eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Putyin sajnálja, hogy utódjának keménynek kellett lennie

Határozottan védelmébe vette a Grúzia elleni orosz akciót Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök, aki egy nemzetközi fórumon több órán át válaszolt külföldi újságírók kérdéseire. A kormányfő élesen bírálta a nyugati médiát és politikusokat, emellett tagadta, hogy Moszkva magához kívánná csatolni Dél-Oszétiát, Abháziát, vagy a szovjet időkben Ukrajnának adott Krím-félszigetet.

Bár Vlagyimir Putyin volt orosz elnök, jelenlegi miniszterelnök azt mondja, fő feladata az orosz gazdaság problémáinak kezelése, egy Dél-Oroszorszában tartott nemzetközi fórumon határozottan védelmébe vette az orosz hadsereg kaukázusi akcióját. Szerinte Oroszországot megalázták volna, ha nem válaszol a szakadár Dél-Oszétia visszaszerzésére indított grúz támadásra.

"Azt képzelték, hogy kapitulálunk?" - tette fel a kérdést egy Szocsiban rendezett fórumon. "Rakétákkal, tankokkal, nehéztüzérséggel támadtak. Mit tehettünk volna? Orrba vágtuk az agresszort" - tette hozzá.

Vlagyimir Putyin harciasan tagadta, hogy Moszkva az egykori orosz birodalom feltámasztására törekedne és az Egyesült Államokat vádolta meg azzal, hogy "a Római Birodalom módjára viselkedik". Dick Cheney amerikai alelnök és a brit vezetők vádjaira válaszolva azt mondta: Oroszország elismeri Ukrajna határait, és nem akarja visszaszerezni az autonóm krími köztársaságot. A döntően oroszok lakta félszigetet a szovjet időkben az ukrán származású Nyikita Hruscsov pártfőtitkár adta át az Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaságnak.

Az orosz miniszterelnök először mondta ki nyíltan, hogy ha az ukrán nép a NATO-tagságra szavaz, akkor azt el kell fogadni. Korábban Vlagyimir Putyin hallani sem akart arról, hogy a szomszédos ország az észak-atlanti szövetség részévé váljon.

A kormányfő ugyanakkor - különösen a tervezett amerikai rakétapajzs miatt - új fegyverkezési verseny szításával vádolta meg a Nyugatot, és azt mondta: nincs szükség új hidegháborúra. Figyelmeztette Lengyel- és Csehországot, annak ellenére, hogy a Varsóba a korábbi bejelentés ellenére mégis ellátogató orosz külügyminszter azt mondta: nem tartja fenyegetésnek a két országot. Vlagyimir Putyin közölte: ahogy hadrendbe állítják Lengyelországban az amerikai rakétákat, az orosz rakétákat a két országra irányítják.

Az Independent című brit lap megjegyezte: ahogy az orosz tévékamerák elhagyták a termet, Vlagyimir Putyin hangneme is megenyhült. A minszterelnök sajnálkozását fejezte ki, hogy utódja, a "liberális, demokrata és modern" Dmitrij Medvegyev kénytelen volt kemény oldalát megmutatni, és hangsúlyozta: Medvegyev döntött a katonai akcióról és a szakadár köztársaságok elismeréséről.

Az exelnök tagadta, hogy a külföldi befektetők a háború miatt vontak volna ki pénzt az orosz piacról. Az orosz részvények május óta 40 százalékot vesztettek értékükből - Vlagyimir Putyin szerint az amerikai ingatlanválság miatt. Ennek ellenére folytatódik a GDP növekedése - tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×