eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Természetes forró vízzel fűtik a házakat

Egy holland városban egy már kimerült bányából nyert forró vízzel fűtenek több száz házat, irodát és boltot. A világújdonságot jelentő technológiához mindössze annyi kell, hogy egy már nem működő tárna legyen a közelben.

A holland Heerlen városában létrehozták a világ első geotermikus erőművét, amely a már használaton kívüli szénbányák tárnáiban felhalmozott meleg vizet használja fel az épületek fűtéséhez.

A régió a hetvenes évekig több ezer holland bányásznak biztosított munkahelyet, ám amióta a bányákat felszámolták, a terület kihasználatlan.

"A globális felmelegedés és a növekvő üzemanyagárak mellett nem engedhetjük meg magunknak, hogy hátradőljünk" - mondja Riet de Wit, Heerlen város egyik képviselője, aki szerint a geotermikus erőmű beindítása bebizonyította, hogy egy helyi kezdeményezés megoldás lehet a fenntartható energia problémájára. "Sőt mi több, elképzelésünk bárhol bevezethető, ahol korábban bánya működött" - teszi hozzá.

A módszer egyszerűnek hangzik. Miután bezárták a bányákat, a területen megindult az építkezés. Az itt épült házakat így könnyedén rá lehet csatlakoztatni a geotermikus erőműre, ami 800 méter mélyről pumpálja a 35 Celsius fokos vizet a tárnákból. A vizet, amely 350 otthon fűtését tudja ellátni, visszapumpálják a tárnákba, ahol újra fel tud forrósodni, a körfolyamat pedig indulhat előről. Így a víz egy évben háromszor-négyszer tud cirkulálni.

"A szélenergiához szélre van szükség - ha nincs szél, nincs energia. De a geotermikus erőműhöz csak állandó meleg víz kell, ami adott, és amit át sem kell alakítani" - hangsúlyozza Kerl-Hienz Wolf, a Delfti Egyetem szén- és geotermikus energia tanszékének profeszora, hozzátéve: a tárnákból származó forró víz egész évben rendelkezésre áll, és ha nincs rá szükség, akkor a csapot el lehet zárni, majd megint kinyitni.

A szakemberek azt becslik, hogy a projekt 55 százalékkal kevesebb szén-dioxidot bocsát ki, mint a hagyományos széntüzelésű erőművek. Most a technológia továbbfejlesztésén dolgoznak: terveik szerint cseppfolyósítják a kibocsátott szén-dioxidot, amelyet a légkör helyett visszapumpálnának a bányába.

A végső cél tehát egy "kibocsátásmentes" módszer megalkotása, amelynek azonban van egy hátránya: csak ott lehet megvalósítani, ahol egykoron bánya működött.

Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×