását is jelenthetné Donald Trumpnak.

Az elhunyt Ruth Bader Ginsburg előtt tisztelői szerdán és csütörtökön a legfelsőbb bíróság épületében, pénteken pedig a kongresszusban róhatták le kegyeletüket.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×