eur:
411.05
usd:
394.84
bux:
79292.96
2024. november 22. péntek Cecília

Európa legveszélyesebb emberével vacsorázik a brit kormányfő

Theresa May brit kormányfőnek két brüsszeli vacsoravendége van szerdán a Downing Street 10-ben: Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Michel Barnier, az Európai Unió Brexit-ügyi főmegbizottja. Nem udvariassági látogatás ez, olyan témák megvitatására kellett felkészülnie a miniszterelnöknek, mint az unió 50 milliárd fontos Brexit-követelése, vagy az, hogy Spanyolország vétóval fenyeget Gibraltár státusza miatt.

Theresa May azt reméli, hogy londoni vacsorája Jean-Claude Junckerrel és Michel Barnier-val a Brexit legégetőbb problémáinak rendeződéséhez vezethet, tehát a pozícióját erősítheti.

Jean-Claude Junckerrel már korábban is vívott szópárbajokat, de Michel Barnier-val, akit a Daily Telegraph egy ízben "Európa legveszélyesebb emberének"nevezett, még nem volt alkalma tárgyalni.

Ő az, aki Nagy-Britannia két év múlva sorra kerülő uniós távozásáért 50 milliárd fontra rúgó számlát kíván benyújtani.

Európa legveszélyesebb emberével vacsorázik a brit kormányfő

Szerinte London nagyon megbánja majd, ha nem akar fizetni, annyira elfajulhatnak a dolgok, hogy végül talán még a Brexit is meghiúsul.

Nagy-Britanniának 2020-ig hozzá kell járulnia az unió költségvetéséhez.

Tény, hogy

a britek kilépése 10 milliárd fonttal rövidíti meg az unió anyagi erőit, ami aggodalmat kelt nem csak Brüsszelben, de Berlinben is,

mert a németek tartanak attól, hogy a kiesést főleg nekik kell majd pótolniuk.

Azután ott van Gibraltár ügye is. Theresa May-nek meg kell akadályoznia, hogy Spanyolország a Brexit lebonyolítása során vétójogot kapjon Gibraltár hovatartozása ügyében.

A Konzervatív Párt hajdani vezére, Michael Howard odáig ment el, hogy egy újságcikkben azt ajánlotta Theresa May-nek: ha kell,

kövesse Margaret Thatcher példáját és küldjön hadihajókat Gibraltár védelmére,

mint a Vaslady tette a Falkland Szigetek megtartása érdekében.

A 27 bentmaradó európai uniós tagország április 29-én, szombaton hallgatja meg Michel Barnier elgondolásait, bár a Brexit-tárgyalások csak júniusban kezdődnek el.

Kérdés, milyen eredményt hoz a Downing Street-i vizit, amelyet Juncker "villámlátogatásnak" nevezett. 

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×