eur:
389.51
usd:
362.86
bux:
0
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

"Maga csak kinyitja a száját, és mindenki látja, mekkora marha"

Felvetődött az ötlet, hogy létesüljön Budapesten is kijelölt hely hordószónokok számára, mint ahogyan a londoni Hyde Park sarkán vasárnaponként mindenki arról szónokolhat, amiről csak akar. Van ehhez hasonló "szónokok sarka" Amszterdamban, az ausztráliai Sydney-ben, sőt Szingapúrban is.

A hatalmas Hyde Parknak a Marble Arch diadalívhez közeli sarkán vasárnap valóban tömeg vesz körül a rögtönzött emelvényre, vagy éppen ládára, székre kapaszkodott szónokokat. A világ a szabad szólás szent helyeként ismeri a Hyde Park Cornert, de azért itt is vannak bizonyos megkötések.

Senki sem használhat hangszórót, nem szidhatja a királynőt, és nem lehet trágárkodni. A szabályok betartását és a viták elfajulását mindig felügyeli a helyszínen néhány jól megtermett, ugrásra kész rendőr.

1866-ban az üzletek vasárnapi nyitva tartása ellen tiltakozott nagy tömeg előtt egy szónok, és a feltüzelt hallgatóság a rendőri jelenlét ellenére elindult randalírozni. Jelen volt Marx Károly is, aki elégedetten jegyezte meg, hogy jóslata be fog válni: Angliában tör ki a proletárforradalom.

Lenin is sokat tanult

Ez azonban, mint tudjuk, nem következett be. De a Hyde Park sarkán nem egyszer ott volt Lenin is, és sokat tanult a szónokoktól.

Évekkel ezelőtt még nagy volt a tömeg vasárnap délutánonként London e központi fekvésű helyén. Igen sok színesbőrű követelt függetlenséget brit gyarmatok számára, mások a nők egyenjogúságáról szónokoltak, vagy a kommunizmus világmegváltó eszméit hirdették.

Ma már csak aprócska gyarmatai vannak Nagy-Britanniának és elégedettek a sorsukkal, a nők egyenjogúak, a kommunizmusról pedig bebizonyosodott, hogy nem váltja meg a világot. A Hyde Park Corner szónokai jelenleg főként hittérítők, pacifisták és az iszlám védelmezői.

Már a Hyde Park sem a régi...

A pacifizmus mindig sok teret kapott a Hyde Park Corneren. Leghíresebb szónoka Soper metodista tiszteletes volt, aki már a második világháborút is ellenezte. 1998-ban, kilencvenöt éves korában még szónokolt hordozható pulpitusáról a park sarkán, nukleáris leszerelést követelt, és nagy tömeg hallgatta, mert karizmatikus jelenség volt és remekül beszélt. Olyannyira, hogy 1964-ben főrenddé emelte a királynő és Lord Soperként harsogott, immár a felsőházban is.

A Hyde Park Corner olykor felér egy jó kabaré előadással. Ugyanis gyakran feltűnnek ott az úgynevezett hacklerek, azaz közbekiabálók - olykor illuminált állapotban.

Igyekeznek megzavarni a szónokot, de általában emberükre találnak. Egyszer így torkolta le egyiküket a szónok: "Én fél órája beszélek, és mindenki odafigyel. Maga csak kinyitja a száját, és mindenki látja, mekkora marha".

Van ehhez hasonló "szónokok sarka" Amszterdamban, az ausztráliai Sydney-ben, sőt Szingapúrban is. De a szabad szólás Angliában általánossá vált, tehát a Hyde Park jelentősége nem a régi.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Orbán Viktor: "Ha béke lenne, a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne"

Orbán Viktor: "Ha béke lenne, a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne"

Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" c. műsorában adott élő interjút, a kormányfő arról beszélt, ha béke lenne, akkor a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne.  A német gazdaságot hazavágta a háború, és Magyarországnak nagyon fontos, hogy hozzáférjünk a nyugati piacokhoz. Ha ők döcögnek, akkor ez ránk is hat. Ha 2025-ben is háborúval kell számolni, akkor meg kell emelni a háborús kiadásokat is. Az EU-tagságról leszögezte,  hogy bent jobb, mint kívül.  Azt is kijelentette, hogy a kormány szerint fontos, hogy a magyar emberek ugyanolyan áron jussanak hozzá az üzemenyaghoz, ahogyan a szomszédaink.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×