eur:
414.64
usd:
400.13
bux:
0
2024. december 20. péntek Teofil
Nyitókép: termalfurdo.hu

Az ájulást kockáztatja a nyugdíjasok egy része

Az idősebbeknek és krónikus betegeknek különösen fontos lenne figyelembe venni néhány alapvető szabályt a gyógyfürdők látogatása során.

A legmelegebb vizű medence könnyen kiszúrható a gyógyvizes fürdőkben, mivel jellemzően abban üldögélnek a legtöbben, ráadásul leginkább idősebbek. Szintén általános, hogy a fürdőzők nem veszik figyelembe a táblán jelzett „ajánlott fürdési időt”, és gyakran nem törődnek a fokozatosság elvével - írja a termalonline.hu.

Amit javasol a szaklap. hogy a gyógymedencéknél egy táblán mindig jelzik az ajánlott fürdési időt, ami általában 20-30 perc. Ez azonban nem azt jelenti, hogy miután eltelt egy 30 perces fürdőzés, aznap többet ne lehetne újra belemenni a vízbe.

Félórás, órás szüneteket tartva vissza lehet térni a gyógyvizes medencébe.

Miután kellemesen meleg termálvízben repül az idő, ezért ezt a 20-30 perces időlimitet sokszor figyelmen kívül hagyják a vendégek. Pedig a szakorvosok szerint a gyógyvíz hatása teljes mértékben érvényesül az ajánlott fürdési idő alatt; a „túlórázás” már nem növeli hatékonyságát. Sőt, hosszabb bent tartózkodás megterheli a szervezetet. A meleg víz hatására kitágulnak az erek, ami bizonyos esetekben olyan jelentős vérnyomáscsökkenést eredményezhet, hogy a kijövetelkor akár el is ájulhatunk.

Zuhany

A szakirodalomban gyakran említik az előfürdő vagy előzuhany fogalmát. Ennek célja, hogy fokozatosan szoktassa a szervezetet a meleg vízhez, különösen ajánlott ez az idősebbek, rosszabb egészségi állapotúak számára. Fontos lehet például hűvösebb időben, amikor nagy a hőmérséklet különbség a kültéri és a fürdőben lévő víz között. Az előfürdő, vagy előzuhany lényege az, hogy elsőként a test alsó részét, a lábakat érje a víz, lassan haladjunk, ne sietve.

Forró vízű medence

A forró vizű medence nem mindenkinek ajánlott. Nem biztos, hogy a legmelegebb medencével járunk a legjobban. Amennyiben van lehetőségünk választani a különböző hőmérsékletű gyógyvizes medencék közül, akkor érdemes a közepes hőmérsékletűt, a 34-36 Celsius-fokosat használni. Idősebbek és/vagy krónikus betegséggel küzdők esetében fontos, hogy csak akkor válasszák az ennél melegebb vizű medencéket, ha az orvos kifejezetten ajánlja számukra.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EU-elnökséget értékelő brüsszeli tájékoztatón: nincs egyetértés a háború ügyében

Orbán Viktor az EU-elnökséget értékelő brüsszeli tájékoztatón: nincs egyetértés a háború ügyében

Az ukrajnai háborút illetően az Európai Unión belül nincs konszenzus, ezért mindent, amit a háború ügyében lehetett, azt nem a soros magyar elnökség nevében, hanem attól függetlenül, a kétoldalú diplomácia keretén belül kellett megtenni - mondta Orbán Viktor miniszterelnök az EU-csúcsot követő sajtótájékoztatón csütörtökön Brüsszelben.

Kaiser Ferenc: Nehéz lenne a békefenntartás Ukrajnában

Még a tűzszünet is távolinak tűnik az orosz-ukrán fronton, de már egyeztetések kezdődtek egy békefenntartó erő felállításáról. A legnagyobb problémát az jelentheti, hogy a harcoló felek nem minden nemzet katonáit fogadnák el – mondta az InfoRádióban Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.20. péntek, 18:00
Lehel László
a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója
Egy nagyobb moziteremben jó eséllyel van olyan néző, aki érintett ebben a ritka daganatos betegségben

Egy nagyobb moziteremben jó eséllyel van olyan néző, aki érintett ebben a ritka daganatos betegségben

Évente több száz új beteget diagnosztizálnak Magyarországon mielóma multiplexszel, egy olyan ritka, de súlyos vérképzőszervi daganattal, amely az immunrendszer plazmasejtjeinek rosszindulatú burjánzásából alakul ki. Bár az innovatív terápiák komoly előrelépéseket hoztak, a betegség diagnosztizálása és kezelése komoly kihívások elé állítja az orvosokat és betegeket egyaránt - nyilatkozta a Portfolio-nak Dr. Mikala Gábor, a Dél-pesti Centrumkórház hematológus főorvosa.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×