eur:
394.27
usd:
369.53
bux:
65611.96
2024. április 23. kedd Béla
Nyitókép: Pixabayútépítés

Extrém időjárás, konfliktusok, éhezés - összeomlásról írnak a kutatók

Egész iparágak üzleti modellje épül a környezet pusztítására. A becslések szerint a világon 100 vállalat felel az 1988 óta kibocsátott összes üvegházhatású gáz 71 százalékáért - állítja egy új tanulmány.

Az Institute for Public Policy Research (IPPR) a potenciális gazdasági hatásokat egyenesen a 2007-es, 2008-as válsághoz hasonlítja.

A CNBC által idézett tanulmány szerint a klímaváltozás csak az egyik a számos környezeti fenyegetés közül, amelyek együttesen veszélyeztetik a társadalmi stabilitást.

A természeti rendszereket annyira gyorsan destabilizálta az emberi tevékenység, hogy hamarosan elérjük a fordulópontot

- idézte a jelentés készítőit a Portfolio.

Az emelkedő globális átlaghőmérsékletnek következményei lesznek, az extrém időjárási jelenségek megnövekszenek, nagyszabású migrációval, konfliktusokkal és éhezéssel lehet majd számolni.

A kutatók emlékeztetnek arra, hogy extrém környezeti károsodás esetén az emberi rendszereket is a katasztrofális összeomlás fenyegeti, a globálisan összekapcsolódó rendszereken keresztül a gazdaság, a társadalom és a politika szintjén is. A szegényebb országok a sérülékenyebbek, ők tudnak a legkevésbé felkészülni arra is, hogy válaszoljanak ezekre a kihívásokra.

A szerzők szerint a gondolkodásmódon is változtatni kell, mert a politikusok még nem ismerték fel, hogy a környezeti változások milyen katasztrofális fenyegetéssel járhatnak.

Egész iparágak üzleti modellje épül a környezet pusztítására, és arra használják a vagyonukat, hogy befolyásolják a politikai döntéseket, megakadályozva a környezetvédelemért tett lépéseket.

A becslések szerint a világon 100 vállalat felel az 1988 óta kibocsátott összes üvegházhatású gáz 71 százalékáért - állítja a londoni székhelyű tanácsadó szervezet tanulmánya.

Címlapról ajánljuk
Patthelyzet: erősödik az idegengyűlölet, de az orosz gazdaságnak nagy szüksége lenne a vendégmunkásokra

Patthelyzet: erősödik az idegengyűlölet, de az orosz gazdaságnak nagy szüksége lenne a vendégmunkásokra

A közép-ázsiai vendégmunkások kulcsszerepet játszanak az orosz gazdaságban, a márciusi, moszkvai terrortámadás azonban jókora zavart okozott a bevándorláspolitikában. Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője az InfoRádióban elmondta: „társadalmi trendforduló” érzékelhető a bevándorlókkal szemben, amit egy idő után már az orosz kormányzat sem hagyhat figyelmen kívül. A helyzet nem könnyű, ugyanis az állam eddig vendégmunkások alkalmazásával próbálta mérsékelni a munkaerőhiányt.

Nagy durranás: régóta várt amerikai szuperfegyvert kaphatnak az ukránok

Kijev már szinte a háború kitörését követően kérte Washingtontól, hogy küldjön több száz kilométeres hatótávolságú ballisztikus rakétákat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.23. kedd, 18:00
Sz. Bíró Zoltán
történész, Oroszország-szakértő
Fordulat a tőzsdéken, folytatódik a felpattanás

Fordulat a tőzsdéken, folytatódik a felpattanás

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap is úgy tűnik, hogy kitart, hiszen Ázsiában is nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni. Közben felpörögnek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tart, és a nap folyamán sorban fognak érkezni a BMI adatok Európában és az Egyesült Államokból; a tengerentúl ma olyan nagyvállalatok jelentenek, mint a Tesla, a PepsiCo, vagy a Philip Morris.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 23. 09:18
×
×
×
×