eur:
390.9
usd:
360.09
bux:
73174.1
2024. július 27. szombat Liliána, Olga
Injection vial with syringe needle on blue and purple background. Coronavirus vaccine ready for worldwide administration.
Nyitókép: Stefan Cristian Cioata/Getty Images

A veleszületett szívbetegségeket gyógyítaná egy új, DNS-módosító oltás

A DNS újraírásával hat a vakcina, melyet brit, amerikai és szingapúri tudósok fejlesztenek közösen.

Génszerkesztés útján gyógyítaná az oltás az örökletes szívizom-betegségeket: harmincmillió fontos kutatási alapból dolgozva szeretnék elérni, hogy a hibás géneket elnyomhassák a szervezetben. Állatkísérletek már kimutatták, hogy a technikák működnek.

"Ez meghatározó pillanat a szív- és érrendszeri orvostudomány számára" - idézte a bejelentés kapcsán Nilesh Samani professzor, a Brit Szív Alapítvány orvosigazgatójának szavait a The Guardian.

Az öröklött szívizombetegségeket a szív különböző rendellenességei okozzák, ezek eredménye hirtelen halál vagy progresszív szívelégtelenség is lehet bármely életkorban.

Az ilyen betegségekben szenvedőknél ötven százalék az esély arra, hogy továbbadják gyermeküknek a megbetegedést.

Gyakran szenved a család több tagja is olyan szívbetegségben, melynek eredményeképp szívátültetést kell rajtuk végrehajtani, vagy fiatalon elhunynak.

Hugh Watkins professzor, az Oxfordi Egyetem munkatársa és a CureHeart projekt vezető kutatója szerint ezek a betegségek nagyon gyakoriak,

minden 250. embert érintenek a világon.

"Ez egyszeri lehetőség arra, hogy a családokat megszabadítsuk a hirtelen halál, a szívelégtelenség és az esetleges szívátültetés szükségessége miatti állandó aggodalomtól. 30 évnyi kutatás után számos olyan gént és specifikus genetikai hibát fedeztünk fel, amelyek a különböző szívbetegségekért felelősek, és arra is rájöttünk, hogyan működnek. Úgy véljük, hogy a következő öt évben készen áll majd egy génterápia, amelyet klinikai vizsgálatokban kezdhetünk el tesztelni" - nyilatkozta.

Christine Seidman, a CureHeart projekt társvezetője szerint a DNS-kód egyetlen betűje okozza a legtöbb szívbetegséget.

"Ez felvetette annak a lehetőségét, hogy megváltoztassuk ezt az egyetlen betűt, és visszaállítsuk a kódot, hogy az ezután egy normális gént hozzon létre, normális funkcióval" - mondta. Már a betegség kialakulása előtt eljuttatnák a gyógymódot azokhoz, akiknél genetikai vizsgálatokból tudják, hogy rendkívüli kockázatnak vannak kitéve.

"Eddig még soha nem voltunk képesek gyógymódokat biztosítani az ilyen betegeknek, de a mi projektünk most éppen erről szól. Tudjuk, hogy képesek vagyunk rá" - fogalmazott.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.29. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Nagyot mentek az amerikai tőzsdék

Nagyot mentek az amerikai tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés reggel Ázsiában, de az európai tőzsdéken már látszik némi hangulatjavulás a hét korábbi részében látott eséshez képest. Megérkeztek ma a havi amerikai PCE-adatok, amelyek a várakozásoknak megfelelően az infláció további lassulását mutatták, ám mivel a tegnap megjelent második negyedéves adat már magában foglalta a júniust is, így nagy meglepetése nem lehetett számítani.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 26. 13:59
×
×
×
×