eur:
403.34
usd:
383.45
bux:
0
2025. február 24. hétfő Mátyás

Kiderült, miért találta ki a kormány a 2-2 hetes nyelvtanfolyamokat

A diákok 2-2 hetes, nyelvi területen eltöltött ideje segít abban, hogy ne csak az alapokat tanulják meg, de meg is merjenek szólalni az általuk tanult idegen nyelven - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős helyettes államtitkár.

Orbán Viktor miniszterelnök vasárnapi évértékelőjén jelentette be, a 9. és 11. évfolyamot végzett gimnazisták 2-2, anyanyelvi környezetben vett nyelvi kurzushoz juthatnak. Azóta részletek is napvilágot láttak, a rendszert pályázati módon tartja megvalósíthatónak az Emberi Erőforrások Minisztériuma, és a költségvetési források is megvannak hozzá.

Az oktatási kormányzat a tavalyi évben az Oktatási Hivatallal közösen kutatást végzett a magyar nyelvoktatás helyzetéről. Készült is egy intézkedési terv, amiben az egyes intézkedésekre tettek javaslatot - az ezeket felvonultató kormányhatározat a közeljövőben jelenik meg. Mint Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős helyettes államtitkár az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta,

az egyik hipotézis, ami közszájon forog, hogy a magyar nyelvoktatás évtizedek óta nyelvtanalapú, sokkal kevésbé az idegennyelvi kommunikációs készségeket fejleszti.

"Tudjuk a szabályokat, de nem feltétlenül szeretünk idegen nyelven megszólalni, pedig a munkaerőpiac szempontjából is ez egy nagyon fontos dolog lenne. Nyelvtanáraink felkészültek, képesek is lennének a feladatra, de

a tanulókat valamilyen módon ki kell mozdítani anyanyelvi környezetbe is"

- hangsúlyozta Maruzsa Zoltán.

A nyelvoktatási projektnek lenne egy olyan lába is, hogy egyrészt iskola is szervezhesse az utat és a tanfolyamot két intézmény közösen alakítaná ki, ilyen esetekben a legkönnyebb családoknál elhelyezni a tanulókat. Másrészt viszont lesz egyéni lehetőség is ott, ahol a magyar intézmény valamilyen oknál fogva nem tudja megszervezni a tanfolyamot. Ilyenkor pályázati úton lehet támogatást nyerni olyan tanfolyamokhoz, amik a piacon hozzáférhetőek, jellemzően angol vagy német nyelvterületen.

"Azt vélelmezzük, hogy 9.-esek esetében jellemzőbb lesz az iskolák által szervezett út, az érintettek pedagógus felügyelettel vannak kint, ez a szülők számára is megnyugtatóbb. A 11.-esek már nyelvvizsgára készülnek, ami 2020-tól a felsőoktatási felvételihez is kell. Egy ilyen tanfolyam hihetetlenül nagy segítség az emelt szintű érettségi szóbeli részére" - húzta alá a helyettes államtitkár.

A Maruzsa Zoltánnal készült teljes beszélgetést az InfoRádió Aréna című műsorában hallgathatják meg csütörtök este 18 óra után.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A politikai viták ellenére továbbra is erős a gazdasági partnerség a V4-ek között – elemzés

A politikai viták ellenére továbbra is erős a gazdasági partnerség a V4-ek között – elemzés

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány tanulmánya szerint az egykor egy irányba tartó, közös politikai megoldásokat kereső Visegrádi Négyek csoport ma már aligha nevezhető egységes formációnak, sőt bármiféle együttműködés puszta ténye is vitatható. A gazdasági kapcsolatokra ugyanakkor a kritikus, vitákkal teli időszakok nem hatottak jelentősen. Szigethy-Ambrus Nikoletta az InfoRádióban elmondta: a negatív körülmények nem befolyásolták kedvezőtlenül az országok közötti kereskedelmet és tőkeáramlást.

Hetekig tartó politikai szenvedés jöhet a német választások után

A konzervatív CDU/CSU győzött az előrehozott német parlamenti választásokon. A keresztény pártok szövetsége az előzetes eredménye szerint a voksok 28,4 százalékával végzett az első helyen. A nagy győztes azonban a radikális jobboldali AfD párt, amely a szavazatok 20,1 százalékát szerezte meg, 9,7 százalékkal többet, mint a három évvel ezelőtti parlamenti választásokon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.24. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×