etológia
Másképp látják egymást a kutyák és az emberek
Kutyák és emberek vizuálisinformáció-feldolgozását vizsgálták közös kísérletükben magyar és mexikói tudósok. Kiderült, hogy a két fajnál nem ugyanazok a képek hozzák működésbe ugyanazt az agyi területet, hanem a fajtársak látványa, tehát amikor kutya kutyát, ember pedig embert lát. Korábban úgy gondolták, a kutyák a kutyaarcokra érzékenyek, de az új tapasztalatok szerint a fajtársra van megkülönböztetett érzékenységük, az embernél viszont az arc- és nem a fajtárs-preferencia az elsődleges.
Kutyamatuzsálemek különleges génjeit vizsgálták az ELTE kutatói
Az ELTE Etológia Tanszékének munkatársai legújabb kutatásukban matuzsálemi, 22 és 27 éves kort megélt kutyákat vizsgálva olyan génváltozatokat azonosítottak, amelyek az eddigi ismeretek szerint nem fordulnak elő átlagos élethosszú kutyákban.
Tutujgatja a kutyáját szilveszterkor? Felejtse el! Etológus tanácsai az év végére
A kutya nem tud emberül, ha akként bánunk vele krízishelyzetben, épp az ellenkező hatást váltjuk ki. Puszilgatással, putyulgatással csak megerősítjük benne a riadalmat, sőt azt hiszi, a gazdi is retteg – ez pedig számára a világ összeomlását jelenti.
A farkasok is lehetnek az emberek barátai
Sikerült kimutatniuk az ELTE kutatóinak, hogy már a kutyák őse, a farkas is képes emberekkel személyes kapcsolatot kialakítani, amely felnőtt korban is megfigyelhető. A kutatás eredményei szerint a különbségek abból eredeztethetők, hogy a kutyák egész életükben az emberrel függő viszonyban maradnak, míg a farkasok 16 hetes korban már sokkal önállóbbak, így az egyedüllét számunkra nem jár akkora szorongással.
Ezt minden kutyatartónak tudnia kellene
Nem mindegy, hogyan jelzünk a kutyának - íme a tudnivalók.
Idegesebbek, de jobban képezhetőek a keverék kutyák
A keverék kutyák kevésbé kiegyensúlyozottak, de jobban képezhetőek, mint fajtatiszta társaik – állapította meg az ELTE Etológiai Tanszékének vizsgálata.
Ürülékükkel interneteznek az orrszarvúak
Az orrszarvúak ürülékükben jelzik nemüket, korukat és párzásra való hajlandóságukat - derítették ki dél-afrikai és német kutatók, akik szerint az orrszarvúak így ürülékkupacaikat egyenesen "közösségi hálóként" használhatják.
Kitől félnek a kutyák? Magyar kutatók megmondják
A kutyák az átélt fenyegetettség mértékének függvényében manipulálják a testméretükről szóló hanginformációt az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) etológusai szerint, akik a rangos Animal Cognition szaklapban megjelent tanulmányukban elsőként bizonyították kísérletekkel azt is, hogy a kutyák többnyire jobban félnek a férfiaktól, mint a nőktől.
Magyar tudósok világszenzációja! Rájöttek, hogyan dolgozza fel a kutyák agya a beszédet
A kutyák agya az emberéhez hasonlóan dolgozza fel a beszédet - állapították meg az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Etológia Tanszékének kutatói, akik a világon elsőként vizsgálták a kutyák agyának emberi beszédet feldolgozó képességét.
Hogyan öregednek a kutyák? - etológusok az Arénában
A kutyák öregedésének vizsgálata közben az állatok fizikai mutatóit és környezetét is elemzik majd – mondták az InfoRádió Aréna című műsorának etológus vendégei. A programba önként jelentkezhetnek a kutyák gazdái.