eur:
389.26
usd:
362.99
bux:
68123.99
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Lézerrel előznék meg a Gravitáció űrkatasztrófáját ausztrál tudósok

Lézerrel előznék meg az Oscar-díjas Gravitáció című filmben megjelenő űrszemét okozta katasztrófát ausztrál tudósok.

A szakemberek pénteken beszéltek arról, hogy a Föld körül keringő hulladékot lézersugárral akarják eltávolítani. "Ki akarjuk pucolni a világűrt, hogy elkerüljük az ütközések kockázatát, és biztosítsuk, hogy ne következhessen be a Gravitációban ábrázolt esemény" - mondta el Matthew Colless, az Ausztrál Nemzeti Egyetem asztronómiai és asztrofizikai kutatásokkal foglalkozó karának vezetője.

A múlt vasárnap Los Angelesben hét Oscar-díjjal jutalmazott Gravitációban két asztronauta (George Clooney és Sandra Bullock) magára marad az űrben, miután egy szatellit száguldó darabjai elpusztítják űrhajójukat.

Az űrszemét kezelésének kérdésével kapcsolatos kutatások még az idén megkezdődnek az új Űr-környezetgazdálkodási Kooperatív Kutatóközpontban, amely elsősorban a canberrai Mount Stromlo Obszervatórium adatait dolgozza fel. Először az űrhulladékok követésének módját és pályájuk becslését dolgozzák ki, de a végső cél, hogy földi lézerekkel kibillentsék a hulladékot a pályájáról, visszahulljon a földi atmoszférába, ahol megsemmisül.

"Sok százezer hulladék kering a Föld körül, amely elég nagy ahhoz, hogy súlyos károkat okozzon egy műholdban vagy űrállomásban" - jelentette ki Colless, megjegyezve, hogy "ahol ember járt az űrben, mindenütt hagyott valami szemetet maga után".

Az új központ munkájában, amely várhatóan 2014 közepére indul be teljes kapacitással, részt vesz a NASA Ames Kutatóközpontja, a Lockheed Martin, és a japán Nemzeti Informatikai és Kommunikáció Technológiai Intézet is.

Ben Greene, a központ vezetője szerint ma már annyi hulladék kering az űrben, hogy egymással ütközve is komoly gondot okoznak. "Jelenleg már lehetséges, hogy katasztrofális ütközések lavinája következzen be, ami gyorsan elpusztít minden műholdat" - mondta, hozzáfűzve: először azt akarják meggátolni, hogy új ütközések miatt tovább nőjön az űrhulladék mennyisége, majd földi lézerekkel le akarják szedni az űrszemetet.

Több mint húszezer darab elavult felszerelés, köztük öreg műholdak, rakétadarabok és egyéb haszontalan törmelék kering iszonyatos gyorsasággal a bolygó felszínétől mintegy 900-1500 kilométerre.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Szép pluszban zárt Amerika

Szép pluszban zárt Amerika

Vegyes mozgásokat láttunk ma a nemzetközi részvénypiacokon, Európában a befektetők a Fed tegnapi üzeneteit emésztették, miközben tovább dübörgött a gyorsjelentési szezon is, például Európa legnagyobb cége, a gyógyszergyártó Novo Nordisk, valamint a Shell is ma jelentett - mindkét cég megverte az elemzői profitvárakozásokat. A vezető amerikai indexek egy százalék körüli pluszban fejezték be a napot. Ezzel a mai napi izgalmaknak még nincs vége, hiszen az amerikai zárás után jelent majd az Apple is, amely jelenleg a világ második legértékesebb cége a Microsoft után.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×