eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Kitör a nyári szünet a bíróságokon

Pénteken kezdődik és augusztus 19-én ér véget a nyári ítélkezési szünet az ország bíróságain. Az Alkotmánybíróságon az ítélkezési szünet július 25-től augusztus 28-ig tart.

Az Országos Bírósági Hivatal honlapján olvasható tájékoztatás szerint büntetőügyekben a bíróságok folyamatosan ellátják törvényi feladataikat, a határidők számítását a törvénykezési szünet nem érinti. A büntető bírák az ítélkezési szünet alatt is eljárnak például a gyorsított eljárásokban és döntenek a kényszerintézkedések elrendeléséről, illetve megszüntetéséről.

Polgári perekben és fizetési meghagyásos eljárásokban az ítélkezési szünet alatt a felekre nézve megállapított határidőkbe a törvénykezési szünet nem számít bele. Fellebbezési határidő esetén például a fél részére július 1-jén kézbesített fellebbezéssel megtámadható határozat 15 napos fellebbezési határideje csak augusztus 23-án jár le.

A határidők számításának általános szabályai irányadók az ítélkezési szünet alatt is számos eljárásban, ilyen például a végrehajtási per, előzetes bizonyítás, egyes nemperes eljárások, így többek között a cégeljárás, a csőd- és a felszámolási eljárás, a végelszámolás, a végrehajtás, a közigazgatási nemperes eljárások, továbbá a soron kívüli ügyekben, mint például a bíróság elleni sérelemdíj iránti, illetve kártérítési per, válóper, ideiglenes intézkedés, szülői felügyeleti jog megszüntetése iránti per, kiskorú felperes által indított közigazgatási per, gyámhivatal által hozott határozat felülvizsgálata, sajtó-helyreigazítási per és megszüntetett munkaviszony helyreállítására irányuló per.

Az Ab honlapján olvasható tájékoztatás szerint a július 25-től augusztus 28-ig tartó ítélkezési szünet a testület ügyrendjében meghatározott határidőkbe nem számít bele, ugyanakkor nem érinti alkotmánybírósági törvényben megállapított határidőket, így többek között az alkotmányjogi panasz benyújtására vonatkozót.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×