Csütörtökön a magyar kormány honlapján közzétették annak a megállapodásnak a tervezetét, amely alapján az Egyesült Arab Emírségekből származó Mohamed Alabbar üzletember egy dubaji stílusú negyedet építtetne Rákosrendezőn. A tervezet szerint a magyar állam nemzetközi szerződésben vállalja, hogy infrastruktúra-fejlesztési projektet valósít meg, az arab befektető pedig egy általa kiválasztott gazdasági társaságon keresztül főként az ingatlanokon hajt majd végre különböző beruházásokat.
A befektető a többi között egy 240 méter magas felhőkarcolót építene az érintett 130 hektáros területen, amelyet a tervezet alapján az állam közbeszerzés vagy versenyeztetés nélkül ad el a dubaji vállalkozónak. A kormány stratégiai megállapodást is köt a kivitelezővel, egyben nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásnak minősítette a projektet.
Mindeközben Karácsony Gergely a XIII., a XIV. és a XV. kerületi polgármesterrel tárgyalt egy kihelyezett kabinetülésen Rákosrendező környékének komplex fejlesztéséről. A főpolgármester az egyeztetést követően hangsúlyozta:
elvárják, hogy a kormány képviselői tárgyaljanak valamennyi érintett kerületvezetővel az állami beruházás részleteiről.
Karácsony Gergely elmondta: „világosan lehet látni, hogy mit kap a beruházó a magyar adófizetőktől és a magyar kormánytól. Az viszont már nem világos, hogy mit fog adni cserébe”.
A főpolgármester hozzátette: csak azokat a beruházásokat tudják támogatni, amelyek valóban a budapestiek érdekeit szolgálják. Mint fogalmazott, azok a területek és fejlesztések, amiket megkap a beruházó, vélhetően súlyos százmilliárdokról szólnak, továbbá problémásnak tartja azt is, hogy jelentős adókedvezményben részesül az arab üzletember.
A polgármestereknek külön igényeik vannak
Tóth József XIII. kerületi polgármester az angyalföldi régió érdekeit hangsúlyozta. A Kacsóh Pongrác úti felüljáró felújítását kérte a kormánytól, ugyanis nem szeretné, hogy az M3-as bevezető forgalma az új Szegedi úti felüljárón át érkezzen Angyalföldre.
Horváth Csaba XIV. kerületi polgármester szerint pedig fontos lenne, hogy Rákosrendező környékét a helyi lakosok igényeinek megfelelően újítsák fel. Felhívta a figyelmet arra, hogy a projekt a város egészére hatással lesz, ezért
nem lehet tovább halasztani a 4-es metró meghosszabbítását Újpalotáig.
Azt mondta, a kérdésben mindenképpen meg kell állapodni a kormánnyal. Mint fogalmazott, úgy tűnik, hogy egy új budapesti negyed jön létre, és ha az illetékesek jól kezelik a beruházást, akkor az jó lesz az ott élőknek, az oda látogatóknak, a helyi önkormányzatoknak és a kormánynak is. „Ha már így alakult, keressük meg azokat a közös pontokat, amelyek minden fél számára elfogadhatók!” – tanácsolta a zuglói polgármester.
A kormány több mint 300 milliárddal száll be
A csütörtökön közzétett megállapodás szerint a kormány lesz a felelős a projekt kivitelezéséhez szükséges állami infrastrukturális fejlesztésekért, melyek a következők:
- gyalogos felüljáró építése,
- a vasút feletti közúti felüljáró megépítése,
- a vasúti pálya fejlesztése,
- a vasúti pálya befedése arra alkalmas módon, hogy felette kialakítható legyen egy park,
- az M1-es metró meghosszabbítása,
- kerékpár- és gyalogút építése.
A kormány a tervezet szerint legalább 303,5 milliárd forintot fordít a fejlesztésekre. A kabinet egyben azt is vállalja, hogy a reptéri gyorsvasút jövőbeni fejlesztése esetére közvetlen kapcsolatot biztosít a projektben létrehozott vasútállomás és a reptér között. Ezért cserébe az Egyesült Arab Emírségek kormánya vállalja, hogy a kijelölt cég 5 milliárd euró értékű beruházást valósít meg a területen, beleértve a tervezett rákosrendezői vasútállomás megépítését.