eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Gorbacsov végleg eltemetné Lenint és a Szovjetuniót

Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó vezetője szerint múzeumot kellene létrehozni a szovjet elnyomás áldozatainak, és meg kellene szüntetni a Vörös téri Lenin mauzóleumot.

Nemzeti múzeumot és emlékművet kell emelni a szovjet idők több millió áldozatának - sürgette a Szovjetúnió első és utolsó elnöke, miután aláírta az erről szóló petíciót.

Mihail Gorbacsov kifejtette: eljött az ideje annak, hogy felszámolják a Vörös téren lévő Lenin mauzóleumot, és leszármazottai eltemethessék a forradalom vezérét.

Hogy a szocializmushoz képest mennyire más idők járnak Moszkvában, jól példázta a Bajnokok Ligája döntője, amelyet nagytőkés cégek szponzoráltak. A vállalati logókkal díszített Vörös téren az angol szurkolók egy része megtekintette Lenint is, aki a provokáció ellenére nem forgott jelenlegi nyughelyén.

Sztálin rehabilitálva

A kormányzása utolsó évében már a szociáldemokráciáról és nem kommunizmusról beszélő Mihail Gorbacsov aggasztónak nevezte, hogy sokan ismét pozitív történelmi alaknak tartják a milliók haláért felelős Sztálint.

Különösen Vlagyimir Putyin elnöksége idején kevesebbett lehetett hallani a sztálini terrorról, és többet arról, hogy a diktátor - akinek nevében a világ más részein is milliókat hurcoltak meg - valójában ügyesen igazgatta az országot.

A szűk liberális elit körében felháborodást váltottak ki az átfogalmazott iskolai tankönyvek - amelyek szerint Sztálin modernizálni akarta az országot - és az állami tévékben a múltat romantikus színben feltüntető filmek.

Az orosz lakosság azonban Vlagyimir Putyin rendteremtő intézkedéseit látva, és az egyes helyeken javuló életszínvonalnak örülve nem a múltra koncentrált. Sok orosz számára ráadásul elképzelhetetlen, hogy Sztálin és Hitler bűntettei között párhuzamot vonjon. Ezt a nézetet erősítette Vlagyimir Putyin a szovjet idők sikereinek hangsúlyozásával és a szovjet szimbolika részbeni feltámasztásával.

Mihail Gorbacsov elmondta: az állam elég gyakran megemlékezett a második világháború veteránjairól, de már kevésbé azokról, akik Sztálin áldozataivá váltak.

"Meg kell állítani a feledést, meg kell erősíteni a demokráciát és a szabadságot" - fejtegette a volt pártfőtitkár, a gulágban elpsztult milliókra és a rezsim által kivégzett egymillió emberről szólva.

Otthon népszerűtlen

A hidegháború végén játszott szerepe miatt Mihail Gorbacsov nyugaton különösen népszerű volt, hazájában azonban a nyitást követő gazdasági káosz nyomán hamar megvetett politkussá vált. Manapság a róla elnevezett alapítványban tevékenykedik és társtulajdonosa annak a lapnak, ahol a Kremlt bíráló riporter, a később megggyilkolt Anna Politkovszkaja dolgozott.

A mostani bírálat ellenére nem volt egyértelmű az utolsó szovjet elnök Vlagyimir Putyinhoz való hozzáállása. Nyugati előadókörűtjai során például élesen bírálta az Egyesült Államok külpolitikáját és azokat, aki úgymond nem értették meg Vlagyimir Putyint, aki "a demokrácia érdekében stabilizálja Oroszországot".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Ha ekkora barátaink a lengyelek, miért nem kereskedünk velük többet?

Ha ekkora barátaink a lengyelek, miért nem kereskedünk velük többet?

Magyarország külkereskedelme az elmúlt évtizedekben jelentősen átalakult, és bár a lengyel-magyar gazdasági kapcsolatok tartották a lépést a változással, kiugró teljesítményről nincs szó, hiába a szoros kulturális és politikai kapcsolatok. A Lengyel-Magyar Gazdasági Kamarával együttműködésben készült cikkünk annak jár utána, hogy milyen hasonlóságok és különbségek vannak a lengyel és a magyar üzleti környezetben, valamint hogy milyen kihívásokkal nézhetnek szembe magyar cégek, amikor belépnének a lengyel piacra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×