eur:
389.58
usd:
361.94
bux:
68002.24
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Tévéműsorban fényezte magát az oligarcha

Nagy-Britanniából is távozik Oleg Gyeripaszka orosz oligarcha, aki korábban a Strabag résztulajdonosa is volt. A milliárdos erről a BBC elemző műsorának adott monstre interjújában beszélt. Az egyik ok az lehet, hogy a brit kormány nem volt hajlandó kimenteni a tulajdonában lévő LDV-furgongyárat, a másik pedig, hogy brit politikus ismerősei miatt összefüggésbe hozták a párt-támogatási botránnyal.

Az orosz oligarchák számára a legtöbb út Londonba vezet, legalábbis ideig-óráig. Ez derült ki abból az exkluzív interjúból, amelyet Oleg Gyeripaszka, a Ruszal alumíniumgyár tulajdonosa, egyben az egyik leggazdagabb orosz üzletember adott a BBC Newsnight című műsorának.

Gyeripaszkára az idén rájár a rúd: a Forbes magazin szerint 40 milliárd dollárra rúgott vagyona a töredékére zsugorodott a hitelválság miatt. Kénytelen volt eladni a Magna kanadai autó-alkatrész gyártó többségi tulajdonát, megvált Strabag-részvényeitől és csődbe ment Nagy-Britanniai furgongyára, az LDV. Mindennek tetejébe egy másik orosz oligarcha egy brit bíróság elé citálta oroszországi vagyona miatt, és a bíró illetékesnek nyilvánította magát az ügyben.

Az üzletember, aki egy ideje valamiért nem kap amerikai vízumot és egy éve nem járt Nagy-Britanniában - pedig Londonban elegáns háza van -, úgy látta, eljött az idő egy kis jó publicitásra. A BBC tévé mélyelemző műsorát, a Newsnightot hívta meg, amelynek Oroszország-szakértője, Tim Whewell elutazhatott a milliárdos kívülről hagyományos, de belülről stílusosan berendezett szibériai faházába.

Meglátogatta egyik alumíniumgyárát és az az üzemet, ahol a Gazelle kisteherautók és a Volga Siber gépkocsik készülnek. A vendégével angolul beszélgető Gyeripaszka közben azt próbálta mutatni: egyszerű sorból felemelkedett, családja jóvoltából egyetemet végzett ember, aki odafigyel a gyáraira és betartja a törvényt.

Whewell megismételt kérdéseire kitérően vagy kérdésekkel válaszolt, amikor szóba került: hogyan élte túl a 90-s évek alumínium-háborút, amelynek során sok üzletembert megöltek.

Barátság?

Amikor szóba került, hogy Korfu közelében horgonyzó jachtján vendégül látta Peter Mandelson volt EU-kereskedelmi biztost, ma gyakorlatilag brit miniszterelnök-helyettest és a brit ellenzék kiszemelt pénzügyminiszterét, azt válaszolta: vakációját töltötte. "De vajon felajánlott-e pénzt a brit Konzervatív Pártnak?" "Minek?" -kérdezett vissza. Mindig távol tartottam magam a politikusoktól, mondta csendesen.

Annyit viszont megjegyezett: nem érti, a költségtérítési botrány miatt miért folytat hadjáratot a brit média a képviselők ellen. "De hasznot húzott-e a barátságból?" "A barátságból? Nem ez a dolgom. Amit elértem, magam értem el" - hangzott a válasz.

A 20 perces, több helyszínen felvett interjú után az embernek az az érzése támadt: a felek úgy váltak el, hogy mindenki kapott valamit, bár nem úgy, ahogy akarta: Gyeripaszka emberi portrét láthatott viszont magáról, bár abból kimaradt, hogy részt vett a G8-as csoportnak beadott klímastratégia kidolgozásában és jótékonykodását sem említették.

A Newsnight pedig kapott egy ritka lehetőséget, és riportere megszorongatta az üzletembert, bár a legtöbb kérdés megválaszolatlan maradt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×