eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Az MNB is csomaggal reagál a válságra

Totális fordulatot produkáltak szerdán a részvénypiacok, a ralinak vége, a befektetők újra eladnak. A hazai tőzsde kiemelkedően gyengén szerepelt, miután szárnyra kaptak olyan spekulációk, hogy Izland után Magyarország lehet a válság következő áldozata a magas adósságállomány, a devizahitelekből finanszírozott lakossági fogyasztás és a magas fizetési mérleghiány következtében. Ezzel párhuzamosan a forint is drámai gyengülést produkált a nap folyamán. Az MNB hamarosan egy "nagyon összetett" csomaggal készül megerősíteni a magyarországi piacokat.

Bár több olyan vállalati gyorsjelentés is napvilágot látott szerdán, amelyek a vártnál jobbak, ez sem hatotta meg a piacot: a Dow már 250 pontos mínuszban tartózkodik. A BUX végül 11,9%-os mínuszban fejezte be a kereskedést az elmúlt hónapok átlagát felülmúló, 31,6 milliárd forintos forgalom mellett.

A régióban is tetemes esést produkáltak a tőzsdék, a főbb benchmarkok közül a lengyel WIG 20 6,1, a cseh PX 8, az osztrák ATX 6,5, az orosz RTS pedig 9,3 százalékot veszített értékéből, azonban a BUX-ot így sem érte utol. Az energiakapcsolt index zuhanásában szerepet játszhat az olajár mai tetemes, 5,8%-os esése. A Credit Suisse ugyanakkor továbbra is optimista az orosz piacot illetően, az elemzők a nyersanyagszektort felülteljesítő, míg a bankszektort alulteljesítő ajánlással illették.

A hazai piacon az OTP a napi maximális, 15 százalékos eséssel 3784 forinton zárt, a bank papírjainak árfolyamát a pénzügyi szektorban uralkodó pesszimizmus mellett a hazai gyenge makrokörnyezet miatti aggodalmak is kedvezőtlenül befolyásolták. A társaságot a Merrill Lynch sem kímélte, szerda reggeli elemzésében ugyanis jelentősen csökkentette korábbi 7500 forintos OTP célárát: 4800 forintra. Az elemző a lépést a magyar makrogazdasági sebezhetőséggel magyarázta, a jelentősen csökkentett EPS várakozások (EPS: az egy törzsrészvényre jutó nettó eredmény) miatt pedig a papírok továbbra is alulteljesítő ajánláson szerepelnek a befektetési banknál. Az OTP vezetése továbbra is hangsúlyozta, hogy a bank tőke- és likviditási helyzete erős, a fundamentumok stabilak, azonban a befektetőket ez nem hatotta meg.

A szektortárs FHB 7,2 százalékot esett, míg a régiós bankok közül a lengyel BRE Bank 11,7, a cseh Komercni Banka 5,8, a Raiffeisen 16,4, az Erste pedig 9,8 százalékot hanyatlott. Az osztrák kancellár bejelentette, hogy végső megoldásként a bankok államosításáról dönthet az osztrák állam a pénzügyi mentőcsomag keretein belül.

A többi vezető részvény közül a MOL szintén kimerítve a napi limitet 15 százalékot zuhant (11895 forint), míg a Magyar Telekom 9,7 százalékot veszített értékéből. Az osztalékpapírként árazott Telekom részvényeket az állampapír-piaci feszültségek és ezáltal a tartósan magas hosszú állampapíaci hozamok negatívan befolyásolják.

A gyógyszerpapírokat is berántották a nap végére, a forint drámai gyengülése ellenére a Richter és az Egis egyaránt 6,9 százalékkal került lejjebb.

Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×