eur:
411.22
usd:
391.64
bux:
80090.53
2024. november 26. kedd Virág

A kínai dolgozók is felfedezték a sztrájkfegyvert

Egyre gyakoribbak Kínában a külföldi tulajdonú gyárakban induló sztrájkok, Sanghajban a tiltakozók már a rendőrökkel is összecsaptak. Mindez alááshatja a kormányzó kínai kommunista párt tekintélyét.

Az utóbbi hónapokban megszokottá vált, hogy Kínában is lehet sztrájkolni - a hatóságok korábban szemérmesen megpróbálták eltussolni az elégedetlenségről szóló híreket. Most azonban egymást érik a főleg külföldi érdekeltségű gyárakban a tüntetések, amelyeknek a helyi hatóságok és az egyetlen engedélyezett érdekképviselet, az Összkínai Szakszervezeti Szövetség nem tudja elejét venni.

A Honda egyik dél-kínai üzemében folytatott sztrájk több másik telephelyen is megbénította a gyártást, és azt eredményezte, hogy a munkások jelentős fizetésemelést harcoltak ki. Ami még inkább figyelemre méltó, hogy a dolgozók a hivatalos szakszervezetet megkerülve indítottak akciókat.

A tengerparti Csiangszu tartományban fekvő Kunsan egyik gyárában a munkások már a rendőrökkel is összecsaptak, és jelentések szerint 50 ember megsebesült. A KOK International nevű gyárban többek között a Hondának gyártanak alkatrészeket. Szerdán a japán cég elismerte, hogy egy másik, zárakat gyártó üzemben is tiltakozás indult meg.

A Financial Times arról is tudósított, hogy a kínai északi részén fekvő Senjangban 68 Pizza Hut és Kentucky Fried Chicken étteremben 30 százalékkal emelték a dolgozók fizetését. Néhány nappal ezelőtt egy tajvani tulajdonú audió alkatrészeket gyártó üzemnél 300 dolgozó eltorlaszolta az utakat a műszakbeosztás megváltoztatása miatt. Az eredmény 10 százalékos béremelés volt.

A legnagyobb nyilvánosságot azonban az iPhone-t és más informatikai termékeket előállító Foxconn-gyár kapta: több dolgozó öngyilkossága miatt ennél a tajvani cégnél is jelentősen megemelték a dolgozói fizetéseket.

Kérdés, hogy sokat dolgoztatott kínai alkalmazottak öntudatra ébredése hogyan hat majd ki a nyugati piacokon eladott termékek árára.

A Kínában most közzétett adatok szerint áprilisban közel felével megugrott az export. Pekingben azonban aggódnak az európai adóssággondok miatt, és attól tartanak, hogy a megszorító politika a kereslet visszaeséséhez vezethet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Nagy Márton az Arénában: a 400 ezres minimálbér 2028-ra már realitás, az egymilliós átlagbérért még küzdeni kell

Kulcsfontosságú a bérmegállapodás, mert reálbér-emelkedés nélkül nincs gazdasági növekedés – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Beszélt arról is, hogy miért kell ehhez a versenyképesség fokozása, hogy miért előnyös a piaci konszolidáció, és miért éri meg befektetni a akkumulátorgyártásba, sőt a -feldolgozásba is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.26. kedd, 18:00
Nógrádi György
biztonságpolitikai szakértő
Új hatóság érkezik - A Temu blokkolása is eszköz lehet

Új hatóság érkezik - A Temu blokkolása is eszköz lehet

Új fogyasztóvédelmi hatóságot állít fel a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság néven. Az új hivatal 2025. január 1-én indul, vezetője a fogyasztóvédelmi hatóság korábbi elnöke Pintér István lesz. Az új hatóság egyik fő célja az online visszaélések visszaszorítása. A Temu ellen közös európai fellépés készül, de legvégső esetben akár az oldal magyarországi elérhetetlenné tétele is felmerülhet - hangzott el egy, a témában tartott tájékoztatón.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×