eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Ki fizetett a túszokért, és ki aratta le a babérokat?

"Két oligarcha, aki meglopta Oroszországot, egy londoni bíróság segítségével dönti el, hogyan ossza újra egymás között a vagyont" - így jellemezte a Vedomosztyi orosz gazdasági Roman Abramovics és Borisz Berezovszkij perét.

Londonban az a jó, hogy az ember világhíres emberekbe futhat az utcán - ez történt azokkal az irodai dolgozókkal is, akik délben kiugrottak a közeli szendvicsbárba, ahol a Chelsea futballklub tulajdonosába, Roman Abramovicsba botlottak.

Abramovics egy közeli bíróságon pereskedik egy másik orosz oligarchával, Borisz Berezovszkijjal. Utóbbi azzal vádolja egykori barátját, hogy az rákényszerítette, hogy töredékáron adja el a Szibnyefty olajtársaságban tartott részvényeit, és ezért többmilliárd dolláros kártérítést követel.

Mindkét oligarcha a jelcini idők zavaros privatizációja során szerezte mesés vagyonát. Abramovics azonban a Jelcint követő Vlagyimir Putyin kegyeiben maradt, mert nem avatkozott bele a politikába, bár elvállalta a távol-keleti Csukotka kormányzói posztját. Az egykor az orosz központi tévét is birtokló Berezovszkij ellen viszont eljárás indult, és ő ezért Nagy-Britanniába menekült. Londonban menedékjogot kapott, Putyin egyik legnagyobb bírálójává vált és összebarátkozott a csecsen ellenállókkal is, pedig az első csecsen háború idején tévéadója még banditáknak nevezte őket.

Abramovics azzal vágott vissza Berezovszkij vádjaira, hogy annak soha nem voltak részvényei a Szibnyeftyben, hanem politikai befolyását kihasználva több százmillió dollár védelmi pénzt szedett be tőle. A per során a felek ügyvédei az angol gyakorlatnak megfelelően ellenfeleik jellemét is megpróbálják rossz színben feltüntetni. Így most Abramovics mondta azt, hogy a 90-es években váltságdíjat fizetett, hogy csecsen elrablóik elengedjenek két brit túszt, de Berezovszkij aratta le a babérokat, amikor megérkezett a helyszínre. Korábban Berezovszkij ügyvédje azt tartotta kardinális kérdésnek, hogy Abramovics befejezte-e az egyetemet, vagy sem.

Közben egy másik oligarcha-per is készülődik. Alekszandr Lebegyev, a Novaja Gazeta, az Evening Standard és az Independent lapok tulajdonosa kész londoni bíróság előtt szembenézni Szergej Polonszkij ingatlan-befektetővel, akit Oroszországban, élő tévéadásban ütött meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×