eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Új gyógyszerrel állították meg a HIV-vírus terjedését laboratóriumban

Egy új kísérleti gyógyszerrel állították meg a szerzett immunhiányos betegséget, az AIDS-t okozó HIV-vírus terjedését egy amerikai laboratóriumban. A San Franciscó-i Gladstone Virológiai és Immunológiai Intézetben végzett kettős kutatás most először azt is kimutatta, hogy a HIV-fertőzöttek sejthalálát gyulladással kapcsolatos önpusztítás okozza.

A felfedezés új kezelésekhez vezethet, amelyeknek nem a vírus, hanem az arra adott immunválasz állhat a középpontjában.

A Nature és a Science című tudományos folyóiratokban ismertetett tanulmányok szerint a gyógyszer, amelyet az epilepszia kezelésére fejlesztették ki, sikerrel akadályozta meg, hogy a vírusfertőzés miatt elpusztuljanak az immunrendszer kulcsfontosságú sejtjei.

A HIV-fertőzöttek ezért halnak meg, mert fehérvérsejtjeik elpusztulnak, nélkülük pedig az ember nem tudja leküzdeni a betegségeket. A kutatók régóta tudják, a HIV megfertőzi a CD4 T immunsejteket, vírusgyárakká változtatja, majd megöli őket. Az új kutatás bebizonyította, hogy sokkal több sejt pusztul el anélkül, hogy ezen az átalakuláson átesne. A kutatók azt keresték, mi történik ezekben a sejtekben.

A vírus behatol ugyan ezekbe is, ám nem teljesen fertőzi meg azokat. A fertőzött sejtek maguk váltják ki az immunrendszer végzetes támadását önmaguk ellen, amikor halálukkal gyulladásmolekulákat bocsátanak ki, ezzel még több immunsejtet vonzanak, amelyek szintén elpusztulnak.

Warner Greene, a San Francisco-i Gladstone Virológiai és Immunológiai Intézet kutatója szerint ez inkább öngyilkosság, mint gyilkosság, és úgy véli, ez a CD4 T-sejteket elpusztító legfontosabb mechanizmus, és ez fémjelzi az AIDS-t. Tanulmányuk mutatta ki először a sejtek gyulladásos öngyilkossága, vagyis az úgynevezett pyroptosis és a HIV-vírus közötti közvetlen kapcsolatot.

A kapcsolat felfedezése nemcsak azt magyarázza meg, miért pusztulnak el ezek a sejtek, de megmutatja a gyógyszerrel kezelhető célpontot is - hangsúlyozta Siddharth Balachandran, a philadelphiai Fox Chase Rákkutató Központ immunológusa.

A kísérleti, forgalomba még nem hozott epilepszia-gyógyszer, a VX-765 egy olyan enzimet blokkol, amely a kutatók szerint főszerepet játszik ebben az immunválaszban. Korábbi kutatások már bizonyították, hogy emberi alkalmazása biztonságos. Most a tudósok arról tárgyalnak a fejlesztőkkel, hogy tesztelhessék a szert HIV-fertőzött embereken is.

Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×