Infostart.hu
eur:
356.1
usd:
313.67
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván

Kökény: A koalíciónak vége, az együttműködés megmaradhat

Még nincs teljesen veszve a koalíció lehetősége az SZDSZ-szel, mivel a kilépésről a liberálisok küldöttgyűlése dönt majd - véli Kökény Mihály szocialista politikus. Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke szerint az MSZP, ha mégis egyedül marad, képes lesz a kisebbségi kormányzásra. Kökény Mihály arról is beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában, hogy a népszavazás után egyértelművé vált: a korábbi, több-pénztáras egészségbiztosításról szóló koncepció kivitelezhetetlen.

Abban a formában, ahogyan 2006 óta működött, a koalíciónak vége van, ez azonban nem azt jelenti, hogy nincsenek új típusú együttműködések az MSZP és az SZDSZ, valamint azok politikusai között adott kérdésekben - mondta Kökény Mihály szocialista országgyűlési képviselő az InfoRádió Aréna című műsorában.

A politikus hozzátette: bár a koalíció hivatalosan egyelőre nem szűnt meg, hiszen erről az SZDSZ küldöttgyűlése még nem szavazott, a szocialisták már arra készülnek, hogy az eddigiekhez képest másfajta munkát, kapcsolatrendszert alakítsanak ki a frakcióban.

Ezentúl ugyanis minden egyes törvényjavaslatot úgy kell majd előkészíteni, hogy annak támogatói többségben legyenek a Parlamentben - fűzte hozzá az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke.

Kökény Mihály az egészségbiztosítási törvény kapcsán azt mondta: a szocialista párt mindent megtesz majd annak érdekében, hogy józan érvek alapján egy, más képviselők számára sem idegen gondolatot el tudjon fogadtatni.

Sosem látott hisztériakeltés

Bár korábban az MSZP-s politikusok még a kompromisszumos egészségpénztártörvény mellett érveltek, amelyről azt mondták, hogy tőkét, racionalitást hoz a rendszerbe, most új koncepciót gyártanak.

Kökény Mihály ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: nem kell restellni, hogy a szocialisták 2007 tavaszán megállapodást kötöttek arról, hogy az egészségügy finanszírozásában a magántőke, korlátozott és szabályozott keretek között, szerepet kaphat.

A szocialista politikus szerint ugyanakkor a több-pénztáras modellel kapcsolatos jogalkotási folyamatot soha nem látott politikai hisztériakeltés követte, a képviselőknek pedig fenyegetések közepette kellett újra megszavazniuk a Sólyom László köztársasági elnök által egyszer már visszaküldött törvényjavaslatot.

A referendum új helyzetet hozott

Kökény Mihály úgy véli: a szocialisták meg voltak győződve a törvényjavaslat hasznosságáról, sőt, ma is úgy gondolják, hogy ez a rendszer a fenntarthatóság felé viszi az egészségfinanszírozást.

A március 9-i népszavazás után azonban új politikai helyzet alakult ki - fűzte hozzá az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke -, tiszteletben kellett tartani a választási eredményt, és azt, hogy ez a befektetők bizonytalanságát is felerősítette, így jelentősen csökkent a kisebbségi részvénycsomagok értékesítésének esélye.

"Azt a tanulságot is észre kellett vennünk, hogy a magyar társadalom nagyon fogékony az antikapitalista demagógiára, ha pedig egy újabb népszavazásba megyünk bele, akkor hihetetlenül durva és igazságtalan módon végezték volna ki az egészségbiztosítási törvényt" - mondta a szocialista politikus.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Súlyos támadás érte Ukrajna felől az orosz megszállás alatt álló Krím félszigetet, felrobbant a balaklavai erőmű, Szevasztopol város és térsége sötétbe borult. Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap este arról beszélt, hogy tárgyalna Ukrajnával / Amerikával a háború lezárásáról, de továbbra is ragaszkodik az "annektált" megyék teljes egészéhez és Ukrajna katonai semlegességéhez. A frontvonalon szorongatják az oroszok Kosztyantynivkát, a város északi részébe is betöltek a megszálló katonák. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×