„A Fővárosi Közgyűlés egyetért azzal, hogy Rákosrendező területén barnamezős beruházásként, a 21. század városfejlesztési kihívásaira választ adó klímatudatos és fenntartható ingatlanfejlesztés valósuljon meg” – olvasható Karácsony Gergely főpolgármester és Horváth Csaba zuglói polgármester közösen jegyzett előterjesztésben.
A Népszava által idézett dokumentum szerint a Fővárosi Közgyűlés csak abban az esetben támogatja a projektet, ha a kormány, illetve a vele – Lázár János építési miniszter közlése szerint államközi szerződéssel meghatározott – partnerségben megjelenő befektető
legalább tízezer, a magyarok számára is megfizethető lakást épít,
amiket (és a többi létesítményt is) megújuló energiával előállított távhővel kell fűteni.
Előre kikötik továbbá, hogy az új negyed nem veszélyeztetheti „Budapest- a Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út” világörökségi státuszát és nem támogatják, hogy 90 méteresnél magasabb tornyokat húzzanak fel a területen.
A főváros és területileg érintett zuglói önkormányzat elengedhetetlennek tartja, hogy a kormány és a beruházó
- saját zsebből valósítsa meg az M1-es metró felújítását, meghosszabbítását és a szerelvények cseréjét.
- Ezenfelül építsék meg a Szegedi úti felüljárót és teremtsenek közvetlen kötöttpályás közösségi közlekedési kapcsolatot Angyalföld és Zugló között.
- Újítsák fel fel a Kacsóh Pongrácz úti felüljárót, biztosítsák a terület északi részének megközelítéséhez szükséges közúti kapcsolatot és hosszabbítsák meg a négyes metrót.
- Továbbá építsenek új vasútállomást Rákosrendezőn és alakítsák ki az új vágányképet is
– idézi nagyvonalakban a szerdán tárgyalandó előterjesztést a napilap. Ezeken felül legalább 30 hektár zöldfelületet, valamint a Rákospatak érintett részének teljes körű revitalizációját, illetve a csapadékvíz helyben történő hasznosítását is elvárják.
A Fővárosi Közgyűlés azt kéri a kormánytól, hogy addig ne írja alá a nemzetközi szerződést, amíg a budapestiek, ezen belül kiemelten az érintett kerületek lakosainak választott önkormányzatával nem egyeztetnek.
Kitérnek arra is, hogy Rákosrendező fejlesztésének irányáról ciklusokon és politikai táborokon átívelő elvi megállapodás volt. Másrészt Budapesten már a középosztályi családok számára is jelentős nehézséget okoz a lakhatás biztosítása, sokan költöznek ki az agglomerációba, ami súlyos közlekedési problémát jelent. A 10-12 ezer megfizethető lakás felépítésével ezen is segíthetnének.
Külön foglalkoznak a felhőkarcoló kérdéssel. Mint írják: a területen a hatályos építési szabályok szerint legfeljebb 45-65 méteres épületek húzhatóak fel. A főváros nyitott arra, hogy a terület azon részein, ahol nem zavarnak be a Hősök tere látképébe, 90 méteres toronyházak épüljenek, ennél magasabb építményeket azonban nem látnának ott szívesen.