eur:
389.51
usd:
362.86
bux:
0
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Újabb adatkezelési botrány: veszélyben a börtönőrök

Ötezer brit börtönőr és egyéb büntetőintézeti alkalmazott legszemélyesebb adatai után nyomoznak a hatóságok, miután az ezeket tartalmazó számítógépes adathordozónak már több mint egy éve nyoma veszett. A brit igazságügy-miniszter, aki a sajtóból értesült az esetről, sürgős vizsgálatot rendelt el.

A News of the World, a legnagyobb brit vasárnapi lap beszámolója szerint az 500 gigabyte kapacitású, külső USB-csatlakozású merevlemezen az érintett büntetés-végrehajtási dolgozók neve, születési dátuma, társadalombiztosítási kódja és alkalmazotti nyilvántartási száma szerepel.

Az adattároló eszközt a brit igazságügy-minisztériumnak dolgozó egyik számítógépes adatfeldolgozó cég, az EDF vesztette el - mint kiderült, már tavaly júliusban, de Jack Straw, a szaktárca vezetője csak most hétvégén szerzett tudomást az esetről. A miniszter elismerte, hogy a News of the Worldtől értesült az adathordozó eszköz elvesztéséről.

Jack Straw közölte: külön jelentést kért arról, hogy miért nem értesítették az ügyről azonnal. Emellett sürgős vizsgálatot rendelt el az incidens körülményeinek és várható következményeinek feltárására, valamint a lehetséges kockázatok felmérésére.

A brit lapnak egy büntetés-végrehajtási forrás azt mondta: a szolgálat magas rangú illetékesei komoly erőfeszítéseket tettek az ügy elhallgatása végett, márpedig az eltűnt lemezen minden olyan adat rajta van, amelyre egy esetleg bosszút vagy szökést tervező bűnözőnek szüksége lehet. A forrás szerint például egy szökni készülő elítélt az adatok birtokában a család elleni fenyegetéssel próbálhat rákényszeríteni egy börtönalkalmazottat arra, hogy segítsen neki szökési terve végrehajtásában.

A brit kormánynak nincs szerencséje a bizalmas adatok kezelésével. Tavaly novemberben súlyos belpolitikai botrányt kavart, amikor kiderült, hogy az adóhivatalból nyomtalanul eltűnt két lemez, amelyeken a családi pótlékban részesülő mindegyik brit család - összesen 25 millió brit állampolgár - adatai voltak rajta, kódolás nélkül, és a két adathordozó a mai napig nem kerül elő. Gordon Brown miniszterelnök az eset után az alsóházban volt kénytelen elnézést kérni, az adóhivatal elnöke pedig lemondott.

Pár hétre rá hárommillió olyan brit adatainak veszett nyoma, akik a járművezetői jogosítványhoz szükséges elméleti vizsgára jelentkeztek, majd eltűnt egy laptop, amely a királyi haditengerészet újoncjelöltjeinek személyes adatait tartalmazta.

Idén júniusban szupertitkos kormányiratokat hagyott egy vonaton egy feledékeny brit tisztviselő. A kormány Egyesített Hírszerzési Bizottsága által készített hétoldalas jelentés az al-Kaida terrorszervezetről, valamint az iraki biztonsági erők felkészültségéről készített legfrissebb brit hírszerzési értékeléseket tartalmazta.

Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Orbán Viktor: "Ha béke lenne, a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne"

Orbán Viktor: "Ha béke lenne, a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne"

Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" c. műsorában adott élő interjút, a kormányfő arról beszélt, ha béke lenne, akkor a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne.  A német gazdaságot hazavágta a háború, és Magyarországnak nagyon fontos, hogy hozzáférjünk a nyugati piacokhoz. Ha ők döcögnek, akkor ez ránk is hat. Ha 2025-ben is háborúval kell számolni, akkor meg kell emelni a háborús kiadásokat is. Az EU-tagságról leszögezte,  hogy bent jobb, mint kívül.  Azt is kijelentette, hogy a kormány szerint fontos, hogy a magyar emberek ugyanolyan áron jussanak hozzá az üzemenyaghoz, ahogyan a szomszédaink.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×