eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Magyarországon az ír gázoló

Csaknem 14 évvel a Leányfalun történt, két gyermek halálát okozó baleset után megkezdi büntetését Magyarországon az ír gázolóként ismertté vált Francis Ciarán Tobin - jelentette be Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter hétfőn.

A tárcavezető hozzátette: Tobint a kora esti órákban vették őrizetbe a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A korábbi megállapodás alapján abban az esetben, ha kérelmezi, hogy büntetését Írországban tölthesse le, már pénteken megindul az erre vonatkozó eljárás, és január 17-én elhagyhatja Magyarországot, hogy hazájában folytassa büntetésének letöltését.

Az eljárás folyamatát ismertetve a miniszter azt mondta: ha Tobin beadja az erre vonatkozó kérelmét, ő már kedden elbírálja. Ezután átadják a kérelmét Írországnak, mivel az ír igazságügy-miniszternek is hozzá kell járulnia a kérelemben foglaltak teljesítéséhez, továbbá az ír legfelsőbb bíróságnak is döntenie kell arról, hogy a fogvatartottat átveszik.

Navracsics Tibor hangsúlyozta: Tobin büntetési feltételei megegyeznek a magyar büntetés-végrehajtási szabályzatban foglaltakkal, két feltétel azonban van, amelyekben megállapodtak és eltérnek az általánostól. Az egyik ilyen a láthatási szabály, Tobinnal ugyanis együtt érkezett Magyarországra a felesége, akinek engedélyezték, hogy naponta 40 perc láthatása legyen. A másik pedig, hogy Tobin különcellát kapott, vagyis egyedül tölti büntetését.

A miniszter úgy fogalmazott: győzött az igazság, majd arról szólt, hogy ezt az eredményt a családdal, illetve a család jogi képviselőjével együttműködve sikerült elérni. Hozzátette: valójában nem volt már jogi eszköz arra, hogy kikényszerítsék a hároméves büntetés letöltésének megkezdését, az egyetlen lehetőség idén decemberben nyílt volna meg: az Európai Bíróság előtt kikényszerítve Írországtól, hogy eleget tegyen a magyar bírósági ítéletnek.

Mindezek alapján Navracsics Tibor úgy értékelte: a sajtón keresztül, a nyilvánosság erejével, a nyilvánosságon keresztüli nyomásgyakorlással sikerült elérni, hogy Tobin végül megtört, a lelkiismeretére hallgatott, és ma magyar büntetés-végrehajtási intézetben ül.

Navracsics Tibor kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: az eset tanulsága az, hogy nem szabad feladni.
A rögtönzött sajtótájékoztatón Zoltai Bence, a két elhunyt gyerek édesapja azt mondta: Tobin fő büntetése az volt, hogy éveken keresztül nem tudott megszabadulni ettől az ügytől, most azonban lezárhatja életének ezt a hosszú, nehéz időszakát.

Arra a kérdésre, elégtételt jelent-e, hogy őrizetbe vették a férfit, azt mondta: ezért küzdöttek, ezt érték el. A büntetéssel kapcsolatban úgy fogalmazott: nem súlyos büntetés egy két halálos áldozattal járó balesetért, de a jogrendszer ezt tette lehetővé. Az általánostól eltérő fogva tartási körülményekről azt mondta: az volt a fontos, hogy Tobin megkezdje büntetésének letöltését.

Tobin, aki az Irish Life biztosítótársaság képviseletében három évig dolgozott Magyarországon, 2000. április 9-én Leányfalun halálra gázolt egy ötéves és egy kétéves kisgyermeket. Miután kiküldetése lejárt, 2000 novemberében távozott Magyarországról. Két évvel később, távollétében Magyarországon háromévi szabadságvesztésre ítélték. Az ítéletet másodfokon megerősítették, azzal a kiegészítéssel, hogy Tobin legkorábban 18 hónap letöltése után bocsátható feltételesen szabadon.

Tobin 2011 novemberében őrizetbe vételre jelentkezett Dublinban. Az ír legfelsőbb bíróság 2012 júniusában utasította el végleg a magyar kiadatási kérelmet, és elrendelte a férfi szabadlábra helyezését. Navracsics Tibor március végén jelentette be, hogy az ír férfi kész letölteni büntetését, azt kérve, Budapest garantálja, kérelme esetén Írországban folytathatja Magyarországon megkezdett büntetése letöltését.

Az ír férfi múlt év szeptember 30-áig nyilatkozhatott arról, elfogadja-e a Magyarország által nyújtott garanciát: ha megkezdi büntetését Magyarországon, a lehető legrövidebb időn belül elbírálják kérelmét, hogy hazájában folytathassa büntetése letöltését. Ezt a határidőt hosszabbították meg azóta többször. Navracsics Tibor december 6-án Brüsszelben azt nyilatkozta: bízik abban, hogy ez év elején megvalósulhat Francis Ciarán Tobin ígérete, és Magyarországon megkezdi büntetését.

Legutóbb december 10-én számolt be arról a Magyar Nemzet, hogy már januárban Budapestre utazhat az ír gázoló, hogy megkezdje két gyermek halálra gázolása miatt kirótt börtönbüntetésének letöltését. A napilap akkor azzal indokolta, hogy Francis Ciarán Tobin még mindig Dublinban van, hogy az ír bíróságokon december 20-án kezdődik az ítélkezési szünet, és csak január közepén folytatódik az igazságszolgáltatásban a munka.Tobin-ügy - KRONOLÓGIA (1. rész)

2000. április 9. - Francis Ciarán Tobin, az Irish Life biztosítótársaság magas rangú igazgatója, aki három évig dolgozott a cég képviseletében Magyarországon, Leányfalunál a 11-es úton Volvo személyautójával felhajtott a járdára és elütött két kisgyermeket. Az ötéves és kétéves gyermek a helyszínen meghalt. A későbbi vizsgálat megállapítása szerint Tobin 71-80 kilométeres óránkénti sebességgel előzött, eközben egy túlzott kormánymozdulat miatt szaladt fel a járdára.

2000. november 30. - Tobin a kiküldetésének lejártával visszautazott Írországba. (A férfi a vádemelés után leadta útlevelét, de szeptemberben félmillió forint óvadék ellenében egy családi eseményre hazamehetett, s ezután útlevelét már nem adta újra le a magyar hatóságoknak.)

2002. október 7. - Az ír férfit a távollétében a magyar bíróság bűnösnek találta halálos közúti baleset gondatlan okozásában és háromévi fogházbüntetésre ítélte. Az ítéletet másodfokon megerősítették, azzal a kiegészítéssel, hogy Tobin legkorábban 18 hónap letöltése után bocsátható szabadlábra. A magyar hatóságok megkísérelték a büntetés végrehajtásának megkezdésére történő felszólítást Írországba kézbesíteni, de ezt az illetékes ír minisztérium belső jogi akadályokra történő hivatkozással megtagadta.

2006. január - Tobint írországi otthonában őrizetbe vették, a magyar hatóságok által 2005 októberében kiadott európai uniós letartóztatási folyamodvány alapján.

2007. január 14. - Az Irish Times című ír lap közlése szerint az illetékes ír bíróság elutasította Tobin kiadatását. A testület helyt adott annak az érvelésnek, hogy az ír férfi nem elmenekült a rá kirótt büntetés megkezdése elől, hanem a magyar bíróság ítélethozatala előtt "jogszerűen" távozott.

2008. március 17. - Az ír legfelsőbb bíróság is elutasította Tobin kiadatását.

2008. április 16. - Franco Frattinihez, az Európai Bizottság igazságügyi biztosához fordult Draskovics Tibor igazságügy-miniszter annak érdekében, hogy a két kisgyermeket halálra gázoló ír férfi megkezdje jogerősen kiszabott hároméves szabadságvesztésének letöltését.

2009. október 7. - A magyar hatóságok ismét kérték a leányfalui ír gázoló kiadatását, miután az ír jogszabályok változása után az európai elfogatóparancs végrehajtásának már nem feltétele, hogy a keresett személy az európai elfogatóparancsot kibocsátó bíróság államából szökésben legye.

2009. november 11. - Az ír rendőrség a magyar hatóságok által kiadott, immár második európai elfogatóparancs alapján őrizetbe vette a leányfalui gázolót, akit elővezettek a bíróságra.

2009. december 2. - A dublini felsőbíróság megkezdte a leányfalui gázolás felelősének kiadatási tárgyalását, amit nem sokkal később el is napoltak. A tárgyalást ezután összesen tucatnyi alkalommal napolták el rövid, néhány perces bírósági megjelenés után, ami még az ír szokásjoggal is szembement.

2011. február 11. - A dublini felsőbíróság első fokú, nem jogerős ítéletében úgy döntött, kiadható Magyarországnak az ír férfi. A bíró megállapította egyebek mellett, hogy semmilyen jogi korlátja nem volt az újabb magyar elfogatóparancs kiadásának, miután az előző teljesítését az ír igazságszolgáltatás korábban elutasította. Tobin fellebbezett.

2011. november 9. - Saját akaratából őrizetbe vételre jelentkezett Dublinban Tobin. Ír lapok szerint, ha az ellene folyamatban lévő kiadatási eljárás sikerrel végződik, büntetésébe valószínűleg beszámítják az őrizetben eltöltött időt.

2012. június 19. - Elutasította az ír Legfelsőbb Bíróság Tobin magyarországi átadását. Indoklása szerint a baleset bekövetkeztekor hatályos ír jog értelmében az átadásra csak akkor lett volna lehetőség, ha a férfi megszökött volna abból az országból, amely európai elfogatóparancsot adott ki ellene. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) megerősítette, hogy Magyarországnak nincs lehetősége további jogi lépéseket tenni. (A KIM megjegyezte, hogy nem kiadatásról van szó, hanem átadásról, az Európai Unió területén ugyanis európai elfogatóparancs van érvényben, az átadásról pedig nem az adott ország igazságügyi minisztériuma, hanem a tárcáktól független bíróság dönt, amely automatikusan végrehajtja az átadást, ha nem áll fenn úgynevezett megtagadási ok.)

2012. június 26. - Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter levélben fordult Alan Shatter ír igazságügyi miniszterhez és Viviane Reding jogérvényesülésért, alapvető jogokért és uniós polgárságért felelős biztoshoz. Utóbbinak címzett levelében kiemelte: "több mint sajnálatos" és "teljes mértékben összeegyeztethetetlen" az európai elfogatóparancsról szóló 2002-es tanácsi kerethatározat szellemével, hogy bár a szabályozást egy tagállam elfogadta, bűncselekményt okozó állampolgára mégis mentesülhet a büntetőjogi következményektől. 27-én Reding válaszlevelében közölte, hogy találkozót hív össze a magyar és az ír hatóságok között, valamint személyesen is tárgyalni kíván a felekkel.

2012. július 11. - Navracsics Tibor újabb levelet írt Viviane Redingnek, arra kérve őt, érje el, hogy az írek legyenek konstruktívabbak a szabályozási kérdésekben és a konkrét ügyben is, az ír igazságügyi miniszter ugyanis még nem válaszolt levelére. Reding háromoldalú egyeztetést hívott össze, de ő sem tudott egyelőre időpontot mondani a két szakminiszter és az uniós biztos személyes találkozójára.Tobin-ügy - KRONOLÓGIA (2. rész)

2012. július 12. - Alan Shatter ír igazságügy-miniszter az ír parlament szenátusában röviden kitért az esetre, hangsúlyozva, szerinte az ír törvények nem tesznek lehetővé további lépéseket.

2012. július 17. - Brüsszelben a magyar és az ír igazságügyi tárca szakértői az európai uniós végrehajtó testület illetékeseivel tárgyaltak Brüsszelben, de döntés nem született.

2012. július 28. - Az áldozatok családjának ügyvédje azt nyilatkozta a Népszavának, hogy bár Brüsszel sem lát több jogi lehetőséget a férfi átadására, van esély arra, hogy elölről kezdődjön ellene az átadási eljárás. Tobin ugyanis becsapta az ír bíróságot és a magyar hatóságokat is, hiszen egy 2006. február 7-i okirat igazolja, hogy Magyarországon járt akkor, amikor már elfogatóparancs volt ellene érvényben, vagyis nem igaz, hogy nem tudta: szökésben van.

2012. szeptember 22. - Navracsics Tibor újabb levélben kérte Viviane Redingtől a háromoldalú miniszteri szintű konzultáció megszervezését, hiszen korábban csak szakértői egyeztetések voltak. 24-én Reding szóvivője közölte, hogy a Tobin-ügy áttekintésekor arra a következtetésre jutottak, az nem tárt fel rendszerszerű problémát az európai elfogatóparancs működésében. A hónap végén, majd novemberben a magyar tárcavezető újabb levélben kereste meg Viviane Redinget az ügy megoldása érdekében.

2012. november 30. - A gyermekek apja perújrafelvételt kért az ír legfelsőbb bíróságtól azzal az indokkal, hogy az átadási eljárás során felmerült alapvető jogi kérdés az volt, Tobin elmenekült-e a magyar igazságszolgáltatás elől vagy sem.

2013. március 15. - Navracsics Tibor élesen bírálta Viviane Redinghez intézett levelében, hogy az európai biztos egy lapinterjúban párhuzamot vont a Tobin-ügy és a magyar igazságszolgáltatás függetlensége között. Hangsúlyozta, hogy a biztostól "éppen ellenkezőleg" azt várná, segítse a tagállamok igazságügyi együttműködését, ideértve a bírósági ítéletek kölcsönös elismerését és végrehajtását.

2013. március 29. - Kész letölteni büntetését az ír állampolgárságú Francis Ciarán Tobin - jelentette be Navracsics Tibor az ír szakminiszter tájékoztatására hivatkozva. Tobin azt kérte, hogy Budapest garantálja: kérelme esetén Írországban folytathassa Magyarországon megkezdett büntetésének letöltését. Ha ezt biztosítják neki, hajlandó önként megjelenni Magyarországon, és megkezdeni a büntetés letöltését. Navracsics Tibor kijelentette, személyesen garantálja, hogy ha Francis Ciarán Tobin Magyarországon megkezdi büntetését, kérelme esetén Írországban folytathatja a szabadságvesztés letöltését.

2013. szeptember 24. - Kínálkozik jogi lehetőség a Tobin-ügy megoldására, ha az ír férfi mégsem hajlandó Magyarországra jönni büntetése megkezdésére - mondta Navracsics Tibor. A miniszter kiemelte, hogy az uniós tagállamok - egy 2008-ban elfogadott kerethatározat szerint - elismerik a más tagállamok által hozott ítéletek érvényességét, és végrehajtják saját országukban. Mivel Magyarország és Írország is uniós tagállam, a magyar bíróság által kiszabott büntetést Francis Ciarán Tobin Írországban is letölthetné. Bár a kerethatározat elfogadásakor a tagállamok kérhették, hogy egy ideig még ne kelljen azt alkalmazniuk, Írország ezt nem akkor, hanem csak három évvel később, 2011-ben tette meg. Írország a kerethatározatot nem ültette át a belső jogába. Navracsics Tibor arról is beszélt, korábban azt kérte Tobintól, szeptember 15-éig nyilatkozzon, elfogadja-e a Magyarország által nyújtott garanciát: ha megkezdi büntetését Magyarországon, a lehető legrövidebb időn belül elbírálják kérelmét, hogy hazájában folytathassa büntetése letöltését. Tobin kérte ennek a határidőnek a meghosszabbítását, így szeptember 30-ára tolták ki. Navracsics Tibor közölte: levélben fordul Viviane Redinghez, azt tudakolva, jól értelmezi-e Magyarország a kerethatározatot és Írország lépéseit.

2013. szeptember 26. - Írország köteles lenne végrehajtani a magyar bíróság ítéletét a Tobin-ügyben, Viviane Reding uniós alapjogi biztos válaszleve egyértelműen azt mutatja, hogy Magyarországnak igaza van - jelentette be Navracsics Tibor. Közölte, az alapjogi biztos azt javasolta, próbálja meg személyes találkozón sürgetni ír kollégáját, hogy még Írország még a 2014. december elsejei határidő előtt rendezze a jogi helyzetet, és találjanak megoldást a Tobin-ügyre.

2013. december 5. - Hajlandó Magyarországra jönni Francis Ciaran Tobin, de feltételei vannak - jelentette be Navracsics Tibor. Emlékeztetett arra: tárcája a harmadik hosszabbítással, december 5-ig adott gondolkodási időt arra, hogy Tobin eldöntse, hajlandó-e Magyarországon megkezdeni a magyar bíróság által kirótt büntetését. A miniszter beszámolt arról is, Tobin a határidő-módosításokat azért is kérte, hogy részletesen tájékozódhasson a magyar büntetés-végrehajtási rendszerről, annak körülményeiről, az eljárásokról, a kapcsolattartás rendjéről.

2013. december 6. - Navracsics Tibor igazságügyi miniszter úgy fogalmazott, hogy már nem lát olyan pontot, amibe belekapaszkodva Tobin tovább halogathatná a döntését, miszerint önként vállalja a magyarországi büntetés letöltésének megkezdését. Magyarország már garanciát adott arra: ha ez megtörténik, akkor a lehető legrövidebb időn belül elbírálják kérelmét, hogy hazájában folytathassa büntetésének letöltését.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×