eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

XXI. századi New Deal az Egyesült Államokban

A magántőke bevonásával tisztítaná meg az amerikai bankrendszert a beragadt követelésektől az Egyesült Államok pénzügyminiszere. Timothy Geithner népszerűségét jelentősen megtépázta a közelmúltban kirobbant botrány, miszerint az AIG biztosító több millió dolláros vezetői jutalmat fizetett ki azt követően, hogy a csődtől egy nagy összegű állami segítség mentette meg.

Hasonló eszközökhöz nyúl az Egyesült Államok a mostani válság kezelésekor is, mint az 1929-ben kezdődő nagy válságkor, azaz közmunkákat hirdet, és általában kiterjeszti az állami szektort - mondta az InfoRádióban Magyarics Tamás Amerika-szakértő.

Jelenleg azonban inkább az állami felügyeleti szerepét növeli, és nem tulajdonosként próbál fellépni, azaz a bankrendszer helyreállítása során például arra törekszik, hogy az úngynevezett rossz részvényeket átadja a magánszektornak, így csökkenti az állam terheit. Ezek jövedelmezősége ugyanis csak hosszú távon biztosított, ilyen befektetésekre pedig jelenleg az állam nem képes.

Az Obama-kormány azt tervezi, hogy az állami és a magánszféra partnerségében, PPP-konstrukcióban vásárolnák ki a hiteláramlást akadályozó, beragadt eszközöket, tisztítanák meg a pénzintézetek mérlegét. A pénzügyminiszter azt mondta, a tervezett lépéssel megelőzhető a hosszabb és mélyebb recesszió, de a program működtetéséhez a magánszektornak is kockázatot kell vállalnia.

A pénzügyminisztérium becslése szerint a magántőke társításával akár 1 billió dollárnyi mérgező eszközt lehetne kivonni a bankok mérlegéből, és ez fellendíthetné a hiteláramlást. A kormány arra számít, hogy a programba a magánszféra részéről nyugdíjalapok, biztosító társaságok és más, hosszú távra tervező befektetők is bekapcsolódnak; részvételükkel elérhető, hogy ne az adófizetőket terhelje egy újabb 1 milliárd dolláros bankmentő akció.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×