eur:
389.51
usd:
362.86
bux:
0
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Hiába választanák meg, nem lehet Barack Obama amerikai elnök?

Egyes hawaii lakosok szerint a szigetcsoporton született Barack Obama nem lehet az Egyesült Államok elnöke, mert egy másik, független, szuverén állam, a Hawaii Királyság szülötte.

A szigetcsoport függetlenségének maroknyi híve úgy véli, hogy Hawaii külön állam, nem része az Egyesült Államoknak, ennél fogva Barack Obama nem az Egyesült Államok polgáraként született, s nem válhat annak elnökévé az amerikai alkotmány értelmében. (Az Egyesült Államok alaptörvénye szerint csak olyanok pályázhatnak az elnöki posztra, akik amerikai állampolgárokként születtek.)

A kérdést Leon Siu hawaii zenész vetette fel egy internetes hírportálnak írt cikkében. Fejtegetése szerint törvénytelen volt a Hawaii Királyság megdöntése, és ezt most már maga az Egyesült Államok is elismeri. Az amerikai kongresszus ugyanis 1993-ban bocsánatot kért Hawaii népétől, elismerve, hogy sok méltánytalanság történt a hawaii monarchia száz évvel azelőtti megdöntésekor, és elismerve az őslakosok elidegeníthetetlen jogát arra, hogy maguk rendelkezzenek földjük felett.

Valószínűtlen, hogy lenne bíróság, amely komolyan venné ezt az érvelést. Hawaii az Egyesült Államok egyik állama, a világ is ennek ismeri el, s a szigetek lakossága, néhány embert leszámítva, nem törekszik kiszakadásra - véli Jon van Dyke, a Hawaii Egyetem nemzetközijog-professzora.

A monarchia belső ellenfelei amerikai támogatással döntötték meg 1893-ben Liliuokalani hawaii királynő uralmát. Ötévi önálló köztársasági időszak következett ezután, de az Egyesült Államok csakhamar annektálta a szigetcsoportot.

1959 augusztusában népszavazás döntött arról, hogy Hawaii az Egyesült Államok ötvenedik államává válik. Akkor azonban a hawaii őslakosság már kisebbségi helyzetben volt a saját földjén az amerikai és ázsiai bevándorlókkal szemben.

Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Orbán Viktor: "Ha béke lenne, a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne"

Orbán Viktor: "Ha béke lenne, a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne"

Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" c. műsorában adott élő interjút, a kormányfő arról beszélt, ha béke lenne, akkor a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne.  A német gazdaságot hazavágta a háború, és Magyarországnak nagyon fontos, hogy hozzáférjünk a nyugati piacokhoz. Ha ők döcögnek, akkor ez ránk is hat. Ha 2025-ben is háborúval kell számolni, akkor meg kell emelni a háborús kiadásokat is. Az EU-tagságról leszögezte,  hogy bent jobb, mint kívül.  Azt is kijelentette, hogy a kormány szerint fontos, hogy a magyar emberek ugyanolyan áron jussanak hozzá az üzemenyaghoz, ahogyan a szomszédaink.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×