eur:
410.71
usd:
392.18
bux:
80056.08
2024. november 26. kedd Virág

Valamiben biztosan jót tett a pénzügyi világválság

A pénzügyi válság miatt rekordmértékben visszaesett a fejlett ipari államok szén-dioxid-emissziója. Ezt viszont teljesen semlegesítette az, hogy Kína és India kibocsátása drámai módon megugrott - közölte egy holland kutatóközpont. Az elemzők szerint mindez nem jelenti azt, hogy Európa minden tőle telhetőt megtesz a klímaváltozás visszafogására.

A Holland Környezetvédelmi Felmérő Ügynökség elsőként jelezte 2007-ben, hogy Kína az Egyesült Államokat megelőzve a világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátójává lép elő. Most pedig arról közölt adatokat, hogy bár a gazdag országok rekordmértékben, hét százalékkal visszafogták emissziójukat, Kína és India "teljesítménye" kioltotta a csökkenést.

A holland kormány által finanszírozott ügynökség ugyanakkor tartózkodik attól, hogy a két fejlődő gazdaságot hibáztassa, és azt sugallja, hogy a gazdag országok nem fordultak a inkább környezetbarát gazdaság felé.

"A gyártókapacitás nagy részét felfüggesztették, és ezt azonnal újra lehet indítani, ahogy a gazdasági helyzet javulni kezd. Valószínű, hogy az ipari országok talpra álló gazdaságai az emisszió emelkedését hoznák magukkal" - mondta a hatóság szóvivője.

A válság annyiban "segített" az érintett kormányoknak, hogy országaik klímavállalásait könnyebben tudták teljesíteni. Viszont mindez árthat a fejlődő államoknak: egyes ipari országoknak kevesebb kibocsátási kvótát kell venniük, azaz kevesebb pénzt költenek a szén-dioxid-kibocsátás ellensúlyozására. Ezt általában úgy érték el, hogy a fejlődő országokban költötték el a kvóta árát emisszió-csökkentő programokra, például erdők telepítésére.

A világ legtöbb ipari állama - az Egyesült Államok kivételével - kötelezettséget vállalt az emisszióa korlátozására. Együttesen két éven belül az 1990-es szinthez képest 5,6 százalékkal kell visszafogniuk a CO2 és más gázok emisszióját. Jelenleg már ennek a dupláját is meghaladták, azaz túlteljesítették a vállalást.

Annak ellenére, hogy Kína és India viszont növelte a kibocsátást, a két ország egy főre jutó emissziója még mindig elmarad a fejlett államokétól. Indiában egy emberre 1.4, Kínában pedig hat tonna szén-dioxid jut évente. Ezzel szemben Hollandiában tíz, az Egyesült Államokban pedig 17 tonna az arány.

Kína az emisszió növelésével párhuzamosan ötödik éve duplázta meg a szél- és napenergia kapacitásait. Világszinten harmadával nőtt tavaly a szélenergia és 46 százalékkal a napenergia termelési képesség. Az adatok tehát vegyes képet mutatnak, például 1990-hez képest a Föld országai 40 százalékkal több szén-dioxidot engednek a levegőbe - olvasható a holland ügynökség jelentésében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Már nincsenek vörös vonalak: katonákat is küldenének Ukrajnába a franciák és a britek

Már nincsenek vörös vonalak: katonákat is küldenének Ukrajnába a franciák és a britek

Sajtóértesülések szerint titkos tárgyalások folynak Párizs és London között arról, hogy csapatokkal támogassák az egyre nehezebb helyzetben lévő ukrán hadsereget.

Nagy Márton az Arénában: a 400 ezres minimálbér 2028-ra már realitás, az egymilliós átlagbérért még küzdeni kell

Kulcsfontosságú a bérmegállapodás, mert reálbér-emelkedés nélkül nincs gazdasági növekedés – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Beszélt arról is, hogy miért kell ehhez a versenyképesség fokozása, hogy miért előnyös a piaci konszolidáció, és miért éri meg befektetni a akkumulátorgyártásba, sőt a -feldolgozásba is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.26. kedd, 18:00
Nógrádi György
biztonságpolitikai szakértő
Határozott vörös vonalat lépett át Amerika, 700 ezres város ostromára készülnek az oroszok - Híreink az ukrán frontról kedden

Határozott vörös vonalat lépett át Amerika, 700 ezres város ostromára készülnek az oroszok - Híreink az ukrán frontról kedden

Megerősítette John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője, hogy korlátozások közt, de engedélyezték Ukrajnának, hogy amerikai ATACMS-rakétákat használjanak Oroszország nemzetközileg elismert területei ellen. Ukrán hírszerzési források szerint az orosz haderő a 700 ezres Zaporizzsja város ostromára készül. A fronton a helyzet Ukrajna számára elég drasztikus: Kurahove és Toreck bármikor elesett, Pokrovszkot körbezárják az oroszok, emellett bármikor megindulhat Kupjanszk és Sziverszk ostroma is. Cikkünk folyamastosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×