eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria
Nyitókép: termalfurdo.hu

Az ájulást kockáztatja a nyugdíjasok egy része

Az idősebbeknek és krónikus betegeknek különösen fontos lenne figyelembe venni néhány alapvető szabályt a gyógyfürdők látogatása során.

A legmelegebb vizű medence könnyen kiszúrható a gyógyvizes fürdőkben, mivel jellemzően abban üldögélnek a legtöbben, ráadásul leginkább idősebbek. Szintén általános, hogy a fürdőzők nem veszik figyelembe a táblán jelzett „ajánlott fürdési időt”, és gyakran nem törődnek a fokozatosság elvével - írja a termalonline.hu.

Amit javasol a szaklap. hogy a gyógymedencéknél egy táblán mindig jelzik az ajánlott fürdési időt, ami általában 20-30 perc. Ez azonban nem azt jelenti, hogy miután eltelt egy 30 perces fürdőzés, aznap többet ne lehetne újra belemenni a vízbe.

Félórás, órás szüneteket tartva vissza lehet térni a gyógyvizes medencébe.

Miután kellemesen meleg termálvízben repül az idő, ezért ezt a 20-30 perces időlimitet sokszor figyelmen kívül hagyják a vendégek. Pedig a szakorvosok szerint a gyógyvíz hatása teljes mértékben érvényesül az ajánlott fürdési idő alatt; a „túlórázás” már nem növeli hatékonyságát. Sőt, hosszabb bent tartózkodás megterheli a szervezetet. A meleg víz hatására kitágulnak az erek, ami bizonyos esetekben olyan jelentős vérnyomáscsökkenést eredményezhet, hogy a kijövetelkor akár el is ájulhatunk.

Zuhany

A szakirodalomban gyakran említik az előfürdő vagy előzuhany fogalmát. Ennek célja, hogy fokozatosan szoktassa a szervezetet a meleg vízhez, különösen ajánlott ez az idősebbek, rosszabb egészségi állapotúak számára. Fontos lehet például hűvösebb időben, amikor nagy a hőmérséklet különbség a kültéri és a fürdőben lévő víz között. Az előfürdő, vagy előzuhany lényege az, hogy elsőként a test alsó részét, a lábakat érje a víz, lassan haladjunk, ne sietve.

Forró vízű medence

A forró vizű medence nem mindenkinek ajánlott. Nem biztos, hogy a legmelegebb medencével járunk a legjobban. Amennyiben van lehetőségünk választani a különböző hőmérsékletű gyógyvizes medencék közül, akkor érdemes a közepes hőmérsékletűt, a 34-36 Celsius-fokosat használni. Idősebbek és/vagy krónikus betegséggel küzdők esetében fontos, hogy csak akkor válasszák az ennél melegebb vizű medencéket, ha az orvos kifejezetten ajánlja számukra.

Címlapról ajánljuk

Meglepő eredményei lettek a nagy légkonditesztnek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 57, Magyarországon is megvásárolható klímaberendezést tesztelt. Az eredményekről Dénes Júlia, az egyesület munkatársa beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 27. 19:45
×
×
×
×