eur:
390.74
usd:
365.47
bux:
68142.02
2024. április 30. kedd Katalin, Kitti

Mozgolódás az MSZP-n belül: mit akarnak?

Év elején tartja operatív, célmeghatározó ülését a Baja Ferenc vezette Szocialista Platform által életre hívott munkacsoport, melynek egyik célja az Országgyűlés tekintélyének visszaállítása.

A Népszabadság úgy tudja, hogy januárban tartja operatív, célmeghatározó ülését a Baja Ferenc vezette Szocialista Platform által életre hívott munkacsoport. A Szocialista Platform Munkacsoport megalakítására a parlament házszabálya adott lehetőséget, engedélyezése a frakciószabályzat hatálya alá nem tartozik. Elindítását elsősorban az indokolta, hogy a szocialista frakcióban is több olyan képviselő van, aki a "platformozással" nem tud azonosulni, a Szocialista Platform céljaival azonban egyetért. Így, a platformba való belépés helyett az SZPM munkáját támogatják. Baja Ferenc szerint a munkacsoport a platform egyik újabb intézményesülése. Mint fogalmazott: "Baloldali értékű és szellemiségű műhelyről van szó. Egyik célunk az Országgyűlés tekintélyének visszaállítása, megerősítése. Ez kétirányú folyamat: egyrészt el kell érni, hogy a képviselőket tiszteljék, másfelől azt, hogy tisztelhessék. Ehhez azonban az is kell, hogy a képviselőket ne szavazógépeknek lássák. Hogy azokat, akik egyéni képviselőként saját körzetük érdekében dolgoznak, áthallásos módon ne lobbistának mondják" - nyilatkozta tehát Baja Ferenc.

A Magyar Nemzet az Economist legfrissebb száma alapján azt írja, hogy hitelválság miatti tőzsdei ingadozások és az amerikai ingatlanpiaci árak további zuhanása mellett egyes kelet-közép-európai országok adósságfelhalmozása jelentheti a legnagyobb gazdasági kockázatot 2008-ban. A brit hetilap a gazdasági kockázatok egyikének Magyarországot jelöli meg. A gazdasági sajtóorgánum szerint ennek elsődleges oka, hogy mind a háztartások, mind a vállalatok, de még maga az állam is jórészt külföldi valutában halmozott fel kölcsönöket az utóbbi években a csábítóan alacsony kamatok miatt. "A kockázat a forint leértékelődésében rejlik, ha ez megtörténik, akkor a külföldi adósságállomány visszafizetése óriási nehézségekbe ütközhet" - fogalmaz az Economist, amely hozzáteszi: az 1997-98-as ázsiai válság tanulsága is ugyanez volt. A veszélylistán velünk együtt tüntetik fel Bulgáriát is magas folyó fizetési mérleg hiánya miatt, Lettországot hasonló okokból, valamint Kazahsztánt is.

Az Index.hu-n arról olvashatnak, hogy veszélybe kerülhet a Mennyei birodalom táplálása, ugyanis évről évre egyre több kínai termőföldet foglalnak el illegálisan. A kormány azt már korábban elismerte, hogy a parasztok elüldözése társadalmi feszültséget okoz, de azt most vallotta be először, hogy emiatt gondok lehetnek a megfelelő mennyiségű élelmiszer előállításával is. Kínában ugyanis szinte már megszokottnak számít, hogy a helyi kormányzatok korrupt tisztségviselői üzletemberekkel összefogva földjük átadására kényszerítik a parasztokat, hogy nagy profitot hozó ipari beruházásokra használják fel a sok esetben ingyen szerzett területeket.

A Világgazdaság a KPMG tanácsadó cég felmérése alapján azt írja, Ciprus, Írország és Svájc adórendszerét ítélik a legkedvezőbbnek az Európában tevékenykedő multik. Magyarország a felmérésben a középmezőnyben végzett, térségünk országai közül elmaradva Szlovákia és Bulgária mögött, ám megelőzve Európa négy legnagyobb gazdaságát, Német-, Francia-, Olaszországot és Nagy-Britanniát. Európai szinten a cégek az adószabályok nagy számát tartják az adózás legproblémásabb területének. Ciprus esetében a megkérdezettek mindegyike méltatta a kevés adószabályt, Romániában minden válaszadó túlságosan soknak ítélte azokat. Magyarország is viszonylag rosszul szerepelt ezen a területen: a KPMG felmérésében a megkérdezett szakembereknek mindössze 30 százaléka elégedett a hazai szabályok mennyiségével.

A NAPI Gazdaságban arról olvashatnak, hogy a Fővárosi Közgyűlés a múlt héten elfogadta a 2008-as év költségvetési koncepcióját. A jövő évi büdzsé elsősorban arra összpontosít, hogy megtartsa az egyensúlyt, biztosítsa a BKV és a közszolgáltató hálózatok zavartalan működését - áll az előterjesztésben. A főpolgármester beszámolt arról is, hogy jövőre 46,8 milliárdos hiány várható a fővárosi költségvetésben, tehát ennyivel kell csökkenteni a beruházási költségeket a következő hónapokban. Az ellenzék bírálta az előterjesztést. Tarlós István fideszes frakcióvezető szerint a mostani előterjesztés azt vetíti előre, hogy már a közintézmények működése is veszélyeztetve van az önkormányzat költségvetési politikája miatt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nagy Sándor Gyula: latinos hiszti miatt tűnt el négy napra a spanyol kormányfő

Nagy Sándor Gyula: "latinos hiszti" miatt tűnt el négy napra a spanyol kormányfő

Nem mond le hivataláról Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök, aki azt követően helyezte kilátásba távozását, hogy felesége ellen vizsgálat indult egy korrupciós ügyben. Nagy Sándor Gyula, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára szerint ez az ügy egy tízéves, a kormányfő és családja számára rendkívül megterhelő folyamat egyik állomása, ezért négy napra el is csendesedett az ország vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.30. kedd, 18:00
Szánthó Miklós
az Alapjogokért Központ főigazgatója
Záporoznak a fontos adatok - Hogyan reagálnak a tőzsdék?

Záporoznak a fontos adatok - Hogyan reagálnak a tőzsdék?

Nincs ma hiány piacmozgató gazdasági eseményekből: délelőtt sorra érkeztek a GDP adatok az EU-s országokból, illetve közzétették az eurózóna inflációs és növekedési adatát is, ami alapján elmondható, hogy a térség gazdasága az első negyedévben az elemzői várakozásokat meghaladó növekedést mutatott az előző negyedévhez képest - ennek ismeretében megmaradhat a júniusi kamatvágás esélye. Eközben tovább dübörög a gyorsjelentési szezon, kedvezőtlen számok érkeztek többek között a Volkswagentől és a McDonald's-tól is. Az európai tőzsdék után pedig az amerikai részvényindexek is mínuszban nyitottak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×