eur:
388.62
usd:
360.82
bux:
68568.49
2024. május 7. kedd Gizella

Mi lesz, ha túl sok antibiotikumot kapkodunk be?

Indokolatlanul és sokszor szedünk antibiotikumot, emiatt egyre több baktérium válik ellenállóvá, vagyis a gyógyszerek hatástalanok lesznek.

Egy világjelenség részei vagyunk - mondta az InfoRádiónak, az Európai Antibiotikum Napon, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályvezető-helyettese.

Szilágyi Emese hozzátette: napjainkban elsősorban a bélbaktériumok előretörése és egyre ellenállóbbá válása figyelhető meg.

A baktériumok egyrészt azért vállnak rezisztensé, mert sokszor indokolatlanul szedünk antibiotikumot, például vírusfertőzésre, pedig arra nem hat. A szakember szerint a másik ok, ami hozzájárul az ellenállás kialakulásához, hogy helytelenül szedjük a felírt gyógyszereket. Vagyis nem a megfelelő időtartamban, kellő adagolásban, esetleg túl későn vagy túl széles hatásspektrumú antibiotikumot alkalmazunk.

A jelenségben felvetődik a gyógyítók felelőssége is, hiszen ők írják fel az antibiotikumokat. A járványügyi főosztályvezető-helyettes úgy fogalmazott: az üzenet az orvosoknak is szól. Csak akkor írják fel az antibiotikumot, ha bakteriális fertőzésről van szó!

Törekedjenek célzottan kiválasztani a megfelelő gyógyszert, tenyésztés és érzékenységi vizsgálat alapján és a lehető legszűkebb hatású antibiotikumot felírni a betegeknek, különösen a kórházi ellátásban - hívta fel a figyelmet Szilágyi Emese.

A szakember hangsúlyozta: a lakosságnak fontos tudni, hogy vírusra nem hat az antibiotikum, ne próbáljanak nyomást gyakorolni az orvosra, ne legyenek abban a tévhitben, hogy az antibiotikumoktól hamarabb meggyógyulnak! Azonban amikor azt kell szedni, pontosan be kell tartani az előírást!

Magyarország nem tartozik a mennyiségileg nagy antibiotikum felhasználók közé. A hazai probléma inkább az, hogy a felhasznált kismennyiségű antibiotikum nagy arányban széles spektrumú. Nálunk inkább minőségi javításra van szükség a felírási gyakorlatban, hogy célzott kezelés történjen.

Szilágyi Emese úgy véli, a háziorvosoknak például húgyúti fertőzéseknél mindig mintavétel alapján kellene felírni a megfelelő gyógyszert, de akár egy bőrfertőzést is sokkal hatékonyabb úgy kezelni, ha előtti leveszik a mintát.

Vannak olyan fertőzések, ahol még mindig tapasztalati kezelés alapján kell eljárni, de olyanok is, ahol a szakmai irányelvek is a mintavételt írják elő. Előfordulhat az is, hogy a korábbi tapasztalati kezelés már nem hatékony - figyelmeztet a járványügyi szakember.

Hanganyag: Gál Ildikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.07. kedd, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Nagyot ralizott az OTP!

Nagyot ralizott az OTP!

Ázsiában felemás hangulatban telt a kereskedés hétfő reggel, ezt követően Európában a múlt heti esés után szép pluszban zártak a tőzsdék, és Amerikában is az emelkedésé volt a főszerep. A hét első napján idehaza a külkereskedelmi adatokra volt érdemes figyelni, külföldön pedig nem várható nagyobb piacmozgató esemény. A magyar tőzsdén is kedvező hangulatban telt a kereskedés, elsősorban az OTP-nek köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×