Az indiai Mahárástra tartomány megbetegedéseinek több mint feléért felelős variánst eddig öt mintában sikerült azonosítani Amerikában, a San Francisco Bay körzetben. Az orvosok attól tartanak, ez a variáns a mutációk révén fertőzőbb, valamint az oltások hatásának ellenálló lehet, írja az NBC.
A variánsban az E484Q és a L452R kóddal illetett mutációk találhatók meg: ezek
korábban is ismertek voltak, de együtt még nem fordultak elő,
mondja Benjamin Pinsky, a Stanford virológiai laborjának vezetője. Pinsky egy korábbi interjújában elmondta: arra vonatkozó adataik már vannak, hogy külön-külön hogyan viselkednek ezek a mutációk, ám azt, hogy együtt mire képesek, egyelőre még nem tudjuk.
Az L452R más törzsekben fertőzőbbé tette az új koronavírust: arra vonatkozó bizonyítékokat is találtak már, hogy az antitestek nem ismerik fel a vírust ennek köszönhetően, így az csökkentheti az oltások hatékonyságát.
Az E484Q mutációval szemben kevésbé hatékonyak a semlegesítő antitestek: azt még korai megmondani, hogy ezáltal fertőzőbbé válik-e a variáns. Pinsky szerint mindenesetre a két mutáció kombinációjáról logikus azt feltételezni, hogy fertőzőbb és antitestek kevesebbet érnek ellene. Ennek következményeképp mind az oltások hatékonysága, mind a koronavírus kezelésére használt antitestterápiák hatása csökkenhet. A szakember ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy még ha a hatékonyság csökkenhet is a variánssal szemben, a kórházba kerüléstől és a haláltól akkor is védenek a vakcinák, akkor is, ha ezzel a törzzsel találkozunk.
Peter Chin-Hong fertőzőbetegség-szakértő szerint ez a két mutáció is a legijesztőbb helyen, a tüskefehérjén alakult ki.
"A mutációk vagy megegyeznek azokkal, amelyek fertőzőbbé és az antitestekkel szemben ellenállóbbá tettek más variánsokat, vagy kísértetiesen hasonlítanak azokra. Azt várhatjuk, hogy ez a duplamutáns variáns is ilyen tulajdonságokkal bír majd"
– fogalmazott. A szakértők egyelőre nincsenek meggyőződve arról, hogy az indiai variáns is végigsöpör majd az országon, ahogy a brit tette: Chin-Hong szerint a kettő harcából a brit kerülne ki győztesként, kiszorítva az indiai terjedését.
Mindez persze csak feltételezés, ellentétben azzal, hogy csak a gyors immunizálás segíthet abban, hogy sikerüljön legyőzni a variánsokat – illetve hogy a legveszélyesebb variáns az, amit még nem ismerünk.