eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Az Iszlám Állam robbanthatott Libanonban

Az Iszlám Állam vállalta magára azt a libanoni merényletet, amely több tucat ember életét oltotta ki Bejrút siíták lakta negyedében. A dupla robbantásban közel 240 ember sebesült meg. A tömeggyilkosság felboríthatja a libanoni felekezetek közötti törékeny egyensúlyt.

Legkevesebb 43 ember halt meg az este Bejrút síita többségű kerületében, Burzs al-Barazsnehben két robbantás nyomán, amelyeket az Iszlám Állam vállalt magára.

A támadásokban 239 ember sebesült meg, és kórházi illetékesek figyelmeztettek: a súlyos sérülések miatt emelkedni fog a halottak száma.

Ez volt a legsúlyosabb merénylet a Szíriával szomszédos Libanonban azóta, hogy januárban egy hasonló merényletet követtek el az északi Tripoli város alavita negyedében. Az alavita kisebbség tagjai vannak túlsúlyban a szíriai kormányban, és közéjük tartozik Aszad szíriai elnök is.

Libanonban, a síitákból alakult Hezbollah szövetségre lépett Aszaddal, és harcosokat küldött, hogy a szíriai rezsim oldalán harcoljanak a polgárháborúban.

A véres merényletet az Iszlám Állam vállalta magára, és azt mondta: a cél az volt, hogy síita muzulmánokat öljenek meg.

A helyi média szerint három robbantó okozott pusztítást: két palesztin és egy szíriai. Az Iszlám Állam azt állította, hogy az első támadó egy robbanóanyaggal megrakott motort hagyott a síita negyedben, míg egy második merénylő az első robbantás után összegyűlt tömegben hozta működésbe a robbanószerkezetét.

A helyszínen megtalálták egy harmadik, támadásra készülő öngyilkos merénylő holttestét, aki még azelőtt halt meg, hogy robbantani tudott volna.

Tammam Szalam libanoni miniszterelnök elítélte és gyáva bűntettnek nevezte a támadást.

A kormány nemzeti gyásznappá nyilvánította a pénteki napot.

A Bejrút északi részén található Dahizseh negyedben több öngyilkos merényletet is elkövettek azóta, hogy a síita Hezbollah 2013-ban bejelentette, hogy az Aszad-erők oldalán beavatkozik a szíriai polgárháborúba.

A négymilliós Libanon egymillió szíriai menekültnek ad otthont. A szíriai válság miatt erősen megosztott országban megbénult a politikai élet: a parlament másfél éve nem tud elnököt választani.

Libanon hosszú évtizedeken át Szíria árnyékában élt, és Rafik Hariri volt miniszterelnök 2005-ös meggyilkolását a Hezbollah és a szíriai rezsim számlájára írták.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×