eur:
388.31
usd:
360.81
bux:
68929.55
2024. május 9. csütörtök Gergely

Leminősíthetik Romániát az alkotmánybírósági döntés után

Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint Románia adóskockázati besorolásainak visszaminősítésére vezethet a román alkotmánybíróság pénteki végzése, amely részlegesen alkotmányellenesnek mondta ki a román parlament által elfogadott takarékossági csomagtervet. Citybeli szakértők ugyanakkor továbbra sem látják veszve az államháztartási kiigazítási programot, mondván: más eszközökkel elérhető a hiánycél teljesítése.

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) globális felzárkózó piaci kutatási részlegének vezetője pénteki elemzésében kiemelte: a fő probléma a döntés nyomán támadt bizonytalanság. Ugyanis ha a nyugdíjak 15 százalékos csökkentését érvénytelenítő határozat nyomán az egész csomagot vissza kell küldeni a parlamentnek, az további késedelmet okoz, és a román kormány akár újabb bizalmatlansági indítvánnyal is szembesülhet.

Az RBS vezető elemzője szerint immár jelentős az esélye annak, hogy a Moody's Investors Service hitelminősítő - amely a "három nagy" közül egyedüliként tartja befektetésre ajánlott kategóriában a román államadósságot - ezek után követi a Fitch Ratings és a Standard & Poor's példáját, és szintén a befektetési szint alá, spekulatív - "bóvli" - kategóriába sorolja át Romániát.

Ha ez megtörténik, Románia lenne az egyetlen EU-tagállam, amelyet mindhárom nagy hitelminősítő spekulatív államadósi besorolással tart nyilván.

Az RBS pénteki elemzése szerint az egyik gyors áthidaló megoldás lehet az adóemelés a ház által a hazai össztermék (GDP) 1 százalékára becsült kiesés pótlására, hogy az államháztartási hiányt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kijelölt szinten lehessen tartani.

Nyilvánvalóan azonban az adóemelés sem lenne népszerű, emellett hátráltatná a még mindig recesszióban lévő román gazdaság kilábalását - áll a Royal Bank of Scotland pénteki londoni elemzésében.

Az RBS kiemeli, hogy Romániának nem közadósság-törlesztési gondjai vannak - az államadósság-ráta a GDP-érték 30 százaléka körül jár, vagyis viszonylag mérsékelt -, hanem költségvetés-likviditási problémái, amelyeket az IMF/EU finanszírozási program folyósításai lennének hivatva fedezni. Ha e folyósítások késnének, az egyértelműen feszes helyzetet okozna a kormány készpénz-pozíciójában - írta befektetőknek kiadott elemzésében az RBS vezető londoni felzárkózó piaci elemzője.

Timothy Ash szerint a költségvetési kiigazító programokat más közép-kelet-európai országokban "meglepően korlátozott mértékű" társadalmi nyugtalanság kísérte, jeleként annak, hogy ezeknek az országoknak a lakói átéltek már ennél sokkal nehezebb időket is, például a kommunizmus bukása utáni recessziók alatt.

Romániában azonban "múltja van" a társadalmi megmozdulásoknak; ezek közé tartozott az 1990-es években a bányászok tüntetése Bukarestben. Éppen emiatt "vegyes" Románia eddigi teljesítménye az IMF-programok feltételeinek teljesítését illetően; több korábbi program kudarcba fulladt - áll az RBS elemzésében. A cég szerint "aligha biztató", hogy most is tüntetések kezdődtek a román elnöki palotánál.

A Barclays Capital, a londoni City egyik legnagyobb befektetési csoportja is külön elemzésben foglalkozott pénteken a román alkotmánybírósági döntéssel, szintén arra a következtetése jutva, hogy a határozat jelentős késedelmet fog okozni a román kiigazítási program végrehajtásában, és további politikai feszültségekhez vezet.

A Barclays Capital számításai szerint ha a nyugdíjcsökkentést - az alkotmánybírósági végzésnek megfelelően - az idén nem lehet érvényesíteni, a kormánynak a GDP-érték 1 százaléka körüli pótlólagos intézkedést kell végrehajtania; ehhez például az áfa 2-3 százalékpontos emelése elégséges lenne. Ez az IMF számára is kielégítő lenne, mivel a valutaalap egyébként is áfa- és egyéb adóemeléseket szorgalmazott - áll az elemzésben.

A ház szerint mindazonáltal az IMF-program esedékes felülvizsgálata, amely a jövő héten kezdődött volna, bizonyosan késni fog, és indokolt a román befektetési eszközök iránti befektetői óvatosság.

A Barclays Capital londoni elemzői ugyanakkor azt sem tanácsolják a befektetőknek, hogy túlzottan borúsan tekintsenek Romániára. A ház szerint a román kormány megmutatta, hogy elkötelezett a költségvetési takarékosság mellett, és ha a csomagnak az alkotmánybíróság által nem kifogásolt elemét - a közalkalmazotti bérek 25 százalékos csökkentését - sikerül végrehajtani, akkor nem tűnik kivihetetlennek más olyan lépések megtétele, amelyekkel teljesíthető az IMF-fel egyeztetett hiánycél.

Címlapról ajánljuk

Hszi Csin-ping: sok sikert kívánok Magyarország soros EU-elnökségéhez

A Budai Vár Oroszlános udvarában ünnepélyes katonai ceremónia keretében Sulyok Tamás köztársasági elnök fogadta Hszi Csin-ping kínai államfőt. Az eseményen jelen volt Orbán Viktor miniszterelnök is. A Sulyok Tamás államfővel folytatott beszélgetésen a magyar köztársasági elnök elfogadta Peking meghívását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.09. csütörtök, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Egyre jobb a hangulat, történelmi csúcson a német tőzsde

Egyre jobb a hangulat, történelmi csúcson a német tőzsde

A hét első felében határozott emelkedést láttunk a tőzsdéken, bár a momentum tegnapra kissé lassult az USA-ban, és ma reggel is vegyes összkép látszik az ázsiai tőzsdéken, bár a kínai piacok kaptak egy nagyobb lökést attól, hogy a vártnál erősebb külkereskedelmi adatokat közöltek ma az import tekintetében. Eközben viszont továbbra is a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek a befektetők, a holnap ilyen szempontból itthon is kiemelten fontosnak számít, hiszen a két legnagyobb blue chip, az OTP és a Mol is pénteken hajnalban teszi majd közzé a legfrissebb számait. Ami a tőzsdei mozgásokat illeti, az európai tőzsdék a kezdeti iránykeresés után mérsékelt emelkedésben vannak, viszont az USA-ban csak vegyes mozgásokat látunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×