eur:
387.86
usd:
357.69
bux:
68224.21
2024. május 17. péntek Paszkál

Az olajügy moszkvai szemmel

Hogyan tálalják az orosz lapok a Fehéroroszországgal kirobbant vita miatt leállt olaj- és gázszállításokat? Mivel Oroszországban két napja volt az ortodox karácsony, az ünnepi munkaszünet miatt több lap meg sem jelent, így azok internetes kiadásában is csak hírügynökségi anyagokból lehet értesülni a Gazprom és Minszk vitájáról.

A Nyezaviszimaja Gazéta tényszerűen csak arról számol be, hogy Moszkvába érkezett az olajvita megoldására a fehérorosz kormány küldöttsége. Emellett idézi az európai olajszállításokat bonyolító Transznyefty céget, amely közleménye szerint más utakon próbálja növelni az olajszállításokat a nyugat-európai fogyasztók felé.

A kormányhoz közeli Izvesztyija szintén csak rövid tudósításban számol be arról, hogy "Szlovákiát és Csehországot lekapcsolták az orosz olajról". A cikk megemlíti, hogy Magyarországra is leállt a szállítás. Az Izvesztyija idézi a Transznyefty vezetőjét, aki szerint Fehéroroszország jogtalanul csapolta meg a Nyugat-Európába irányuló szállításokat.

A lap véleményoldalán pedig a mostani válság előtt írt cikkben Makszim Szokolov kolumnista arról ír, hogy az Ukrajnával egy éve kirobbant vitában az áremelés ellenfelei Kijevet a demokrácia bástyájának nevezték, és azt mondták, hogy Moszkva politikai nyomást gyakorol a piaci árszemlélettel.

Most, hogy ugyanez a nem éppen a demokrácia bástyájának tartott Fehéroroszországgal történik, azt veti fel, hogy a Gazpromot vagy valóban a piaci szemlélet vezérli, vagy éppenséggel fordítva, Fehéroroszország mégiscsak fiatal demokrácia, mert a Gazprommal gyűlt meg a baja.

Az ünnepek alatt a szokásos rendben működő gazeta.ru hírportál szerint ugyanakkor Minszk rájött, hogy túlfeszítette a húrt és ezért menesztett sürgősen küldöttséget Moszkvába - ott azonban nem várják őket - írja. Egy olajpiaci elemzőt idézve pedig megjegyzi: a Minszk által bevezetett vám leginkább egy feudális nagyúr lépésére emlékeztet, aki tizedet szedett a birtokán áthaladó szállítmányok után.

A portál megemlíti, hogy az orosz fél szerint a Transznyefty azért állította le az olajszállítást, mert január 6. óta Fehéroroszország 79 ezer tonna olajat vett le jogtalanul a területén áthaladó vezetékből.

A portál emellett megszólaltat egy politológust is, aki ellentmond az Izvesztyija kolumnistájának. Alekszej Makarkin szerint Lukasenko belorusz elnök nagyon is jól tudja, Moszkva nem akarja, hogy országában is a nyugatbarát ellenzék kerüljön hatalomra. Ezért most eredményesen tudja zsarolni hatalmas partnerét.

A portál véleményoldalán pedig az olvasható, hogy ha Lukasenko átengedné a vezeték belorusz szakaszát a Gazpromnak, akkor az a gyengeség jele lenne, és ezzel lassan szétesne rendszere. Ezért lesz Fehéroroszország sokkal keményebb dió, mint Ukrajna volt - írja a Gazeta.ru.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Csillapítás – „Száz napos békére” tesz kísérletet Szlovákia

Több új hír, információ és találgatás jelent meg a Robert Fico szlovák miniszterelnök elleni merénylet óta. Robert Fico mindenesetre kommunikál, a Legfőbb Ügyészség tájékoztatási zárlatot rendelt el, hétfőn viszont bejelentést tesznek a hogyan továbbról Szlovákiában. A védelmi miniszter a korlátozások helyett most „a társadalom megnyugtatására összpontosít”.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
Keményen bírálta a magyar kormányt a Republikánus Párt vezetője

Keményen bírálta a magyar kormányt a Republikánus Párt vezetője

Erősen bírálta Magyarországot Mitch McConnell, a szenátus republikánus vezetője a felső házban tartott beszédében. A prominens amerikai jobboldali vezető aggodalmát fejezte ki Kína növekvő befolyása miatt a NATO-ban, amelyet Magyarországon keresztül érvényesít. Ezzel egyidőben bírálta a Demokrata Pártot is, amely szerinte nem elég pragmatikus a szövetségesekkel folytatott diplomáciai tárgyalásokon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×