eur:
389.45
usd:
363.09
bux:
68123.99
2024. május 2. csütörtök Zsigmond

"Magyarország helyzete egyáltalán nem olyan ijesztő, mint Izlandé"

Magyarország helyzete egyáltalán nem olyan ijesztő, mint Izlandé, mégis Európa egyik "problémás országának" számít a nagy adósság miatt, amelynek csaknem egyharmada devizában van - írta a vasárnapi New York Times. Magyarország 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, a kormány mégis túlzottan költekezett, 2006-ban a deficit elérte a GDP 9,3 százalékát.

A magyar fogyasztók nem tehetnek sokkal többet annál, minthogy várnak az ingatag helyzetű forint stabilizálódására - olvasható a magyar pénzügyi rendszer sérülékenységéről közölt elemzésben.

A tekintélyes napilap szerint annak nyomán, hogy a pénzügyi válság az utóbbi hetekben végigsöpört Európán, Magyarország különösen sebezhető helyzetben találta magát. Az ország, amely egykor a nyugati befektetők kedvenc célpontja volt, súlyosan eladósodott.

A kormány az elmúlt időszak költekezési hullámait jórészt devizahitelekből fedezte, amelyek egyre drágulnak, ahogy a forint helyzete gyengül. Átlagemberek is bajba kerültek: az utóbbi években tömegével vettek fel egykor olcsó svájci frank- és euró alapú kölcsönöket kocsi- és házvásárlásra, és a kölcsönök visszafizetése egyre több kerül.

Mint a lap rámutatott, a bajt az okozta, hogy amikor a válság elérte Európát, a befektetők aggódni kezdtek a kelet-európai gazdaságok stabilitása miatt, és elkezdték kivonni tőkéjüket az országból. A forint zuhanni kezdett, ebben a hónapban az euróval szemben 10, a svájci frankkal szemben 13 százalékkal.

A New York Times arról írt, hogy Magyarország egykor a szocialista országok között a legkevésbé szocialista volt. Már a szovjet uralom vége előtt nagyobb teret engedtek a szabad vállalkozásnak, mint a tömb többi országában, ez volt a gulyás kommunizmus rendszere. A kommunizmus bukása után az ország a nyugati befektetők egyik fő céljává vált. És bár Magyarország 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, a kormány túlságosan költekező lett, 2006-ban a deficit elérte a GDP 9,3 százalékát.

A Wall Street Journal a hétvégén szintén külön cikkben foglalkozott a magyar pénzügyi helyzettel. Magyarországnak a példa nélküli 5 milliárd eurós EKB-kölcsön ellenére gondjai vannak - állapította meg az írás, utalva arra, hogy Budapest a jövő évi növekedési előrejelzését kénytelen volt 1,2 százalékra mérsékelni a korábbi 3 százalékról.

A romló kilátások és a nemzetközi hitelpiaci nyomás miatt a kormány ezenkívül új, szigorúbb költségvetést készített 2009-re.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Szép pluszban zárt Amerika

Szép pluszban zárt Amerika

Vegyes mozgásokat láttunk ma a nemzetközi részvénypiacokon, Európában a befektetők a Fed tegnapi üzeneteit emésztették, miközben tovább dübörgött a gyorsjelentési szezon is, például Európa legnagyobb cége, a gyógyszergyártó Novo Nordisk, valamint a Shell is ma jelentett - mindkét cég megverte az elemzői profitvárakozásokat. A vezető amerikai indexek egy százalék körüli pluszban fejezték be a napot. Ezzel a mai napi izgalmaknak még nincs vége, hiszen az amerikai zárás után jelent majd az Apple is, amely jelenleg a világ második legértékesebb cége a Microsoft után.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×