eur:
411.2
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Van jobb út, mint a pereskedés

Van jobb út, mint a pereskedés

Olcsóbb és gyorsabb az alternatív vitarendezés, mint a pereskedés - mondta az InfoRádiónak a Pénzügyi Békéltető Testület elnöke. Kovács Erika hozzátette: míg egy bírósági per átlagosan 6,4 év alatt zárul le, addig a bíróságon belül közvetítések átlag két és fél hónap alatt rendeződnek.

A pénzügyi szektorban speciális békéltetés működik, a mediátorok a bíróságon kívül közvetítenek cégek és magánszemélyek konfliktusaiban és jogvitáiban, illetve működik a választott bírósági rendszer is – ismertette az alternatív vitarendezés formáit a Pénzügyi Békéltető Testület elnöke. Kovács Erika hozzátette, létezik a bíróságon belüli közvetítés, valamint 2005 óta az infomediátori rendszer is.

„Ez a .hu domainneveket használó szervezetek egymás közötti jogvitáinak gyors, online rendezésére szolgál.”

Az alternatív vitarendezési módszerek előnyeit részletezve a Pénzügyi Békéltető Testület elnöke kiemelte,

a bírósági perek a múlttal foglalkoznak, az alternatív módszerek a jövőre fókuszálnak.

„Egy perben a bíróság a múltban történt eseményekkel foglalkozik, igyekszik a tényhelyzetet feltárni és arra döntést hozni, az alternatív módszerek mindegyike pedig a kölcsönös érdekeket tárja fel, amelyekre alapozva segít létrehozni egy olyan egyességet, ami a felek jövőbeni együttműködését szolgálja.”

Kovács Erika beszélt arról is, hogy

az alternatív vitarendezési módszerek idő- és költségkímélőek.

„A magyar bíróságokon folyó perek átlagos befejezési ideje 6,4 év, a bíróságon belüli közvetítés két és fél hónap alatt eredményre vezet. Az alternatív vitarendezési módok majdnem mindegyike költség- és illetékmentes.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×