eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

A miniszter, aki mindig puhára esik

A jelenlegi angol kormányban az 55 éves Geoff Hoon az, aki népszerűtlensége és botrányos ügyek elkenése ellenére, a változtatások után mindig a kabinet tagja maradt.

Geoff Hoon egy vasutas fia, az első a családban, aki egyetemet végzett. A politikus ráadásul a Cambridge-i Egyetem jogi karát végezte el, mi több, egy ideig jogász egyetemi tanárként dolgozott.

A politikába az Európai Parlament tagjaként kóstolt bele. 1984-től tíz évig képviselte Nagy-Britanniát Brüsszelben és Strasbourgban, és az Unió különböző jogi bizottságaiban.

Azután hazatért és megválasztották a brit parlament képviselőjének, megkezdhette felfelé ívelő kormányzati karrierjét.

Mint jogász az igazságügynél kezdte, ahol idővel államminiszter lett, majd 1999-ben ugyanilyen minőségben ment át a külügyhöz, s ott Ázsia és a Közel-Kelet ügyeivel foglalkozott.

A brit hadsereg egyre sűrűbben avatkozott be e térségek csetepatéiba, s amikor a Sierra Leone-i rendcsinálás volt soron, Tony Blair kinevezte Geoff Hoont honvédelmi miniszterré. Irányította az afganisztáni beavatkozást, majd az iraki háborút.

Sok kellemetlen incidens kísérte eleve népszerűtlen miniszterségét. A háború megkezdésének indoka az volt, hogy Szaddam Husszein iraki elnök atomtámadásra készül.

Geoff Hoon miniszter két ártalmatlan iraki lakókocsiról állítota, hogy mindkettő atomlaboratórium, majd egy tévé-interjúban kijelentette, hogy a brit hadsereg Irakban atomfegyvert vet be, ha szükséges.

Népszerűsége és szavahihetősége egyre csökkent. A Dr. Kelly ügyben fondorlatosan csűrte-csavarta a dolgokat, sokan állítják, hogy hozzájárult az iraki háborút ellenző fegyverkezési szakértő halálához. "Most majd lemond" - vélték a kommentátorok. De nem.

A következő kormányátalakításkor Tony Blair az európai uniós kapcsolatok miniszterévé tette meg. Azután Tony Blair távozott, s úgy tűnt, vele távozik Geoff Hoon is.

Gordon Brown azonban méltányolja, hogy Geoff Hoon kemény fickó és őt tette meg a párt parlamenti frakciójának politikai felelősévé, azaz Chief Whippé, ami kabinettagsággal járó, miniszteri szintű beosztás. Egyelőre itt dolgozik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×