eur:
387.1
usd:
356.21
bux:
68533.23
2024. május 17. péntek Paszkál

Parlament: a rendőrök kiszorították a Kossuth térről a demonstrálókat

Újabb demonstrációt tartottak a kormány oktatáspolitikai döntései ellen. A hallgatói fórumot a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szervezte, de mozgósított rá a Hallgatói Hálózat és több, oktatókat tömörítő szervezet is. A fórumot a BME budai kampuszának főépületében tartották. A demonstrálók este a nemzetgazdasági minisztérium érintésével a parlamenthez érkeztek - tudósított a helyszínről az InfoRádió.

Rendőri felvezetéssel vonultak át a tiltakozó diákok Budáról Pestre az Erzsébet hídon. A hallgatók, akik a Műegyetemről indultak, a híd teljes szélességében vonulnak, így a forgalom megbénult. A diákok elöl egy "Mi vagyunk az egyetem, mi vagyunk a jövő" feliratú molinót tartanak.

A Kossuth téren rendőrök sorfalat alkotva kezdték lépésről lépésre kiszorítani a tüntetőket. Poroltóval eloltották a korábban meggyújtott tábortüzet. Megtörtént az első felszólítás arra, hogy a tüntetők távozzanak.

Provokátorok a parlamentnél?

Nagy Dávid, a HÖOK elnöke a HírTV szerda est élő adásában arról beszélt a Kossuth téren, hogy ő felszólította a távozásra a demonstrálókat. Mint mondta: provokátorok is csatlakoztak a diákokhoz, szerinte a provokátorok nem akarnak távozni a parlament elől.

A HÖOK elnöke megköszönte a rendőröknek, hogy higgadtan és szakszerűen biztosították az eseményt.

A héten ez már a második fővárosi demonstráció a keretszámcsökkentések és a tandíj bevezetése ellen - írta az Index. Hétfőn vonulással és spontán hídfoglalással tüntettek a diákok.

Vidéken is szaporodnak a tiltakozások, hétfőn Szegeden, kedden Miskolcon foglalták el egyetemisták a helyi kormányhivatalokat, kedd délután pedig Pécsen, Debrecenben és Szegeden is hallgatói fórumot rendeztek.

A zsúfolásig megtelt aula közepén egy nagy transzparens volt, amire az van írva, hogy: "A hatalom retteg a tudástól". A hallgatók több mint ezren lehetnek. A résztvevőket Kiss Dávid, a HÖOK elnökségi tagja köszöntötte. Kiss Dávid bejelentette: örülnek annak, ha a pártok képviselői magánszemélyként jelenlétükkel is támogatják őket, de pártlogókat nem szeretnének látni.

Mendrey László, az amúgy sztrájkkészültségben lévő Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének is felszólalt. Bokros Lajost méltatta, aki 1995-ben legalább ki mert állni a hallgatók elé és megpróbálta elmagyarázni, miért van szükség havi 2000 ezer forintos tandíja. Mendrey László azért jött el, hogy megemelje kalapját a hallgatók előtt, akik ilyen gyorsan meg tudnak szerveződni és szolidárisak, hiszen nem magukért, hanem az utánuk következőkért tüntetnek.

Gulyás Márton, a Humán Platform képviselője bejelentette, hogy hétfőn délután ötkor az Emberi Erőforrások Minisztériuma előtt fognak tüntetni sok más szervezettel együtt.

"Állítsák vissza a keretszámokat!"

A felsőoktatási keretszámok két évvel ezelőtti szintre történő visszaállítását, a köz- és felsőoktatás átfogó reformját, valamint a hallgatói szerződés azonnali eltörlését követelték a budapesti Műegyetemen tartott tiltakozó demonstráció résztvevői szerdán a fővárosban - írja az MTI.

A hallgatók - akik megtöltötték az egyetem központi épületének auláját - követeléseik között fogalmazták meg a felsőoktatásból a forráskivonás leállítását, többletforrások juttatását, az eddigi elvonások kompenzálását, valamint azt, hogy ne korlátozzák az egyetemi autonómiát.

Nagy Dávid, a demonstrációt szervező Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke arról, hogy mi hozta össze a diákokat a héten, és mi hozza össze a következőkben is "eltántoríthatatlanul", azt mondta: az a felismerés, hogy megtámadták a jövőjüket, de ezt nem fogják hagyni.

"Hogy megint átvertek bennünket, de ezt mi nem fogjuk hagyni!" - jelentette ki, amit a résztvevők hangos nem hagyjuk skandálása kísért.

A hallgatói érdekvédő kitért arra is, hogy nincs egyetemi reform, csak pénzkivonás és "az autonómia elpusztítása".

Nagy Dávid, a HÖOK elnöke ezt mondta az Index tudósítása szerint: "Nagyon hideg van, szükség lesz a meleg ruhára egy kis sétához a Szabadság-hídhoz."

A fórumon az alábbi követeléseket fogalmazták meg:A felsőoktatási keretszámok két évvel ezelőtti szintre történő visszaállítását, a köz- és felsőoktatás átfogó reformját, valamint a hallgatói szerződés azonnali eltörlését követelték a budapesti Műegyetemen tartott tiltakozó demonstráció résztvevői szerdán a fővárosban.

A hallgatók - akik megtöltötték az egyetem központi épületének auláját - követeléseik között fogalmazták meg a felsőoktatásból a forráskivonás leállítását, többletforrások juttatását, az eddigi elvonások kompenzálását, valamint azt, hogy ne korlátozzák az egyetemi autonómiát.

Nagy Dávid, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke azt mondta: nem áll módjában köszönteni Orbán Viktor miniszterelnököt, mert bár meghívták, ő mégsem tudott eljönni hozzájuk. Megjegyezte: bármelyik hallgatói fórumon lehetőséget biztosítanak neki, hogy elmondja, miért lett a véleménye ellentétes azzal, amit néhány éve képviselt.

Miért nem hívja tandíjnak a tandíjat, miért nem szereti már az egyetemi autonómiát? - tette fel a kérdést.

"Köszönöm, hogy eljöttek azok, akik egyetértenek a magyarok és az európaiak jelentős többségével, hogy a szemünk láttára kibontakozó 21. század a tudásra, az innovációra és a képzettségre, azaz az egyetemre épül. Köszönöm, hogy nem jöttek el azok, akik szerint a 19. századi viszonyok, a bérmunka, a röghöz kötés, a kasztrendszer a megoldás hazánk problémáira" - fogalmazott.

Nagy Dávid, arról, hogy mi hozta össze a diákokat a héten, és mi hozza össze a következőkben is "eltántoríthatatlanul", azt mondta: az a felismerés, hogy megtámadták a jövőjüket, de ezt nem fogják hagyni.

"Hogy megint átvertek bennünket, de ezt mi nem fogjuk hagyni!" - jelentette ki, amit a résztvevők hangos nem hagyjuk skandálása kísért.

A hallgatói érdekvédő kitért arra is, hogy nincs egyetemi reform, csak pénzkivonás és "az autonómia elpusztítása". Úgy fogalmazott, hogy egyetemi szabadság nélkül egy ország nem működik demokratikusan, jó egyetemek nélkül pedig csak rosszul élhet.

Nagy Dávid szerint úgy érhetik el követeléseiket, ha egységesek maradnak. Megjegyezte: "a kormány presztízskérdést csinál" minden társadalmi ellenállás felszámolásából, és ebben jelentős sikereket ért el, őket azonban nem fogja megosztani. A hallgatói vezető kijelentette: ez itt a magyar felsőoktatás, "a megoldás nem plagizálható", azt maguknak kell megtalálniuk.

Solti László, a Szent István Egyetem rektora azt mondta: ha a felsőoktatásról hoznak döntést, akkor Magyarország sorsa a tét, ezért azt csak jól megalapozottan, kellő egyeztetés után lehet megtenni. A Magyar Rektori Konferencia álláspontját ismertetve közölte: a forráskivonás a felsőoktatásból a nemzetközi trendekkel ellentétes, és a magyar felsőoktatás leszakadásához vezet.

A kormányzati intézkedések a fiatalok és az intézmények számára már a közeljövőt is kiszámíthatatlanná teszik, és az elsősorban fiskális szempontoknak alárendelt elképzelések a korábban közösen elfogadott alapelvekkel is ellentétesek. Nem szolgálják a felsőoktatás minőségi javítását, a munkaerőpiac által preferált szakterületek támogatását.

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke azt mondta: fel kell emelniük szavukat az oktatásért, amelyre az elmúlt 20 év minden kormánya "fejőstehénként nézett", és amelyből milliárdokat vontak ki. A szónok bírálva a kormányfőt, amiért nem jött el fórumra, úgy fogalmazott: "ez szégyen". Hozzátette: a hallgatók példát mutatnak szolidaritásból, és amit tesznek, az példaértékű.

Deczki Sarolta, az Oktatói Hálózat képviselője azt mondta: nem dönthetnek az egyetemek sorsáról a velük való egyeztetés nélkül, márpedig most ez történt. Ennek az országnak nincs jövője színvonalas és mindenki számára elérhető felsőoktatás nélkül - jelentette ki.

Nem pénzt kell kivonni, hanem be kell fektetni e két területen - mondta, majd bírálta a kancellárok tervezett kirendelését az intézményekhez.

A Hallgatói Hálózat képviselői arról beszéltek, fontos, hogy az alsóbb osztályok gyermekeinek is legyen esélyük bejutni a felsőoktatásba.

A tiltakozó akciókat addig nem hagyják abba, amíg a kormány nem teljesíti követeléseiket, "semmit rólunk, nélkülünk" - szögezték le.

Gulyás Márton, a Humán Platform képviselője kiemelte: amit a hallgatók elindítottak, az egy olyan folyamat, amelyre a társadalom 22 éve vár. Bejelentette: jövő hétfőn tüntetést szerveznek több ágazat képviselőinek részvételével az Emberi Erőforrások Minisztériuma elé.

A Diákellenállás a Felsőoktatásért Mozgalom nevében középiskolások arról beszéltek felszólalásaikban, hogy ki kell állniuk azért, ami az övék. Ez még csak a kezdet, "az egyetem a miénk", fogalmaztak.

A rendezvényen részleteket játszottak le Orbán Viktor kormányfő 2004-es és 2008-as beszédeiből, amelyekben a tandíj bevezetésének elutasításáról volt szó. A hallgatók több ízben füttyel, sípszóval és pfujolással reagáltak, és szintén így tettek Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár nevének említésekor.

Vastaps fogadta, amikor elhangzott: nem fogadhatják el politikai pártok résztvevőinek jelenlétét, mert a felsőoktatás ügyét egyetlen politikai párt sem sajátíthatja ki. A hallgatók szintén vastapssal fejezték ki szolidaritásukat a más városokban demonstráló társaikkal. Az Európai Hallgatói Unió közleményben fejezte ki támogatását a rendezvénnyel és a hallgatók küzdelmével. Szintén
szolidaritását fejezte ki a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete.

A rendezvény végén a HÖOK elnöke annyit mondott: "akkor most elindulnak sétálni".

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: az erőszak a mindennapok részévé vált

Orbán Viktor: az erőszak a mindennapok részévé vált

A pártelnök-miniszterelnök terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádióban. Elmondta, az élet és halál között lévő Robert Ficóért "imádkozunk". Szerinte rosszkor esett ki a munkából Szlovákia miniszterelnöke, az EP-választás és az amerikai elnökválasztás dönthet ugyanis "háború vagy béke ügyében".

Politológus a Fico-merényletről: elkezdhetünk hozzászokni az ilyesmihez

A szlovákiai társadalom hosszú ideje nagyon feszült, és a politikusok a merénylet után is inkább hergelnek, mintsem nyugtatnak – mondta az InfoRádióban a szlovákiai Fórum Intézet elnöke. Öllös László politológus, filozófus szerint a kampány hátralévő része a Robert Fico elleni támadásról szól majd.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
Győztek a civilek Győrben, nem épülhet akkumulátorgyár a kertvárosban

Győztek a civilek Győrben, nem épülhet akkumulátorgyár a kertvárosban

Több helyi civil szervezet két éve tartó tiltakozása után Dézsi Csaba András, Győr polgármestere bejelentette, hogy a Győrszentiván melletti ipari park (GIPZ) besorolása megváltozik. Ez azt jelenti, hogy a lakók szerint veszélyes, hangos ipari park helyett egy normál besorolású gazdasági terület épülhet csak mellettük a szomszédban. Pintér Bence, a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület polgármesterjelöltje szerint ez óriási siker a szentiváni civileknek, akik két éve tiltakoznak a GIPZ besorolás ellen.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×