eur:
389.34
usd:
362.38
bux:
67961.02
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Kérhetünk-e fizetésemelést leépítések idején?

Nehéz időket élünk: folyamatosan érkeznek a létszámleépítésekről, gyárbezárásokról, bérstopokról szóló hírek, közben a korábban zsákszámra felvett devizahiteleink egyre emelkedő terhe alatt roskadoznak az emberek, és nem tudják, honnan szerezzenek plusz bevételt. Kérjünk fizetésemelést, keressünk új munkahelyet, vagy várjuk ki rezignáltan a végét?

A fizetésemelés iránti igény mindig kínos kérdés, nem csak akkor, mikor a legtöbben örülhetünk, hogy egyáltalán van állásunk. De önmagában ez még nem indok ahhoz, hogy ha úgy érezzük, megérdemeljük munkánk magasabb összeggel való elismerését, ne merjünk fizetésemelést kérni!

Különösen igaz ez akkor, mikor munkatársaink jelentős hányadát költségcsökkentésre hivatkozva elküldték, és a nyakunkba szakadt a rengeteg munka, amit ráadásul különös alapossággal végzünk el.

Nem elképzelhetetlen ilyen körülmények között sem a fizetésemelés, bár az igaz, hogy sokkal inkább bizonyítanunk kell rátermettségünket, mint normál esetben, vagyis csak azért, mert ismét eltelt egy év, még nem biztos, hogy pénztárcánk is dagadni fog.

Sokan nincsenek még túl szokásos évértékelő beszélgetésükön a főnökeikkel, így azt sem tudják, milyen fizetésre számíthatnak idén. Számukra tehát még nyitott a kérdés, és alkupozíciójukat erősítheti, ha összeszedik azokat az érveket, amivel meggyőzhetik munkáltatójukat.

Jobb, ha tudjuk azonban, hogy a cégek zöménél a fizetésemelésre fordítható összegeket most valóban csak a legrátermettebbek között osztják szét - legalábbis a legnagyobb jövedelemfelmérő cégek, így a Hewitt Associates, vagy a Watson Wyatt adatai szerint. Így ha azt szeretnénk, hogy mi is bekerüljünk a szűk rétegbe, bizonyítékokkal kell előállni, és nem szabad a véletlenre bízni, hogy a főnökünk is észrevette-e az igyekezetünket.

Készítsünk egy listát a teljesítményünkről, a képességeinkről, és minden olyan tevékenységünkről, amivel az átlagot meghaladó eredményeket értünk el. Hívjuk fel a figyelmet azokra az ötleteinkre, amelyek megvalósításával a cégnek megtakarítása vagy plusz bevétele keletkezett, egyszóval reklámozzuk magunkat egy kicsit, és ne legyünk szégyenlősek.

A mostani nehéz körülmények között a cégvezetők nagyon is tisztában vannak vele, hogy a jó munkaerőt érdemes megtartani, még ha kint tolonganak is a pályázók, hiszen amint újra beindul a szekér, egy tapasztalt, a vállalat dolgaiban jártas munkavállaló sokkal értékesebb, mint egy betanításra váró.

Ne legyünk szégyenlősek, de maradjunk reálisak!

Mielőtt azonban bekopogunk az elkészült listánkkal a főnök irodájába, érdemes annak is utána járnunk, hogy a cég milyen évet zárt, milyen pénzügyi helyzetben van, hiszen egyes ágazatokban valóban nem sok pénz van most magasabb kompenzációra. Maradjunk tehát reálisak!

Ha tudomásunk van róla, hogy a cégnél bérstopot rendeltek el, azt azért ne felejtsük, hogy ez még nem akadálya egy előléptetésnek, ami a legtöbb esetben magasabb fizetéssel is jár. Érdemes tehát felmérni, hogy hány kollegát léptettek elő mostanában, hiszen ebből levonhatjuk a következtetés, hogy egyáltalán nyitott-e a vezetőség ilyen lépésre.

Ha sehogy nem tudunk magasabb jövedelmet "kicsikarni", és ezt igazságtalannak érezzük, még mindig ott a lehetőség, hogy új munka után nézzünk. Persze ahhoz, hogy két szék közül nehogy a földre essünk, óvatosan tegyük ezt!

Soha ne keressünk például munkaidőben állást, hiszen ha lebukunk, nehezen magyaráznánk ki magunkat a főnök előtt, aki akár ki is rúghat emiatt. Érdemes a lehető legdiszkrétebben csinálni, és még a kollegákat is csak akkor beavatni, ha tökéletesen megbízhatónak tartjuk őket.

Még véletlenül se küldjünk e-mailt céges címről, hiszen ez is lebukással fenyegethet, elég, ha csak a rendszergazdák mindenhova elérő szemére gondolunk.

Ha nem akarunk szívinfarktust kapni az állásinterjú napján, hogy vajon nem tűnik-e fel, hogy nem is ebédelni voltunk, jobb, ha inkább szabadságot veszünk ki. Persze garancia ekkor sincs arra, hogy semmi nem derül ki, főleg akkor, ha azonos ágazatban próbálunk munkát találni, ahol jószerivel mindenki mindenkit ismer. Egyszóval ésszel kutakodjunk!

Címlapról ajánljuk

Biztosra veszik: orosz ügynökök robbantottak Csehországban

A cseh Szervezett Bűnözés Elleni Központ vizsgálata megerősítette, hogy a vrběticei lőszerraktárak elleni, közel tíz évvel ezelőtti robbantás mögött az orosz katonai titkosszolgálat, a GRU állt. A külföldi kémek célja a fegyverek és lőszerek eljuttatásának megakadályozása volt olyan területekre, ahol az orosz hadsereg katonái tevékenykednek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×