eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
A Hszinhua kínai hírügynökség által közreadott, videofelvételről készült képen Joe Biden amerikai elnök (b) videokonferencia keretében folytat megbeszélést Hszi Csin-ping kínai elnökkel (j) Pekingben 2022. március 18-án.
Nyitókép: MTI/AP/Hszinhua/Liu Bin

Elhódította Kína Latin-Amerikát az Egyesült Államoktól

Ha Mexikót nem számítjuk, már nagyobb Kína kereskedelmi volumene a kontinensen, mint mint az Egyesült Államoké.

Joe Biden elnöksége alatt Kína megelőzte az Egyesült Államokat a dél-amerikai kereskedelem terén – derült ki a Reuters exkluzív elemzéséből. Az amerikai térvesztés tényét az ENSZ 2015–2021 közötti kereskedelmi adatainak elemzésére alapozza a hírügynökség. A számok alapján Mexikón, az Egyesült Államok legfontosabb kereskedelmi partnerén kívül Kína megelőzte Washingtont Latin-Amerikában, és tavaly tovább növelte a kereskedelmi előnyét az erőforrásokban gazdag országokban.

Los Angelesben tartják a héten az Amerikai Országok Csúcstalálkozóját, ahol Joe Biden elnök minden bizonnyal lépéseket próbál majd tenni a kapcsolatok helyreállítására.

A régió többi részén először 2018-ban, Donald Trump idején vált láthatóvá a Kínával szembeni lemaradás és ez csak tovább nőtt Biden alatt. Pedig ő

azt ígérte, hogy helyreállítja Washington globális vezető szerepét és újra Latin-Amerika felé fordul, miután, ahogy fogalmazott: éveken át "elhanyagolták”.

Miközben azonban Amerika édeskeveset tett, Kína – a gabonafélék és fémek jelentős vásárlója – egyszerűen többet kínál a régiónak a kereskedelem és a beruházások terén.

Juan Carlos Capunay, Peru korábbi kínai nagykövete szerint Mexikót leszámítva "Latin-Amerika számára a legfontosabb kereskedelmi, gazdasági és technológiai kapcsolatok egyértelműen Kínával állnak fenn, amely a régió első számú kereskedelmi partnere, jóval az Egyesült Államok előtt".

Hozzátette azonban, hogy politikailag a régió még mindig inkább az Egyesült Államokhoz igazodik.

  • Mexikó nélkül számolva a Latin-Amerika és Kína közötti teljes kereskedelmi forgalom tavaly megközelítette a 247 milliárd dollárt, ami jóval meghaladja
  • az Egyesült Államokkal folytatott 174 milliárd dolláros forgalmat.

Viszont

  • Mexikó kereskedelmi forgalma az Egyesült Államokkal tavaly 607 milliárd dollár volt,
  • szemben a 2015-ös 496 milliárd dollárral.

Kínával folytatott kereskedelme közben 110 milliárd dollárra ment fel.

A Kínával szembeni konkrét alternatíva bemutatására tett erőfeszítésként Biden a Los Angeles-i csúcstalálkozón bejelenti az "amerikai partnerség" tervét. Az elnök tanácsadói bejárták Latin-Amerikát, arról győzködve vendéglátóikat, hogy Washington megbízhatóbb és átláthatóbb üzleti partner és nyíltan azzal vádolták Kínát, hogy a befektetésekkel "adósságcsapdákat" állít az országok számára. De közben egyikük elismerte:

"Kína kész letenni a készpénzt az asztalra, mi pedig vesztes csatát vívunk". A térségben egyre több kínai terméket vásárolnak, Peking pedig a kukoricát, rezet és szójababot veszi.

Kína vezet Argentínában, tovább növelte előnyét az Andok rézóriásaiban, Chilében és Peruban, és óriási előretörést ért el Brazíliában is.

Elemzők szerint Kína gyakran ruház be a közlekedésbe és az infrastruktúrába, ami segítette a gabonafélék és fémek terén kötött kereskedelmi megállapodásokat, míg a kormányok sokszor úgy érezték, hogy az Egyesült Államok csak szavakban volt jelen.

Egy volt fehér házi tisztviselő elmondta: a nyersanyagárak emelkedése fellendítette a latin-amerikai–kínai kereskedelmi adatokat, de elismerte, hogy az Egyesült Államok belpolitikai programja és az ukrajnai háború miatt Biden másra összpontosít.

Nyitóképünk: a Hszinhua kínai hírügynökség által közreadott, videofelvételről készült képen Joe Biden amerikai elnök videokonferencia keretében folytat megbeszélést Hszi Csin-ping kínai elnökkel Pekingben 2022. március 18-án.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×